şükela:  tümü | bugün
  • ezginin günlüğü tarafından el değmeden şişelenmiş "organik umut"..

nasıl izah edilir blimiyorum.. ama başka bir şekilde anlatabileceğimi sanmıyorum saf umut yüklü bu şarkıyı.. içinde ne ikiyüzlülük, ne tamahkarlık, ne şehvet, ne bencillik, ne riya....

gizli veye aşikar negatif potansiyeli barındıran hiçbir şey yok..

gerçek olamayacak kadar saf..
    gerçek olamayacak kadar katıksız ve orijinal..

ama aynı zamanda gerçek olması umulan ve bu "umuş" için harcanan ömürle gurur duyulan..
  • hep hayalimdi düğünümde delice zeytin çalsın bende hayatımın aşkıyla bu şarkıyla dans ederek gireyim dünya evine. çünkü bir tek bu şarkı birbirini gerçekten seven bi çiftin şarkısı olabilirdi ve böyle bi şarkıyı anca birbirini çook seven bi gelin damat eşlik edebilirdi. kısmet değilmiş diyelim ne yapalım. dansını edemedik tekrar tekrar dinleyelim o zaman...
  • kızım olursa bir gün yatmadan ona bet sesimle söyleyeceğim bu parçayı.
  • asilanmamış* zeytin agacina kisaca delice denir. zeytin agacinin piç lerinden elde edilir, belli bir boya geldiğinde aşılanır.
  • bu şarkıyı sevmemek için zeytinden iğreniyor olmanız gerekir. başka türlü sevilmeme olasılığı yok. çok falza bilinmemesi de güzelliğine güzellik katıyor herhalde..

tek kelimeyle mükemmel. 1000 kere dinlesen yine sıkmaz. içip söylenmesi de ayrı bir zevktir. " daha ne kadar övebilirimi " bulamadığım için entry'mi burada bitirirken, yapımda emeği geçen herkese teşekkür eder, başka bir güzel şarkıda buluşmayı dilerim.

bir benzeri için: (bkz: yan kalbim)
  • ezginin günlüğü'nün dinlemesi tiryakilik yaratan bi parçası..
  • insanı datça'nın dağlarına keçili koylarına götüren şarkı.
  • delice zeytinin "aşılanmamış zeytin", yani bir anlamda bakire zeytin anlamına gelmesi nedeniyle bu güzel şarkının cinsel metaforlarının olduğunu düşünüyorum. e daha derin manaları olduğuna göre daha keyifle dinlerim artık. aşık olunca, "kadın" olunca güzel olacaksın demek istiyor bence. e çünkü "aşk güzel ediyor her şeyi."
  • insanın zeytin olasını getiren şarkı.
  • nasıl da geç keşfettim. kaç yıldır eksik etek kalmışım. hem de bir ezginin günlüğü şarkısından. hele ki yaşanan anı daha da güzelleştiren bir şaheserden.

aşık değilsen de hayatında güzel şeyler olacağına dair umutlu olduğun zamanın parçası.