• super hero.. gozu pek kahraman..
  • sırat köprüsünün başını tutup azraili çenesinden yere çaldığı söylenir, yani abartılmıştır... (iyiki söyledim abartılmış olduğunu eehehee)
  • her köprü zammında adı anılan dede korkut karakteri. köprünün başını tutup gelen gidenden para almasıyla tanınır.
  • dede korkut hikayelerinden birisi, ayni zamanda gungor dilmenin sevilen tiyatro oyunudur. gercekte dumrul, deli deil, akilli gecinenlere kendi adalet anlayisiyla aklin ne oldugunu animsatma yolunda bir adımdir aslinda. asagidaki dizeler de bunun bir kanitidir.

kopru kurdum kuru caylar ustune oy
    tasil toprak, akmaz sular ustune oy
    bunu nicin boyle ettim
    sunun icin ki a canim
    bir kez deliye cikmis adim
    bu nami surdurmek isterim
    bu da akilli uslu islerle olmaz
    nicin surdurmek isterim
    su deli adimi dostum
    sundan ki delilerin ayrıcaligi var bu ulkede
    bir hikmet gizlidir her sozunde
    az bucuk ermis katindadir halkin gozunde
    gecenlerden otuz, gecmeyenlerden kirk akca
  • elalemin spider man'i varsa bizim de deli dumrul'umuz var aslanlar gibi. aniden filmi yapilmali, apansizca piyasaya surulmeli.
  • kuru toprak üzerine yaptığı köprüde gecenden yirmi gecmeyenden döve döve kırk akçe alması ile meşhurdur.
  • bogazici koprusunun beylerbeyi baglantisini kukalarla daraltip, tek seride indirme uygulamasini emreden ve her aksam is donusu oradan gecmek zorunda olanlara izdirap sicirtan sahsiyetin efsanevi versionu
  • ankara devlet opera ve balesi tarafından 80li yıllarda sahneye konmuş bale eseri.
  • 1995 yılında kadıköy anadolu lisesi tiyatro kolu tarafından da sahneye konulmuş oyun.
  • istanbul devlet opera ve balesi tarafindan bu sene dunya premier i yapilacak olan operadir ayni zamanda.muzikler sabahattin kalender tarafindan yazilmistir ve modal cagdas muzik formlari tasir...
hesabın var mı? giriş yap