şükela:  tümü | bugün soru sor
 • nouvelle vague'ın ispanyol uzantılarından iki ayrı hikayeden oluşan, izlenilen andan ziyade, izlenildikten sonra üzerinde düşünüldüğünde daha bir içine girilebilen hoş film.

  ilk hikaye bir "ilk aşk", ümitsizce kendinden az büyük olan bir kıza aşık ve ana karakter olan erkek çocuğu ağırlıklı gidiyor... oldukça gerçekçi.
  ikinci hikaye, rahibelerce yönetilen bir yaşlı bakımevi içinde, hayatın son demlerindeki iki yaşlı arasında geçiyor. "sevi, yaştan bağımsızdır!" diye özetlenebilir belki filmin izleyiciye iletisi ama fazlası var; yaşam ile ilgili, yaşamak ile ilgili bir şeyler var ki olmazsa olmaz, çekilmez yaşam. onları da, izleyecekler, kendileri keşfetmeye çabalasın.

  filme adını veren kısımlardan "del rosa" kısmı, filmin 3/5'i, "al amarillo" ise 2/5'i denebilir. ingilizce adıysa "from pink to yellow". yönetmen manuel summers, filmin senaryosunu da yazmış. sepya pembemsi ve sarımsı pek az sekans dışında s/b olan filmimizde, kimi siyah - beyaz filmlerin şiirsel dokusunu bulabiliriz; filhakika, kimi zaman tebessümle, kimi zamansa hüzünle zihnimizi o doku üzerinde dolaştırmak istiyorsak, ideal filmlerden biri bu ispanyol yeni dalga örneği.

  çocuk oyunlarıyla, yaşlıların dansları vb. kıyaslanabiliyor; naif kur yapma çabaları, ilk gençlik aşkıyla, yaşamın sonundaki aşkın farklılıkları ve benzerlikleri... yakalayabilen gözler için küçüçük falanjist rejim eleştirileri de var; belli - belirsiz olmaları gerektiği için öyleler!

  imdb: del rosa al amarillo (1963) / manuel summers

  bildirdi bir imdb papağanı: