şükela:  tümü | bugün
 • mete gazoz hakkinda yazdigi entry yine mete tarafindan kendine yedirilen yazar. siler miler diye buraya da yazdigi seyi kopyalayalim ki bir daha tesebbus etmesin. gelecek nesillere ibret olsun.

  ilave tanim: hasbelkader olimpiyat sampiyonu olan (ahahaahahaahahaahahahahahahahahahahahahahahahhahahah) mete’nin 30 tam puanla sapladigi bir yazar.

  hesabi kapatip ulkeyi terk etse yeri.

  --- spoiler ---

  degil altin, bronz bile alamayacak olan gazoz siporcu. az biraz parlayan birisini ovup, goklere cikarmada, ona gereginden fazla kiymet vermeye milletce bayiliriz. bu eleman da, koyunun olmadigi yerdeki abdurrahman celebi misali, siradan bir okcu olmasina ragmen hakkinda 13 sayfa entry girilmis. ezikliginizi her yerde belli ediyorsunuz amk. kusura bakma mete, henuz efsane olamayacaksin, soyadinla idare et! edit: çeyrek finalde takım arkadaşını resmen sabote etti. yasemin'in 2 atışında arkadan konustu ve bu 2 atışta da kız düşük puan aldı. edit2: haklı çıktığım halde mesaj kutum küfür hakaret ve beddua doldu. hasbelkader bu balon çocuk madalya kazansaydı köy meydanında beni yağlı kazığa oturtup sikerdiniz herhalde, şansa yasiyoruz valla.
  --- spoiler ---
 • amerika'ya geldiğimden beri çok sık olarak gördüğüm özenti türk göçmen tipinin en belirgin özelliğini gösteren bir yazardır kendileri. şöyle ki siz yurtdışına taşındığınızda, çok zengin, çok güzel, çok başarılı, çok zeki özelliklerinden en az bir tanesini bulundurmuyorsanız yeni bulunduğunuz çevre sizi pek iplemiyor, bunun sonucu olarak da bu tür tipler kendi özbenliklerini ya da bulundukları ülkedeki alt kültürleri (siyahiler, diğer göçmenler) aşağılayarak kendilerini başat kültürün bir üyesiymiş gibi göstermeye çalışıyorlar.

  şimdi bu arkadaşın son zamanların en çok konuşulan zimmerman olayıyla ilgili yazdıklarını okuyorum, tipik bir amerikan white trash mentalitesinde yorumlara sahip bir arkadaş, ortadogulu oldugunu bilmesek, anglo-sakson kokenli midwest ciftcisi zannedecegiz. ne diyor bu ozenti arkadas "öldürülecek tabi, amerikadaki zenciler suça eğilimli" "yurtdışına hiç çıkmamıs olanlar yorum yapmasın" "buralarda böyle biz ne çektik o siyahilerden" "sinir disini gormemis olanlar konusmasin" (o sinirda kimbilir ne yaptilar bu cocuga) yani kendisi için;

