• mehmet-sergen, tumer-sergen yanyana oynar mi? bu tur geyiklerin en sonuncusu. teknik direktor gecinen insanimizin ballandira ballandira saatlerce anlatacagi, aciklama yapmaktan bikmayacagi soru cumlesi.

(bkz:http://www.youtube.com/watch?v=p7o7wwu6ug4)
  • bir arada ayhan - $ifo yanyana oynar mi versiyonu cikmi$ olan tarti$ma konusu. ancak ayhan'dan kurtuldugumuz icin sorun kendiliginden ortadan kalkmi$ti.
  • dahi futbol analizcisi kazim kanat abimizin "sadece dikine oynarlarsa olabilir" teorisiyle kalmayip, ancak ; 1-3-2-3-1 gibi hayatimda duydugum en garip dizilis ile basarili olabilecekleri seklinde cevapladigi sorudur.

ya kazim abi sen hic kasma 1-3 lerle falan... direk herkes tek sira dizilsin delgado su, ricardinho su... 1-1-1-1-1-1-1.... seklinde tikir tikir herkes onundekine pasini versin en uctaki adam vursun gol... baktin olmuyor rakip perisan ediyor o zaman birdirbir oynasinlar en azindan makara olur.... sen boyle soyle canimi ye...
    1-3-1-3 lerle telefon numarasi veriyomus gibi yapma, kasma....
  • oynayacaklari sey futbol ise cevabi oynar olan soru. voleybol oynayamazlar mesela. hentbolda da basarili olamayabilirler ayni takimda...
    yillardir neyini tartisirlar bu olayin anlamis degilim. 3 lu forvet koyup orta sahaya delgado, ricardinho falan koymaya kalkarsan heralde oynamaz. oynar ama arkada yenilecek 5 golu hesaba katmiyorum. gel su forvet sayisini 1 e indirelim, gerekli durumlarda 2 ye cikartalim, o zaman heidi ile peter gibi` :o derece uyumlu` oynar bu abiler.
    (bkz: iki yaratici oyuncu ayni anda oynatilmali mi sorunsali)
    hayvan orta sahasi olan takimlar tek forvet oynuyor iste. daha acik ornegi yok bunun. bi barcelona etoo yu saliyor ileri, arkadan veriyor orta sahalari, atiyor golleri her mac. besiktas barcelona gibi oynasin iddiamiz yok belki ama gidip real madrid e degil de super lig takimlarina karsi oynuyor besiktas. zaten kadro da ayni kadro degil.
    el marca gazetesinde soyle bir haber dusunelim:
    fernando isimli kose yazari soyle yazmaktadir: '1-2-3-2-1-1 sisteminde (hey yavrum sisteme bak) deco ile ronaldinho oynamaz, onun yerine yasin sulun klasinda mucadeleci, yirtici ve oyunu okuyabilen bir oyuncu transfer etmek gerekir. orta saha direnci lazim. ya da alacaksin forvete arild stavrum gibi en klasindan golcu, etoo ile beraber oynasin. diyorum ki, deco ile ronaldinho beraber oynamaz.'
    sonra bu haber uzerine, sozlugun ispanyol klonunda baslik acilsin
    ronaldinho ve deco yanyana oynar mi (12)
    o derece mantiksiz yani...
  • halay bile çekebilirler denilesi tigana açmazı.
  • cevabı 2 kasım 2006 dinamo bükreş beşiktaş maçında alınabilecek bir soru. esasen ağır bir zeminde tigananın yinede ikisini birlikte tercih etmeyeceğini düşünmüştüm (gerçi onun tercihi olduğundan da şüpheliyim). fakat şunu gördük ki eğer bu ikisinin arkasında çok koşan, pres yapan bir orta saha olursa bu iki adam birlikte çok iyi iş yapar.
  • 21 ocak 2007 besiktas ankaragucu maci , 28 ocak 2007 besiktas vestel manisaspor maci ve 31 ocak 2007 besiktas vestel manisaspor maci baz alındığında cevabı evet olan soru. bal gibi de oynar, reçel gibi de oynar... dahası gelecek... koçlarım benim...
  • savaşa karşı olmak lafına benzettiğim, altı doldurulması gereken laf. biri çıkar ben savaşa karşıyım der. sorarsın, " bu savaşa mı karşısın bütün savaşlara mı?" bu sefer kemküm eder. ama şurda bize bikbik yapıyorlar der. o zaman neden savaşa karşıyım diyorsun, bal gibi de değilsin diyince bir şey diyemez.

gelelim futbola. 2006-2007 sezonu bitti. tüm istatistikler arşivlerde. özet olarak, "oynayamadılar hani ya işte" denebilir. ama temellendirmek gerek. delgado'yla ricardinho'nun birlikte oynaması tıka basa dolu olan kalemlikte tek bir kalemlik yere iki kalem sığdırmaya çalışmaktır. öyle denersin olmaz böyle denersin olmaz. en sonunda başka bir kalemi çıkartırsın ikisi de olur. ama bu sefer elinde kalan kaleme bir yer araman gerekir.

delgado'nun oynayacağı yer forvet arkasıdır
    ricardinho'nun da oynayacağı yer forvet arkasıdır. şimdi biri bana açıklayabilir mi bu adamlar üstüste mi oynayacaklar?

delgado forvet arkası oynasın (kalemliğe delgado'yu koyduk)
    ricardinho sağ içte; olmaz
    ricardinho ortada ; olmaz, olmadı
    ricardinho sol içte ; olmaz, olmadı

ricardinho forvet arkası oynasın ( kalemlikte rico var)
    delgado sağ içte ; olmaz, olmadı
    delgado ortada ; olmaz, olmadı
    ricardinho sol içte; olmaz.

bakın bir de türk medyası anlayışı.
    ricardinho oynaması gereken yerde, doğal olarak delgado başka bir yerde. türk basını hemen atlar "delgado yanlış yerde oynuyor" öteki hafta delgado oynaması gereken yere geçen ve yine doğal olarak ricardinho idareten başka yere geçer, bu sefer "ricardinho'yu kullanamıyor bu tigana".

delgado'yla ricardinho yanyana oynamaz diyenlerin çoğunun bu savın altını dolduramayacaklarına eminim. ama bu, savın yanlış olduğunu göstermez. mevkileri bir kenara koysak bile bir takımda iki tane "topu bekleyen adam" varsa o takımdan iyi bir organizasyon beklemek olanaksızdır. topu bana ver git boşa kaç diye düşünen iki oyuncu. ki bunların ikisi de boşa kaçacak oyuncular değiller.

neyse uzun lafın kısası, rico delgado yanyana oynamaz lafı bir tahmindi. sezon geçti. şimdi geçmişe bakıyoruz.

"ricardinho'yla delgado yanyana oynayamadılar."
hesabın var mı? giriş yap