şükela:  tümü | bugün
 • vasconselos'un kitabı için;
  (bkz: doidao)
 • deli fişek-nihat doğan
  sarı melek-seda sayan
 • şeker portakalı, güneşi uyandıralım kitaplarının devamı. zezenin gençliği,ilk aşkı.
 • ünlü brezilyalı yazar josé mauro de vasconcelos'un, kendi yaşam kesitlerinden yola çıkarak yazdığı şeker portakalı'yla başlayan serinin son kitabı. şeker portakalı'nın ikinci bölümü olan güneşi uyandıralım'da romanın kahramanı zezé biraz daha büyümüştür. çocukluğunun biricik dostu şeker portakalı fidanı yoktur artık. onun yerini yeni bir dost almıştır: yüreğinde yer eden sevgili bir kurbağa'dır bu. dizinin üçüncü kitabı delifişek'te ise zezé daha da büyümüştür. o artık yeniyetmelikten çıkmış, bir delikanlı olmuştur. yaşamın katı gerçekleriyle yüz yüzedir; haklarını arayan, özgürlüğünü yaratmaya çalışan bir genç adamdır zezé.
 • zeze'yle birlikte büyürken, ileride olmak istediğimdi. oldum mu? hatırlamıyorum...
 • seker portakali serisinin görece daha az bilinen son kitabi. favorim. zezenin ilkgenclik yillarinda gecirdigi degisim, o asilesme mükemmel...
 • jose mauro de vasconcelos okumaya aziz nesin'in 'okuma güncesi' kitabındaki 'kayığım rosinha' romanıyla ilgili tavsiye yazısını okuduktan sonra başladım.
  önce kayığım rosinha'yı okudum, sonrasında tüm kitaplarını sipariş ettim. ve sırasıyla delifişek, şeker portakalı, güneşi uyandıralım, kardeşim rüzgar kardeşim deniz ve yaban muzu kitaplarını okudum.

  kitaptan alıntılar:

  --- spoiler ---

  * vasconcelos, yazı yazma yöntemini bize şöyle anlatır: 'kitaplarımı birkaç gün içinde yazıverdiğim doğrudur. ama buna karşılık fikirlerimi olgunlaştırana kadar yıllarca üstünde düşünür taşınırım. hep daktiloyla yazar, her bir bölümü hiç durmaksızın yazıp bitiririm; yazdığımı ancak bitirdiğim zaman okurum. gündüz ya da gece, saat kaç olursa olsun yazarım. yazı yazarken sanki trans halindeyimdir. ancak parmaklarım acımaya başladığında bırakırım tuşlara vurmayı, o zaman anlarım ne kadar çok çalıştığımı.

  * ... bireyin hakkını araması, birinci ve en önemli hakkı olan özgürlüğünün tanınmasıdır. sevme özgürlüğü, seçme özgürlüğü, kabul etmeme özgürlüğü, hayatını yaşama özgürlüğü, başkalarının istediği değil kendi istediği geleceği seçme özgürlüğü.

  * çocukluk! çocukluk, hayatta gördüğüm en talihsiz, en korkakça şey.

  * - ölünün arkasından böyle konuşma. - bu da dayanamadığım bir başka şey. sırf öldü diye birinin aziz olup çıkması.

  * mumların gözyaşları şamdanlardan aşağı süzülüyor.

  * korku içindeydim, dünya öyle büyüktü ki... insanoğlunun girebileceği en büyük, en keder dolu yerdi.

  --- spoiler ---
 • jose mauro de vasconcelos'un zezé'nin hikâyesini anlattığı, şeker portakalı ve güneşi uyandıralım adlı kitaplarının son cildi.
  bizim küçük zezé artık burada sakalları çıkmış, kız arkadaşı olan, aşk acısı çeken, alkol ve sigara kullanan bir delikanlı artık.
  güzel kitap. tavsiye olunur.