şükela:  tümü | bugün
 • şu an ölmüş bulunsada zamanında kapalı çarşı civarında, etekliğinde taşıdığı taşlarla çok kişinin kafasını yarmıştır. elbiselerine bi sürü ipler asmıştı. bi de tenekeden bozma bi davulu vardı galiba. söylentiye göre bi fırıncıya aşıkmış (setbaşındaki fırın) adam başkasıyla evleniyor ve kadın böyle oluyor. kişi başına düşen deli sayısının yüksek olduğu illerden biri olan bursanın en meşhur delisi.
 • eight nine ten-deli ayten seklinde kullanilirdi ilkokulda.
 • ayten şenisik 1935 yılında fakir bir roman ailesinin çocuğu olarak dünyaya gelmiş.3 yaşında menenjit geçirmiş.hastalık tedavisizlikten dolayı gittikçe artan bir biçimde beyninde hasarlar yaratmaya başlamış,çocukluğu bir garip geçmiş.13-14 yaşına gelince kendi gibi garip bir alkolik cümbüş hasan'a sevdalanmış.ailesi "bu kız zaten garip,bir de bu alkoliğe varırsa nice olur hali"
  diye düşünüp, "hayır,cümbüş hasan'la evlenemezsin!" demişler ayten'e.iyice
  dellenip kontrol edilemez hale gelmiş.hocalar,doktorlar,..fır dönmüş ailesi, kızın bu haline.herkes "sevdadandır,kara sevda çekiyor;vermezseniz cümbüş'e iyice gider bu kiz" deyince;"olur" demiş ailesi.evlenmiş evlenmesine
  de,onun derdi koca değil, 'kafa'ymış aslinda.dellenmesi devam etmiş.bir de cümbüş'ün alkolikliği.derken cümbüş hasan bir yandan yoksulluk,berduşluk, alkol bağımlılıgı,diğer yandan deli ayten,derken meyhaneden çikmaz olmuş zor dayanmış 1.5 yıl.bir sabah almış başını gitmiş cümbüş hasan.gitmiş gitmesine de,durumu farklı değilmiş ayten'den.meyhanelerden çıkmaz olmuş.
  kısa bir süre sonra meyhane masalarında ölmüş.haber tez gelmiş ayten'e ve bir kez daha yıkılmış.şenışık soyadı iyice unutulmuş.bir marka yaratmış bursa için,"deli ayten" diye.renk renk çantalar asar omuzuna,yemeniler,kap kacak vs..ramazan aylarında gündüz gece demeden davuluyla dolaşır durur bursa sokaklarında.zararsızdır,kendi halindedir. ama rahat durmaz çarşı esnafı, kızdırır durur deli ayten'i.tabii saldırganlaşır o durumda. zaten bu halini görmek için yapar bunu,bir kısım esnaf takımı.derken 12 mart 1992 günü kızyakup mahallesi'ndeki garip kulübesinde ölü bulunur.ahmet dai camisi'nde
  kılınan cenaze namazından sonra pınarbaşı mezarlığına defnedilir.
 • belli bir ku$ak bursali cocugun ingilizce 1den 10a kadar saymayi ogrenme nedenidir.
 • bursa' nın tarihi ile ilgisi olduğu düşüncesiyle kentsel dönüşüm projesi kapsamında kamberler semtine yapılan parka heykeli dikilecek kadın. başbakan heykelindense ayten' i tercih ederim tabi.
 • heykelinin dikileceği haberiyle sevindiren kadın. türkiye'nin kronik hastalıklarından birisi olan; bürokrat, politikacı, belediye başkanı gibi elitlerin heykellerini sağa sola dikip, şehir meydanlarına, sokaklara, stadyumlara onların ismini vermek alışkanlığından kurtulup, sokağa ve bize ait insanların hatırlanması adına sevindirici bir gelişmenin ilk örneğini oluşturuyor ayten. bizim hikayelerimizi, anılarımızı paylaşan, yok olmaya yüz tutan mahalle kültürüne ait hoş anılar bırakan insanların hatırlanması adına önemli bir adım kamberler'de yükselecek deli ayten heykeli.

