1. hani böyle saçma sapan alakasız boncuklarla dizilmiş boncuk kolyeler, alacalı bulacalı, janjanlı kıyafetler, abuk sabuk tokalar, sağından solundan püskül, sim, boncuk, hedehödö sarkan garip giyim malzemeleri ve aksesuarlar için kullanılan söz öbeğidir.
 2. uzun uğraşlara rağmen evlenememiş bu sebepten ayarı kaçmış bünyenin 20 yıl içinde hazırladığı ve hazırlamakta ısrar ettiği çeyizin aldığı son durum
 3. yıllar boyu evliliğe odaklanmış bir hatun kişi ve aile eşrafının, sözkonusu evlenememe süresi uzadıkça bokunu çıkardıkları birbirinin aynı veya birbirine çok benzer modellerden oluşan onyüzbinmilyon gereksiz hededen oluşan çeyizinden örnek alınarak üretilmiş bir deyim, söyleyiş.
 4. -deli kızım, hah sen sen arkadaki, salyalı. söyle bakalım "deli kızın çeyizi" deyimi hangi durumu anlatmak için kullanılır?
  -bünyesinde çakal-kıpçak takımı, nevresim, oldresim, bilimum parça banyo lifi, mesela chp mualifi, legolas yeşillifi*, sonra dantel, entel, dikenli tel bulunduran çeyizdir. dikenli tel çamaşır sermak için. deli kelimesini "literal" olarak mı alıyoruz hocam, ya da belki pi'yi 3? pi'yi 3 aldık diyelim pipiyi kaç alıcaz?
  -ya delisin ya da deha ama..otur kızım, otur..
 5. içinde yok yoktur o çeyizin.

  ama deli kızlar iyidir...
 6. tatilden yeni dönmüş arkadaşınız ve uzaktaan kuzeniniz aynı anda sizi ziyaret etmeye karar vermiştir.
  arkadaşınızın tatildeyken sizin için aldığı altın renkli bilekliği ve kuzeninizin size getirdiği gümüş renkli kolyeyi ikisini de kırmamak için kulağınızdaki minik siyah küpelerle kombinlemek zorunda kalırsınız bütün gün. işte böyle bir şeydir deli kızın çeyizi. aynı anda hem küpe, hem kolye hem bileklik takmak gibidir. üstelik biri altın biri gümüş biri de siyahken.

deli kızın çeyizi hakkında bilgi verin