şükela:  tümü | bugün
 • genellikle 15-25 yaş arası erkek kişilere yakıştırılan bir sıfattır. lakin delikanlılığın bazı yerlerde belirtildiği gibi bir kitabı yoktur. tamamen doğaçlama bir yaklaşım olan delikanlılık, 20 yy. sonlarında türkiyemizde büyük bir hızla yayılmış bir akımdır. ben benimdiyen hemen hemene her türk gencinin bir dönem içine düştüğü bir akımıdır. mamafih delikanlılar arası fikir* bazında büyük çatışmalar da yaşanmaktadır. birbirini desteklemeyen delikanlıların değişik arenalarda birbirleriyle çok sıkı tartışmalara* tutuştukları görülmüştür.

  bunları desteklemeyip kendilerini neo delikanlılar olarak tanımlayan başka bir grrup daha vardır. bunlar 2000* la birlikte çıkıp daha delikanlılığın bakış açısını genişletme çabasındadırlar. bunlar halk arasında tikky olarak da tabir edilmektedir.

  son olarak anti delikanlılar olarak tanımlanan bir grup ise "son delikanlı çanakkalede öldü" , "biz burda delikanlı skioruz" kalıplarıyla , delikanlılık duvarını yıkma çabası içindedir.
 • genel olarak kabadayi, ayi, sorun cikaran tipler olarak algilansa da, "olmayan" kitabina uyanlarin aslinda gunumuzun robin hoodu ya da jesse jamesi olmasi gereken dürüst, kimsenin onunde egilmeyen, harbi erkek ve gerektiginde disiler (bkz: delikanli kiz) icin kullanilmasi gereken terim.
 • 1970'lerin sonlarında türk erkeğinin kimliğine yapışan bu olgu sosyal yaşamın zorluklarıyla daha fazla yüzyüze olan ayak takımı diyede nitelendirilebilecek topluğun gururla taşıdığı bir sıfattır. bu tip bireylere şu belirtilere rastlanır; kahvehane bağımlılığı, küfürlü ve bozuk türkçe, insanlara kaba kuvvetle üstünlük sağlamaya çalışma ,kısa yoldan para kazanma isteği. genelde karanlık ara sokaklarda geceleri toplanım anlamsız muhabbetler yapan bu bireyler "abi" diye çağrılmaktan zevk duyarlar.
 • çocuk yorumu;

  "delikanlı yani yakışıklı demektir. örneğin birisi der ki; sen ne kadar delikanlı bir oğlansın der."
  yasemin (9)

  "kaba dayılık tersliyen mahalede çocuk dövenlere delikanlı denir."
  fatih (11)

  "delikanlı gec güzel bir kişi sacını tararsa ona delikalı deriz."
  kenan (9)
 • balkan türküsünde, kızlar için de erkekler içinde kullanıldığı anlaşılan delikanlı sözcüğü, zaman içinde niçin ama niçin erkekleşmiştir? (bkz: feminist söylemler)''
  ...biz niiişanlııyıızz, ikimizdeaaaa bir boydaayızz, biz delikanlıyıızz... son dönemlerde,deliganlı adamız demek, mert kişiyiz, yiğidiz anlamına geliyor ve erilleştirme,magandalaştırma çığ gibi sürüyor diyoruz ve noktayı delikanlı gibi koyuyoruz. nokta
 • gençlik ateşi bir elde meşale, diğerinde yürek koşan adam.
  (bkz: harbi)
 • tarih itibariyla karmam oldugunu ogrendigim, buna da sukur daha kotusu de * olabilirdi dedirten sifat.
 • hakaret addettiğim kelime.
hesabın var mı? giriş yap