şükela:  tümü | bugün
 • toeflin ispanya subesi
  bilgi icin http://www.dele.org/
 • diploma de español como una lengua extranjera

  http://www.cervantes.es/
 • inicial, intermedio ve superior olmak üzere 3 farklı seviyede hazırlanan, kişinin ispanyolca yeterlilik bilgisini ölçen sınav. bütün seviyelerde, sınava giren kişilerin okuma, dinleme, yazma, konuşma ve dil bilgisi becerileri ölçülmektedir. istanbul'da bulunan instituto cervantes de estambul ve ankara'da bulunan ispanyol büyükelçiliği türkiye'deki başvuru merkezleridir.
 • sınava hazırlanmak isteyenler için cervantes'in internet sitesinde daha önceki yılların sınav kitapçıkları, dinleme bölümünün ses kayıtları da dahil olmak üzere, yayınlanmaktadır.
 • doğrusu "delê". mardin'in kızıltepe ilçesine bağlı çiçekli mezrasının halen kullanılan eski ve asıl adı.
 • 2014 yılının mayıs sınavı sözlü ve yazılı olarak iki farklı günde gerçekleşecektir.
 • 2 hafta sonra instituto cervantes estambulbünyesinde ilk kur için gireceğim ispanyolca yeterlilik sınavı.
 • a1, a2, b1, b2, c1, c2 seviyelerinde girilebilen, ispanyolcanın resmi yeterlilik sınavı. her sınavın kendisine göre çeşitli aşamaları var. ben, kasım 2015'te c1'e girdiğim için onunla ilgili bilgi vereceğim:

  sınav 4 aşamalı. ilk aşama 90 dakikalık okuma-anlama, okuma parçalarıyla ilgili sorular var ve test şeklinde. sonrasında 50 dakikalık dinleme bölümü var. benim sınava girdiğim yerde (izmir) burada 2 saatlik bir ara verilmişti, ama sanırım bu ara biraz sınavı yapanlara kalmış bir şey. sonrasında yazma (toplamda 80 dakika olarak 2 bölüm; ilk bölümde kısa bir dinleme parçası ve bu parçadan anladığınızı özetleme ve katılıp katılmadığınızı yazma; diğer bölümde de 2 seçenekten birini seçip onunla ilgili yazı) ve konuşma (20 dakika hazırlanma+20 dakika konuşma, yine 2 bölüm; ilkinde okuduğunuz kısa bir parçayı özetleme ve katılıp katılmadığınızı açıklama, 2. bölümde de sizi sınav yapan kişiyle, verilen bir konuda, verilen resimler üzerinden tartışma).

  sınavda geçer not 60, ama bu 4 aşamayı ikiye bölmüşler:
  1. okuma-anlama+yazma bölümü
  2. dinleme+konuşma
  bu iki bölümden en az 30 alınmalı. yani bir bölümden 20, diğerinden 40 alsanız da geçemezsiniz. sınavı zor yapan da bence bu zaten.

  nasıl hazırlandım:
  hiçbir cervantes kursuna gitmedim. ispanyolcayı just english'te venezuelalı bir hocadan öğrendim. sonrasında ispanya'nın resmi televizyon kanalı rtve'yi izledim ve cervantes'in taksim kütüphanesine üye olup kitap okudum (eğer size uzaksa, bir kez üye olup 1 yıl boyunca e-kitap portallarını da kullanabilirsiniz). pek fazla konuşma ve yazma şansım olmadı, bu nedenle sınavdan önce, bir cervantes hocasından 3 özel ders aldım. bana nasıl konuşmam ve yazmam gerektiğini öğretti ve bence sınavdan geçmek isteyenler, seviyeleri ne olursa olsun, eğer cervantes'in kurslarında öğrenmedilerse bir cervantes hocasından özel ders mutlaka almalılar.

  herkese başarılar.
 • sonuçları 2 aydan önce açıklamayarak ispanyolcanızın yanında sabrınızı da ölçen sınav.

  türkiye’deki sınav merkezleri hangi şehirlerde, sınava ne zaman başvurmalı, hangi seviye sınava girmeli gibi sorular varsa kafanızda, şu youtube videosunda hepsi detaylıca anlatılmış.
 • dün itibariyle c1 seviyesinden girdiğim sınav. sanırım hayatımda girdiğim en zor sınavdı. özellikle dinleme kısmındaki süre ayarlamasına çok çalışmak gerekiyormuş onu anladım