şükela:  tümü | bugün
 • kim ne derse desin thy'nin en yakışıklı uçağıdır. kendi kendine ışıklarını yakar, kafasına eser söndürür. canı isterse yakar yakar söndürür. rengarenk uçaktır. atarlıdır. karakterlidir. şu sıralar ise sadece kutsal topraklara hizmet vermektedir.
 • türk hava yolları'nın tc-jdm kuyruk numaralı efsane uçağının takma adı. 22 yıldır uçuyor olmasıyla oldukça ilgimi çeken deli mike hakkında biraz bilgi vermek isterim.

  türk hava yolları, 1990 yılında airbus firmasından 4 adet a340 sipariş ediyor. thy, ilk uçuşunu 25 ekim 1991 tarihinde yapacak olan airbus a340'lar ile amerika ve uzakdoğu seferlerini aktarmasız yapma niyetindeydi.

  airbus'tan ilk a340 uçağını 1993 yılında alan thy, bu yazının konusu olan tc-jdm kuyruk numaralı uçağına ise 1996'da kavuştu. bu dört motorlu uçak, o gün bu gündür thy'ye hizmet vermeye devam ediyor. dile kolay tam 22 yıl...

  tc-jdm, 22 yıldır uçan bir yadigar olmasının yanı sıra diğerlerinden farklı olan karakteriyle de ön plana çıkıyor. hatta bu karakteri sebebiyle thy teknik personeli, kuyruk kodunun son iki harfinin açılımı "delta mike" olsa da kendisine "deli mike" diyor.

  deli mike, lakabını sonuna kadar hak eden bir uçak. thy personeli deli mike için şöyle diyor: "deli mayk isterse dünyanın öbür ucuna sorunsuz uçar. canı istemezse, yerde 1 metre bile gitmez." zaman zaman ışıklarını kendi kendine açıyor, tam müdahale edilecekken kapatıyor. son kararı hep deli mike veriyor. canı ne isterse o!

  22 yıllık bu büyük makinenin yağmurlu havada pistten çıkma, havada istanbul'a geri dönme gibi üç beş olayı dışında büyük bir vukuatı yok. zaten airbus'ın a340 modelinin bu güne kadar ölümlü bir kazası yok. çok başarılı bir uçak ancak artık uzun uçuşlar için orta ölçekli ve daha ekonomik modeller tercih edildiği için üretimi durduruldu.

  thy'nin elinde a340'lardan bir dönem 9 tane vardı. sonrasında bazıları emekli edildi, bazıları bakıma alındı, hatta bir tanesi restoran oldu. şu anda ise deli mike (tc-jdn) ile birlikte tc-jdn ve tc-jıı kaldı. kalan a340'lar genelde sadece cidde ve medine seferleri yapıyor. thy ise bu yadigarları iyi bakımlar sayesinde 2021'e kadar kullanmayı planlıyor.

  edit: thy'nin elinde deli mike ile birlikte iki a340 daha varmış. onlar da eklendi.
 • 11 haziran günü kendisi ile londraya gittik. check-in yaparken uçak kuyruk numarasına bir bakayım dedim, ne göreyim tc-jdm, nam-ı diğer deli mike. hakkındaki efsaneleri okuyunca uçuşumu değiştirmek istedim, değiştirmediler. lan allahsızlar benim gibi uçuş fobisi olan adama eziyet ediyorsunuz böyle şeyler yazarak. bir ara ışıklar sönüp yansa da yağ gibi gittik neyse ki. bir de araştırırken gördüm ki, kendisi 20.5 yaşındadır.
 • türk havayolları filosunda bulunan airbus a340 model ve tc-jdm kuyruk numaralı uçağa verilen isimdir. sürekli arıza çıkarmasıyla ünlenmiştir. hidrolik arızası, elektrik arızası ne ararsanız çıkarır. yaptığı uzun uçuşlarda kalkışı başarıyla tamamlar da acil iniş için geri dönmezse sevinç nidaları kopar.

  edit: yaşını tam bilmiyorum ama 20 senesi vardır tahminimce.

  birkaç vukuatını linklendirelim de havada kalmasın.

  http://www.airporthaber.com/…marmara-turu-atti.html

  http://www.airporthaber.com/…tten-cikti-34681h.html

  http://www.skysunhaber.com/haberdetay/7901/
 • bahsedilmemiş; uluslarası kodlama sistemine göre jdm= juliet delta mike iken deli mike oluvermiş
 • şehir efsanesine dönüşmüş uçak. evet zamanında ilginç arızalar çıkarmış olabilir ama havadan geri döndü haberine “ehehe yaptı yapacağını” demek biraz olayı efsaneleştirme çabası gibi geliyor bana. uçakların havadan dönmesi çok nadir bir olay değil.

  bu arada ekşi şeyler’e yalan yanlış girmiş. filoda şu anda toplam 4 adet a340 bulunuyor. jdm, jdn, jih ve jii.

  ek bilgi: geçtiğimiz yıllarda serinin önceki uçakları jdj, jdk, jdl ekonomik ömrünü doldurduğu için servisten çekilerek parçalandı.
 • emekliliğini geçirmek üzere, 12 mart'ta belki de son kez uçarak johannesburg'a giden abimiz. emeklerin için teşekkürler mike.
 • ahah, yine yapmış yapacağını.

  http://www.airporthaber.com/…hlye-geri-donuyor.html
 • yine atarlanasi tutmus gozumuzun nurunun.
  link
 • o şimdi emekli.