şükela:  tümü | bugün
 • facebook'a urun satan whatsapp kurucularinin da katildigi, twitter'da dolanan bir etiket *.

  facebook'un zaten nasil sahtekar ve paragoz oldugu apacik ortadaydi; ama her seyin kanitlanmasiyla ne kadar igrenc bir sirket oldugu da dogrulandi.

  olayin aslini merak edenler, su entry'e mutlaka goz atsin.

  en kisa zamanda, facebook'u silebilmek dilegiyle...
 • facebook'un zaten verileri istedigi gibi kullanacagini bilmeyen silsin tabiki. ne bekliyorsunuz abi facebook,whatsapp ve google gibi firmalardan ki?
 • sanki herkes gizli görev ajanı amk.
  facebook da sizi ifşa ediyor öyle mi? bilgilerinize ulaşmak isteyen herkes size bir yolunu bulup ulaşabilir, yolda yürürken fotoğrafınızı çekip istediği yere dağıtabilir. normal bir insansan ve facebook’u kullanılması gerektiği gibi kullanıyorsan ortada bir sorun yok. adamlar tutup da sana zorla reklam yap demiyorlar.
  aylık 5.000$ karşılığında sol kolunu komple reklam boardı olarak kullanılmasına izin verecek arkadaşlar neyi eleştiriyor acaba.
  desteklemediğim hashtag.
 • facebook’u silin kampanyası, tüm dünyada kişisel verilerin izinsiz bir şekilde elde edilmesi nedeniyle başlamış olan kampanya.
 • kullanım sözleşmesine bir tik koyup kabul ediyorum seçeneğini onaylayanların, neyi onayladığını okumadan, bilmeden yaptıkları bu eylem sonucu "feysbukk kişisel verileri izinsiz şekilde topluyormuş, onlar benim fotoğraflarım, bilgilerim" diye yırtınan yurdum kullanıcılarının başlattığı eylem.

  *yurdum kullanıcısı: hiç bir şeyi okumadan, anlamadan next next ok diyerek işlemleri tamamlayan internet kullanıcısı. her hangi bir ülke ile sınırlı değildir.

  facebook, instagram, twitter ve diğer sosyal medya hesapların da şöyle bir madde vardır . maddenin uzun halini yazmayacağım fakat özeti şudur: yüklediğiniz, yazdığınız her şey bizimdir ve istediğimiz gibi kullanırız, bu sözleşmeyle kabul ediyor musunuz?

  ve her kullanıcı okusun okumasın bunu kabul ediyor ve etti. bu mecraları kullanırken defalarca sosyal medya hesaplarım da kişisel foto, yer bildirimi ve özel içerik sayılacak hiç bir şeyi yazılmaması gerektiğini, gönderilmemesi gerektiğini bir çok kez yazdım. kendim de hiç bir şekilde kişisel veri yüklemedim.

  sonuç: dinlemeyenler "feysbuk bilgilerimi izinsiz paylaşıyor" diye yırtınırken ben hiç oralı bile olmuyorum.

  ayrıca bir not daha iliştireyim. telefonunuza yüklediğiniz face, insta, twitter gibi uygulamaların izinlerin de kamera, mikrofon, konum, ağ bilgileriniz gibi çok hassas bilgilerin istenildiği an kullanılmasına onay veriyorsunuz. yani adamlar istese senin mikrofonunu açar ortamı dinler. ki bunu reklam çalışması için zaten yapıyorlar. hiç internette aramadığınız bir konu hakkında konuşuyorsunuz, ardından hangi sosyal medyaya giriyorsanız onunla ilgili reklamlarla karşılaşılan bir çok başlık, konu var. işte bunlar hep bu next next ok butonlarının üstünde yazanları okumamanızdan kaynaklanıyor. bu konuda yetkilendiriyorsunuz adamları sonra gelip burada ağlıyorsunuz.

  yapmayın böyle.

  düzeltme: ilave

  aşağılarda tamda anlattığım şekilde yurdum salağı daha neyi anlattığımı anlamadan şu entry'de (bkz: #75237330) bir şeyler zırvalamış. adamı sorgulamışmışlar felan. ben bu veri toplanması ve işlenmesi sonrası insanların nasıl kutuplaştırıldığıyla ilgili bilgilerimi 2011 senesinde yazdım zaten. o zaman insanlar bana paranoyaksın demişlerdi. şimdi ise feys bizim bilgilerimizi kullanıyormuş diyorlar. daha bu olaylar gün yüzüne çıkmadan yazmıştım bu tür sosyal medya hesaplarının çalışma mantığını sikim sonik zekalı arkadaşım. daha neler döndüğünü haberlere çıktığında, birileri anlattığında anlayabilen adamlar gelmişler burada cahillikten dem vuruyorlar komik oluyor.

  kişisel olarak belki bilgileriniz bir işe yaramaz ama bir bölgedeki bir kullanıcıysan çok işe yarar.
  eğer bir şey size bedava sunuluyorsa ürün sizsinizdir.
 • #deletefacebook kampanyası, cambridge analytica üzerinden kişisel bilgilerinizin analiz edilerek maddi&manevi manuple edilme ihtimalinizin önüne geçmeyi amaçlıyor.

  facebook'a bağlı diğer şirketler, instagram ve whatsapp'ın da kişisel bilgilerinizi paylaştığı gün gibi ortada.
 • whatsapp kurucularından olan brian acton'ın başlattığı kampanyadır.
  whatsapp satın alındığında, whatsapp'tan ayrılmış ve kendi yoluna devam etmişti.

  kampanyanın neden başladığını söylememiş fakat cambridge analytica yüzünden olması kuvvetle muhtemel. ayrıca son zamanlarda whatsapp'ta da ortaya çıkan güvenlik zaafiyetleri de etkili olmuş olabilir bu duruma.
  tweet:
  https://twitter.com/…995846963201?ref_src=twsrc^tfw

  cambridge analytica olayı ise trump'ın başkanlık seçimlerine uzanıyor. facebook'un verileri nasıl manipüle ettiği vb. ortaya çıkmıştı. sanırım davada ilerleme var.
 • facebook, instagram gibi uygulamalara üye olup, bütün gününü, attığı adımı dahi paylaşan adam, gerçekten "bilgilerimi izinsiz kullanıyorlar" diyorsa o arkadaşları da silebilir miyiz. komple.
 • iş işten geçtikten sonra yapılan kampanya.

  #75237875