• ilk bölümde tanışıp, aşık olup, iş bulup, evlenmeye karar verip, nikah masasına oturdukları an; adamlar ne öngörülüymüş, herhalde tutmayacağını düşünüp ilk bölümden final yapıyorlar diye düşünmedim değil.

ancak gördüm ki kazın ayağı öyle değil. ikinci bölümde de istanbul'a döndüler, ikinci gün işe başladılar yine, üçüncü gün adam bıçaklandı, sonraki gün de hapse girince aha dedim, değişik! türkiye gündemi bile bu kadar çabuk değişmiyor ki, onca çabalıyorlar. öyle mıy mıy üç saat bakışılan dizilerden değil. arabesk filmi vardı hani, müjde ar ile şener şen efsanesi, onun gibi. aralarına dört fırtına, on beş deprem, okyanus kenarında olmamalarına rağmen otuz iki tsunami girdi falan diye devam edebilirler. çabuk değişen şeyler iyi, hayata yakın bence.

çabuk değişen şeyler demişken biri de, murat ünalmış arkadaş. beşiktaş çarşı'da görmüştüm de, az tanınan ünlü kaygısından olsa gerek, uzun uzun bakmıştı bana muratcığım. sene 2009 falan. birce akalay la bir dizide oynuyor, kızın alışkanlığı oldu zaten, bununla da evlenmeye karar veriyorlardı o dönem. üzerimizden hayat geçti tabii. şimdi ben çoluk çocuğa karıştım o da gördüğüm kadarıyla bıyığa karışmış.
  • bir turk dizisinin kliseleri nelerdir ?

-kara kavruk sirim gibi 1.90 boylarinda jön
    -yeni cikis yapan orta guzellikte hatun kisi
    -kizin ailesinin evlilige izin vermemesi
    -izinsiz yapilan dugune kizin ailesinin bomba patlatmasi ( evet bildigin bomba) bu her ne kadar klise olmasa da sonuc olarak nikahi bassalar oglani vurup gelini kacirsalar daha hostu. adamlar komple kendi kizinin oldugu dugunu havaya ucurdu ama tabii takdiri ilahi ne esas oglan ne kiz oldu.
    -adamin sahipsiz bir kizi evlat edinebilmek icin bombali dugunden bi kac ay sonra evlenmek zorunda olmasi. kiz hasta oldugu icin istanbula gitmek zorunda kalmasi o sirada onu aramaya hataya giden esas kizin onu bulamayip geri donmesi.

su ana kadar olanlar bunlar. en az 20 bolumluk hikaye cikaracak konuyu 1 bucuk saatte islediler. nasi devam ettirecekler bilmiyorum.

haaaa bi dakka be kardesimm.asil kliseler yoldaymis.

-adamin asik oldugu kizin yakin arkadasi var resim ogretmeni klasik olarak adam kiza asik kizin haberi yok durumlari.
    -bizim esas oglan istanbula gelince onbinlerce okul arasindan bu kizin yakin arkadasinin oldugu okulda calismaya basladi. ayrica o okulada eski bi kiz arkadasi vasitasiyla girdi. o kizda esas adama asik.

sonuc olarak gunlerden 4 temmuz yillardan 2017 saat 22.53 ve ben agir issizim.
  • müthiş bir sonla final yapan dizi! şöyle ki bir adet silahlı adam eve geliyo ve herkese silahı doğrultuyor sonra havuzlu ev görüntüsü geliyor ve oda ne silah sesi duyuluyor ama kimin öldüğü kesinlikle bilinmeyen bir final yapılmış oluyor.ilginç bir dizi
  • enfes bir asik ruhsati turkusudur sozleri de soyle ki;

daha senden gayri âşık mi yoktur
    nedir bu telaşın ey deli gönül
    hele düşün devr-i adem'den beri
    neler gelmiş geçmiş say deli gönül

günde bir yol duman çöker serime
    elim ermez gidem kisb ü kârime
    kendi bildiğine doğrudur deme
    gel iki adama uy deli gönül

su yalan dünyadan ümidini üz
    inanmazsan bak kitaba yüz be yüz
    hanen mezaristan malin bir top bez
    daha doymadıysan doy deli gönül

baktım iki kişi mezar esiyor
    gam kasavet geldi boydan aşıyor
    çok yasayan yüze kadar yaşıyor
    gel de bu rüyayı yor deli gönül

bir gün bindirirler ölüm atına
    yarin iletirler hakk'ın katına
    topraklar susamış adam etine
    hep ağzımı açmış hey deli gönül

