şükela:  tümü | bugün
 • 1981 yapımı saykodelik türk filmi. film boyunca gergin bir biçimde gülümsüyorsunuz. senarist ve yönetmen ihsan yüce. münir özkul, adile naşit, müjdat gezen, suna pekuysal, mete inselel ve altan erbulak başrollerde. ayrıca mete inselel'in, kalp kriziyle ani bir biçimde hayatını kaybetmesinden önceki son filmi.

  türk sineması için zamanına göre çok farklı ve özgün bir deneme olmuş. özellikle her delinin ayrı ayrı kendileriyle yüzleştikleri sahneler etkileyiciydi.
 • ahanda bizim ülke
 • 1981 yapımı bir film. yazan/yöneten: ihsan yüce.
  oyuncular: baykal kent, müjdat gezen, münir özkul, adile naşit, ihsan yüce, suna pekuysal, mete inselel

  alışılmış yeşilçam filmlerinin çok dışında bir iş. zaten bu tip sıradışı filmler ancak ihsan yüce'nin kaleminden çıkardı. ayrıca 80 darbesinin sıkı yönetim şartları altında bu kadar cesur bir filmin çekilebilmiş olması da ayrı bir alkışı hakediyor. bakırköy ruh ve sinir hastalıkları hastahanesinin 22/a koğuşu sakinlerinin dış dünya ile tek bağları televizyondur. bu yüzden onlar için televizyon orada olmalarına sebep olan tüm travmaları yaşadıkları dünyayı temsil etmektedir. eğer televizyonu düzeltebilirlerse her şeyin düzeleceğine inanırlar. geriye tek bir şey kalır, hastahaneden firar edip trt yayınını ele geçirmek...

  --- spoiler ---

  şirret zarife: peki bu banka reklamları ne olacak hı, n'olcak ? delirttiniz bizi, delirttiniz be! millet boğaz derdinde, arttırmadığımız paraları mı yatıracağız? programın yarısı banka reklamı be, yok süper sistem, yok hızlı muamele, yok en iyi banka... evet demeye hazır mısınız, bilmem ne. birbirinizden farkınız yok. hepiniz aynı boksunuz işte. bir ayakkabı kaç para ha, kaç para haberiniz var mı? yüzde elli faiz verir misin bu ayakkabıya.
  hamlet kamil: aferin. seni reklam müdürü yaptım zarife, banka reklamlarını da kaldırdım.
  --- spoiler ---

  filmle ilgili güzel bir de analiz yazısı.
 • hayatımda izlediğim en ilginç türk filmi olabilir. beğendim diyemem ama farklı bir deneme olduğu için ihsan yüce'ye saygı duydum.