şükela:  tümü | bugün
 • direk tabanca sesi.
  (bkz: dikisinya)
  (bkz: opua)
 • 1. mahallede, yusuf, sinan, remzi, ben ve engin ile bo$ vakitlerimizde oynadigimiz oyun. bazen plastik tabanca bulamayip, ellerimizle silah takliti yaparak da oynariz.
  (karaktersiz, 11.08.1989 18:12)

  2. yusuf ve remzi'nin her zaman piclik yaptigi oyun.

  16 sene sonra gelen edit:
  allah'im ne kadar malmi$im ben. e$it sayidaki 2 grubun birbirlerinden gizlenerek, belirli aletler kullanilarak (su tabancasi, catapat tabancasi), birbirlerinin yerlerini bulup ilk once "dekman" diyen ki$inin kazandigi oyun.

  paintball oyununun temelidir aslinda.oyunun oynanacagi belirli alan, gizlenebilecek mevziler icerir. bu mevzilerde mumkun oldugu kadar kendinizi gizlemeli ve sizi gormeden once rakibinizi bulup saf di$i birakmaniz gerekir.

  cocuklugumuzun (erkek cocuklar icin gecerlidir bu mevzu) "kizlardan tiksinme", "kendini kizlardan soyutlama" (ki hata etmi$iz valla)gibi gudikliklerden sonra, cocuklarin ki$iliklerinin geli$iminde buyuk etkisi olmu$tur bu oyunun.

  bu oyun resmen anar$ist ruhu a$ilami$tir, zamaninda bu oyunu oynayan ki$ilere. ben, $ahsen evde he man, kara $im$ek izlemekten, sokakta ise; kuka, saklambac ve yakantop (ki kizlara yalakalik yapmak icindi bunun sebebi) oynamaktan cok memnundum. ama dekman oyle garip bir oyun ki, insani resmen silah a$igi yapiyordu (o zamanlar tabi) o yillarda, "televizyon programlarinin onlenemez $iddet icerigi", "pc oyunlarindaki $iddetin cocuklara etkisi" gibi ele$tiriler sokak oyunlarina yoneltilmemi$tir. gozardi edilmi$tir.

  bu oyunun ki$ilige olan, onlenemez etkisi yuzunden bir suru cocuk psikopatla$mi$tir. (bkz: yusuf) (bkz: remzi) (bkz: $erefsizler)

  (karaktersiz, 04.10.1989 21:32 ~ 21.10.2005 20:30)
 • kadıköy anadolu çeşitlemesi için (bkz: yazış)
 • sokaklar ve artık ağaç tepesi, çöplük, orman ne varsa orda oynanırdı. karakterler frp tarzında belki de ilk kez bu oyunda canlandırılmıştı. oyun baştan bir senaryo dahilinde kararlaştırılır ve karakter seçimi yapılırdı. degman, rakibi donduracak ölümsüz bir şifre idi. degmanlanan rakip, donmuş kalmışken, degmanlayan, kaç adımda rakibe ulaşabileceğini hesaplar, deklare eder ve adım sayardı. tahmin ettiği ve deklare ettiği adımda rakibe ulaşamaz ise, rakip tekrar kaçma ve saklanma şansına sahipti. yoksa, esir alınmış olurdu. bir pal sokagi cocuklari dönemi oyunu.
 • kelimenin şimdiki yaygın kullanımı bu çocuk oyununa bağlanır. oyun genelde hile üstüne kuruluydu ve dekmanlanan kişi "yok olm kurşun sıyırdı, vuramadın" gibisinden bahanelere palavralara başvururdu.

  palavracı kişilere genel olarak "dekman sıkıyor" demek buradan gelir.

  evet belki de götümden sallıyorum, ama mantıklı sallıyorum. hangimiz götümüzden sallamıyoruz ki?.. (..ruz ki.. uz... ki... ki..)
 • (bkz: keklemek) (bkz: sahte) (bkz: palavra)
  galatasaray lisesinde çok sık kullanılan bir laf.
 • "degman" olarak da kullanılır.
 • degmanlamak ta türetilmiştir bu kelimeden.
 • (bkz: dekmancılık)
 • degav degav dediğimizi de anımsıyorum, mevzuyu büyütmeyeyim artık. evet varmış,

  (bkz: doktor şandu'nun esrarı)
  (bkz: dan dan/@ibisile)
  (bkz: dıkşın), dıkşın dıkşın
  (bkz: dıkışinyaaa)