mevlâm kanat vermiş uçamıyorsun
    bu nefsin elinden kaçamıyorsun
    ruhsatî dünyadan geçemiyorsun
    topraklar başına vay deli gönül
  • saçmalıklarla dolu dizi. şu sıralar türk dizileriyle kafaya soğuk duş etkisi yapıyorum. bir ara mutfağa su içmeye gittim o arada başroller tanıştıktan 5 dakika sonra evlenmeye karar vermişler, aileler kavgalaşmış, nikahta bomba patlamış. kızın babası mafya mı onu da anlayamadım bütün köyü patlatmış tamam al kızın senin olsun. şimdi 2 gün geçmeden normal hayatlarına döndüler bir allah'ın kulu da bu bombayı kim patlattı acaba diye sormuyor. fox tv için bile çok kötü dizi.
  • aslında dizinin ilk bölümünde güzel detaylar vardı. mesela kadir hocanın şükranı ve dedesini kendi ailesi gibi görmesi ablası ve yakın arkadaşıyla diyaloglarda samimiyet ve anadolu insanının birbirinin dilinden anlayan halinin yansıtılması benim hoşuma gitmişti. üstelik dram da sevmem. bu nedenle bir umut izlemek istedim belki çok da klişelere girmezse izlenecek güzel bir dizi olabilir diye.

ancak gerçekten de olaylar yeter ki bir noktaya varsın da nasıl varırsa varsın şeklinde senaryoda bir akışta var. örneğin kadın iyileşince direk hatay’a geri dönüyor, evde kimse yok ama komşu, öğrenci biri çıkıpta seni öldü biliyorlar, çocuk hasta istanbul’a götürdüler demiyor. öğrense ne olacaktı sanki koca istanbul yine istanbul’dan devam edebilirlerdi. çocuğu evlat edinebilmesi için evlenmesi, kadının aynı okulda müzik öğretmeni olarak işe başlamasıyla kadir’i buldum diye sevinmesi ama sonrasında kadir’in ona gerçeği söyleme çabaları yine biraz klişe ama en azından daha gerçekçi olabilirdi.

oysa ki, geçen bölüm kadın, kapıdan nikah masasındaki adamı gördü çekti gitti, bu bölümün fragmanını verdiklerinde de yok artık dedirtecek şekilde bu sefer adam, kadının nikahını uzaktan seyretti. bir sonraki bölümde de aynı okuldalar ama konuşmuyorlar, bilmezlikten geliyorlar. yapmayın ya valla yani senaristlerden böyle bir yaratıcılık beklemiyordum. buradan kendilerini tebrik ederim.

samimiyet, dil, iyi hoşta, biraz yaratıcılık ekleyelim daha az klişe olsun araya biraz komedi, ağlatırken güldürürse de, oldukça güzel bir iş olabilir hala bence, bak hala diyorum.
  • kurgusu konusunda en ufak bir fikrim yok ama biraz önce denk geldiğim kadarıyla giriş jeneriğini game of thrones'tan araklamış yapım. kuş bakışı görüntü yerine kitap tercih etmişler sadece.
  • saçmalıklarla dolu dizi. kesin tutmaz ve yakında final yapar. saçmalıkları sıralarsak;

1. kızın babası öğretmene kafayı taktı. öğretmen düşmanı. çelişkiye bak, kızı öğretmen, evlendirmek istediği de bir öğretmen.

2. kızın babası o kadar öğretmen düşmanı ki kızı evlenirken bombayı patlatıverdi o kadar insan telef oldu.

3. bu patlamada yaralanan öğretmene sevdiği öğretmen kızın öldüğü söylenildi. neyse istanbul'da ne tesadüftürki bu iki öğretmen aynı okulda çalışmaya başladılar.

4. normal şartlarda ilk gördüklerinde birbirlerine neden evlendin beni aramadın diye sormaları gerekirken daha sormadılar. ama erkek öğretmen kızın babasının işyerine gitti.

benim okuması yazması olmayan kayınvalide bile seyrettiği dizilerde birçok saçmalığı normal gibi kabul edip ağzı açık izlerken bu dizi saçma olmuş diyebiliyorsa dizinin ömrü kısa.

evdeki dizi takipçileri sayesinde dizinin ömürlerini ölçer duruma geldim. zorlayarak da olsa gerçekle bağı olmayan diziler tutmuyor.

edit: yazım hatası
  • rubato çalan dizi.
  • diziyi falan bilmem ama aynı adlı bir arif sağ türküsü var ki dinlerken üzülüyorum 7 dakika değil de 17 dakika olsa diye. link

sözleri:

deli gönül hangi dala gonarsın ölem gonarsın
    deli gönül hangi dala gonarsın ölem gonarsın

senin dutunacak dalın mı kaldı
    gardaş dalın mı galdı
    ahu feryad ile niçin yanarsın ölem yanarsın
    ahu feryad ile niçin yanarsın gönül yanarsın

senin dert çekecek halın mı galdı gönül
    halın mı galdı
    senin dert çekecek halın mı galdı gönül
    halın mı galdı

yerin yok yurdun yok nerde galırsın gönül