  (bkz: yurtdışında yaşamakla övünen zavallı)
  (bkz: biliyor musunuz ben beyaz ırkım)
  (bkz: kendimi wasp amerikalı gibi hissediyorum)
 • aslında deli deil oldukcha reformist bir adammi$ memleketimizdekilerin aklı ermeyince adamın yaptıklarına "deli" deyip gechmi$ler. batı avrupa ecnebileri "peter the great" (büyük peter) olarak tabir ediyor
 • cesur ve kararli bir car olmakla beraber, aslinda osmanlilar tarafindan deli denmesi normaldir cunku adam sarayindan kalkip avrupayi dolasmis, hollanda tersanelerinde gece gunduz calisarak gemi yapiminin esaslarini ogrenmis, oradan isci getirtmis ve cesitli antlasmalar yapmistir, rusyayi avrupaya acmistir. ayni zamanda ulkesindeki gericiler ve kiliseyle mucadele etmek durumunda kalmis, hatta top yapiminda kilise canlarini eriterek iyice tepki toplamistir. ama bu toplar sayesinde de isvec krali demirbas sarli yenmis ve ulkesini genisletmistir. buyuk adammis aslinda. sonradan bizim osmanliya epey sorun yaratmistir.
 • ''büyük'' petro, 1678'de tahta geçtiğinde rusya, avrupa'da hiçbir ağırlığı olmayan sıradan bir devletti. 10 yaşında preabrazenskoye köyüne sürgüne yollandığında latince, almanca ve flemenkçe öğrendi. batı medeniyetine hayranlık duymaya başladı. 1697'de kendisini topçu mihaylov adıyla gizleyerek yanında 200 kişiyle avrupa'ya gitti. almanya'yı ve hollanda'yı gezerek amsterdam ve zaandam tersanelerinde birkaç ay kaldı. bir işçi gibi çalışarak köningsberg'de topçuluk, amsterdam'da marangozluk ve londra'da gemi inşası eğitimi aldı. avrupa'yı tümüyle inceledi ve örnek modeller hazırlattı. geri döndüğünde başa geçerek askerliği zorunlu hale getirdi ve rusya'nın ilk milli ordusunu kurdu. ateşli silahların kullanılmasını yaygınlaştırdı. kara ve deniz orgusunda ağır silahları kullanabilecek kadroları yetiştirmek için akademiler kurdu. baltık denizi ve karadeniz'de rusya'nın ilk limanlarını kurdu. osmanlı imparatorluğu'ndaki yeniçeriler'e benzeyen ve sürekli problem çıkaran strelitz'leri yok etti. iktidarının ilk yılları rusya ekonomisinin en geri olduğu yıllara rastladı. durumu düzeltmek için geniş çaplı bir reform hareketi başlatarak lonca sistemini geliştirdi ve sanati sektörlerini devlet tekeline aldı. tahta çıktığında 21 olan mal çeşiti öldüğünde 200 e çıkmıştı. ülkenin ticaret hacmini 7 kat arttırdı, rus takvimini avrupa'ya uygun hale getirdi. slav alfabesinde köklü değişiklikler yapıp modernleştirdi. st. petersburg kentini inşa etti ve 1724'te bilim ve sanat akademisi'ni kurdu. batı dillerindeki birçok kitabı rusça'ya çevirtti, eğitim sistemini laikleştirdi, ortodoks kilisesini devletin kontrolündeki bir kurum haline getirdi, eğitimi yalnızca soylulara sunulan bir şey olmaktan çıkarıp köylüleri destekledi ve avrupa'ya çok sayıda öğrenci yolladı.

  17. yüzyılın başlarında rusya'nın osmanlı imparatorluğu ile avrupa dışına çıkarılması önerilirken 18. yüzyılın başlarında rusya avrupa'da son kararı veren güçlerden olan bir ''imparatorluk'' haline geldi.
 • salağın teki. girdiğim her abd, avrupa ülkesi başlığında bu uyuşturucu bağımlısı müptezele rastlıyorum. kafayı yemiş kendisi. kristal bağımlısı gibi entryleri var kendisinin. allah anasına babasına sabır versin. mal.
 • fransayı ziyaretinde henüz çocuk olan kral 15. louis'yi, karşısındaki kral değil de normal bir çocukmuş gibi kucağına alıp yanaklarından sıktığı abidi gubidi diye sevdiği rivayet edilen rus çarı
 • #71783413

  bu entry'den sonra uzun uzun ne yazmış bu adam diye baktım. her hafta, üşenmemiş veya içindeki ezilmiş kişiliğini bir türlü bastıramadan, cinsiyetçilik ve erasmus'daki kızların ne yaptıklarına dair yazılar yazmış.

  ya sen ne iğrenç bir yaratıksın. anlattığın hikayenin gerçek olmadığı apaçık ortada. nasıl bir psikolojik travma yaşadında bu hastalık derecesine gelmiş sapıklığın içinde büyük bir yangın gibi büyüyor ve etrafa saçılıyor?

  kadınları bir eşya gibi nitelendiren ve onlar üzerinden troll, aşağılayıcı, ötekileştirici entryler giren yazar.

  (bkz: engelle)
  (bkz: başlıklarını engelle)
 • ırkçı pezevengin teki.

  (bkz: engelle)
  (bkz: başlıklarını engelle)

hesabın var mı? giriş yap