şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türk-islam ruhu üzerine bir kültür psikolojisi denemesi alt başlıklı faydalı eser.
 • içinde kültür, mitoloji, psikoloji, arkeotarih bi dolu veri bulunup bunları bilgin saydam'ın harmanladığı gibi almanın dışında her bireyin de kendine göre özümsemesi ve kendi türevini oluşturması gereği doğuran yapıt. şöyle demir leblebi bir pasaj var, düşünülesi:

  "gerçek kahramanlık toplumu/kültürü dağıtır, mitoklasttır, ikonoklasttır: kültürün ve toplumun korumaya çalıştığının düşmanıdır. (...) erişme mitleri ve ritleri 'hazır' 'kit'lerdir: kahramanları 'kit'ler. 'gerçek' kahramanlığın ne kadar tehlikeli ve öngörülemez olabileceğini de hissettirir ve vazgeçirir. zira gerçek (total) kahramanlık 'çılgınlık'tır."

  "bilinç mecazlarla çalışır. bilmek için bağlamak gereklidir. bağlamak, anımsamaktır. çok bağ, çok farkındalık demektir ve nesnenin bütüncül algılanmasına olanak verir."

  "canlı maddenin ölümü hiçbir zaman yokluk değildir; yeni doğumları içkindir. bu maddesel ölümsüzlüğün* önkoşulu, madde olarak kalmak, ayrışmamış olmaktır. parça kendini ayrı bir tanımlama gayretine girmedikçe bütüne aittir; ölümsüzdür. bilinç-lilik, ölümlülüğü doğurur."

  (bkz: deus otiosus/@ibisile)
  (bkz: die archetypen und das kollektive unbewusste/@ibisile)
  (bkz: alkestis)
 • “masallar, mitler ve rüyalar aynı kumaştan biçilmiştir. üçü de bilinçdışının ürünüdür. ilk ikisi ortak bilinçdışının şekillenmesi, “resim”lenmesidir; rüyalar ise ortak bilinçdışından beslenen ilksel kaynakları ile kişisel bilinçdışının ürünüdür.”