şükela:  tümü | bugün
  • izmir çeşme alaçatı'da abartılmış balon koy. yemin ediyorum 2 taşın arasında delik var ve insanlar amansızca bu delikte fotoğraf çektirmek için sebebsizce gitmek için canhıraş çabalar..
    canhıraş!? aynen!
    bir kere buraya gitmek için alaçatı surf okulları yönüne doğru gitmeniz yetmezmiş gibi, marmaris'te koy keşfi yaparcasına daracık asfalt bir yola sapıyorsunuz. bu da yetmezmiş gibi, bu koya gitmek için seviye zorlaşıyor ve bu sefer de tozlu bir yol çıkıyor karşınıza. aracınıza güveniyorsanız bu yola girer koya doğru yaklaşırsınız.

yok benim aracımın tamponu alçak, altını sürterim derseniz sağa çekip tabanvayla koya inmek zorundasınız.

şimdi koyun tarifine gelince:
    pamukkale travertenleri gibi koca koca beyaz kayalar etrafta. ordaki iki taşı bulup arasındaki delikte fotoğraf çektirip geri dönüyorsunuz.

sanırsın hacer-i esved sanırsın kutsal topraklara gittik!

sahili desen deniz tabanı taşlık. kaldı ki buraya gelenleri de doğru düzün denize girerken de göremedim.

buraya gidip de sosyal medyada fotoğraf paylaştım. birkaç mecrada da oltama gelenler oldu hatta:
    rivayet odur ki bu iki kayanın arasından geçen cennete gider ve akabinde envai çeşit yiyeceklerle karnını doyurup midesine bayram ettirirken bilahare dönüşündeyse kayalardan geri geçemez cennette hapsolurmuş. çeşme günlükleri syf/35

tamam da o kayanın ardında da bi bok yok ki! küçük bir doğaçlama yapmıştım sadece. sürpriz yaptım kötü mü oldu :)
    buna inanıp da yorum yazan mı dersin cennet cehennem tahayyülüne kapılan mı dersin..
    çok merak ettiniz değil mi 2 kayanın arasındaki deliği!
    buyrun o zaman:
    https://www.instagram.com/p/bjnafhea9rg/

özetle şunu diyeceğim. geçen senden beri aklımdaydı ve sosyal medya düşkünü birkaç arkadaşımdan duyuyordum. delikli koy aşağı delikli koy yukarı. 2 kayanın arasında romantik poz verip delikli koy'a gittik diye arkadaşlarınıza hava atacaksanız çeşme otobanı sizi bekliyor.
    burası için zaman harcamak fuzuli.

hala merak mı ediyorsunuz? arabanız toz mu olsun?

peki o zaman location!
    https://www.google.com.tr/…d38.2300962!4d26.3475168
  • suyun soğukluğu gayet ideal olan, çevresi pamukkale travertenleri gibi beyaz beyaz kayalarla kaplı(gerçekten güzel bir görüntü veriyor), kumu altınkum kadar ince olmasa da ince ve hafif kil gibi tozlu olan cam gibi berrak bir çeşme koyu.

su çabuk derinleşmiyor. deniz gözlüğü ile su altını izlemek çok keyifli. girişinde ortası yarık olan bir kaya bütünü var. ordan geçebiliyorsun. sanırım koya ismini veren de bu yarık. çok bir esprisi yok ama herkes orda fotoğraf çektiriyor. çevrede büfe vs. benzeri bir şey yok ama ara ara midyeci, mısırcı veya gözlemeciler dolaşıyor. hemen yanınızda gözleme açıyorlar. kamp yapan, çadır kuran çok fazla sayıda. özellikle genç nüfus fazla sayıda ve hafiften hippi ruhuna hitap eden bir dokusu var buranın.

yalnız son zamanlarda sosyal medyanın da etkisiyle bakirliğini, sadeliğini kaybetmiş bulunmakta. pazar günleri veya özel günlerde araba için park yeri bulmanız zor. sabah erken saatlerde veya hafta içi gitmeniz önerilir. zira bu koyun güzelliği kalabalık olmayınca çıkıyor.
  • daha önce belirtilmiş ama yine söyleyelim abartılmış balon bir koy izmir çevresinde o kadar güzel yer varken bu kadar popüler olmasının sebebi orda takılan entel magandalar olsa gerek.
  • çeşme'de kamp atmak için en ideal koy.
  • daha batıda pırlanta ve altınkum gibi sahiller varken şişirilmesinin tek sebebi yanına yapılan tesistir.
  • özenti hippilerin cirit attığı, bütün keyfini ve huzurunu kaçırdığı, "ot içicez evreni tanıyacaz hocam doğa falan hani" muhabbetlerinin kusturacak noktaya ulaştığı, arabaların (daha doğrusu üzeri rastgele spreyle boyanmış hippi tenekelerinin) götünüzün dibine kadar park edip arkalarına çadırların kurulduğu yer. bu kitlenin keşfedip de çekirge sürüsü gibi tahrip etmediği bir çadır alanı kaldıysa yeşillendirin. gerçekten gözümü ve beynimi yoruyor bu özentilik, bu koftilik. leşliklerini bulaştırdıkları için belediye sonunda koca bir çöp konteynırı atmaya karar vermiş allahtan. gidin evreni evinizde tanıyın mümkünse. baydınız çünkü.
  • bence burayı ben keşfettim şimdi kaymağını başkaları yiyor ama neyse. şimdilerde bir instagram fotoğrafı uğruna insanların taşların içinde gezindiği, manzaramızı bozduğu koydur. pek bir özelliği de yoktur aslında. bir kaç km ötede aynı suya ister 'beach'lere para ödeyerek ister sitelerin plajlarından beleşe de girebilirsiniz. ortam olarak önceki yıllarda burada aşırı ehli keyif, biraz marjinal tiplerle karşılaşmıştım ama artık herkes öğrendiği için yurdum seviyesinde. instagramcılar gelmeyin buraya yallah 'beach'lerinize.
  • drone görüntüleri
    https://youtu.be/abf6llcyps0