• direk tabanca sesi.
    (bkz: dikisinya)
    (bkz: opua)
  • bunda iş yok anlaminda.. örnek:
    - hocam bu grup dekman.. sallama sallama.. (bkz: sallama)
  • bilgisayar yokken oynadigimiz doom oyunlari.
  • (bkz: keklemek) (bkz: sahte) (bkz: palavra)
    galatasaray lisesinde çok sık kullanılan bir laf.
  • "degman" olarak da kullanılır.
  • degmanlamak ta türetilmiştir bu kelimeden.
  • (bkz: kalakalmak)
  • sokaklar ve artık ağaç tepesi, çöplük, orman ne varsa orda oynanırdı. karakterler frp tarzında belki de ilk kez bu oyunda canlandırılmıştı. oyun baştan bir senaryo dahilinde kararlaştırılır ve karakter seçimi yapılırdı. degman, rakibi donduracak ölümsüz bir şifre idi. degmanlanan rakip, donmuş kalmışken, degmanlayan, kaç adımda rakibe ulaşabileceğini hesaplar, deklare eder ve adım sayardı. tahmin ettiği ve deklare ettiği adımda rakibe ulaşamaz ise, rakip tekrar kaçma ve saklanma şansına sahipti. yoksa, esir alınmış olurdu. bir pal sokagi cocuklari dönemi oyunu.
  • kelimenin şimdiki yaygın kullanımı bu çocuk oyununa bağlanır. oyun genelde hile üstüne kuruluydu ve dekmanlanan kişi "yok olm kurşun sıyırdı, vuramadın" gibisinden bahanelere palavralara başvururdu.

palavracı kişilere genel olarak "dekman sıkıyor" demek buradan gelir.

evet belki de götümden sallıyorum, ama mantıklı sallıyorum. hangimiz götümüzden sallamıyoruz ki?.. (..ruz ki.. uz... ki... ki..)
  • deli gibi bahcelerde kosarak adam görüp dekman demek için ama böle çirkeflige meydan veren oyun yoktur herhal.o kadar kosar adamı görür yollarda dekman dıe bagırttıran bide dekman dekman dekman die saydırmak gerektiren oyun..karsı taraf yok ben saklandım yok ben egıldım yok ıspatla gıbı seyler söliyince baya cıldırtan insan icadı....
hesabın var mı? giriş yap