  steril sağlıklı yaşam, fit vücut, plazalar arası gündelik koşuşturmaca, modern çağın insanının speed zayıflama haplarıyla desteklediği estetik kaygılar , herkese psikolog, herkese kariyer rehberi, herkese sokak hayatından kaçıp gizlenebileceği fast food zinciri, herkese tertemiz cafeler, kentsel dönüşüm için daha fazla mcdonalds ama daha az sulukule derken ; sokaklarını, delilerini, berduşlarını, gezginlerini, evsizlerini, zaaflarını ve ruhunu unuttu bu ülke. eski mahalle delileri yok artık. eskiden sokaklarda güvenle gezip çocuklarla oyunlar oynayan, herkesin kapısını açıp ailesinden, mahallesinden kabul ettiği, aslında modern çağın insanı gibi ikiyüzlü davranmayarak tüm bu saçmalıklara isyan bayrağını açıp kıldan ince akıl çizgisini kırarak, toplumsal norm diye dayatılan yalanlara başkaldıran, sayıları bir elin beş parmağını geçmeyen bu son yüzler, şehrin son romantik kahramanları, inatla gülümsüyorlar bize. mahallelerimizde sayıları hızla tükenen delilerimiz bize gülümsemezlerse günün birinde, pera palas oteli önünde sabah 5 sularında mesai yapan taksici esnafıyla şişe şişe tekel birası içen çocuklar delirme hakkını kullanacaktır. delilik yok edilirse toplumun kalbide yok olur. son yüzler çekip gidince delilik bir şekilde kendini ikame edecektir. bu topraklar delileriyle, gezginleriyle, berduşlarıyla güzeldir. bu ülke ruhunu sokaktan alır. ne olacaksa sokakla olacak, plazalarla değil.

  mantıklı yaşamak uğruna, duygularımızı unuttuk. delilerimizi öldürdük, şok tedavileriyle reset attık hayatlarına, zincirlere bağladık, mazhar osman'lara mahkum ettik onları, şehirlerimizi, semt kültürümüzü, mahalle maçlarımızı öldürdüğümüz gibi. kentsel dönüşüm deli ayten heykelleriyle adına yakışır bir proje haline gelebilir semtleri yıkarak değil. kentsel dönüşüm mahalle kültürümüze itibarını iade ederse affedilebilir. daha fazla mcdonalds değil, daha fazla deli ayten heykeli.
 • kararı alan belediyecilere ''imzalayan elleriniz yeşil olsun. allah ne muradınız varsa versin. allah razı olsun'' dedirten karar. 200.000 kişi sizi kınasa da bursalı ama seçmeniniz olmayan hans pfaal sizin yanınızdadır.
 • deli ayten
  bir gün çok yaramazlık yaptım ben
  çocuktum inandım ne yazıkki hemen
  deli aytene vermekle korkuttu annem
  sen bizim korku kahramanımızdın
  bursamızın meşhur delisi,deli ayten

  günlerden bir gün bayram arifesi
  çarşı kalabalık herkesi sarmış alışveriş telaşesi
  koza hanın önünde denk geldik tesadüf eseri

  iki davul vardı biri göbeğinde diğeri sırtında
  dört tane çanta sol,beş tane portmen sağ omuzunda
  çok yük vardı üzerinde
  sanırsın garaj emanetçisi
  delilerin kraliçesi deli ayten

  bursamızın bir çok şeyi meşhurdu
  şeftalisi,kestanesi,iskenderi,zeki müreni
  birde sen meşhurdun deli ayten

  insanlarla iç içe yaşadın
  boynumuza boğmak için değil
  sevmek için hep sarıldın
  sen aslında akıllı bir insandın deli ayten

  ölüm haberiyle uyandı
  günlerden bir gün bursa
  şehir meşhur delisini kaybetti
  yediden yetmişe herkes yasta
  ağladık,ağıtlar yaktık
  üzüntüden hepimiz olduk hasta

  sen bizim annemizdin,halamızdın,
  teyzemizdin,ablamızdın

  birde korku kahramanımızdın deli ayten

  orhan doğan
 • memleketi bursa'da kamberler tarih ve kültür parkı'na heykeli dikilmistir.
  http://getir.net/zzx
 • tam adı ayten şenaşık'tır. hikayesi beni çok etkilemiştir.. filmi çekilecek diyorlar şimdi, umarım güzel bir şekilde harmanlarlar bu özel öyküyü.
  birde, babam ben henüz doğmadan kendisini görmüş ve korkudan ne yapacağını bilemeden ortamdan uzaklaşmış. 'ah beni ne korkutmuştu' şeklinde anlatır durur...