şükela:  tümü | bugün
 • aralarında çok ince bir çizgi vardır. tüm dahiler aynı zamanda delidirler.*

  not: (bkz: delirerek ölmek)
  (bkz: salvador dali)
 • ıki yakin akraba gibi gorunur. delilik varolan bir dehanın yok olmasıdır, gibisinden birşey der einstein. dolayısıyla deha sahibi insanların delilikle kolkola gezdiği sanrisi yaygındır, ama ben buna kısmen inanmıyorum. gayet aptal insanlar da mental sorunlar yaşayabiliyor sonuçta. yani delilik deha sahibi insanların sorunu değil sadece. konunun uzmanı degilim, ama başka faktorler de etkili bu konuda.
 • bunlar hep dopamin
 • ben size anlatayım. isin uzmanı geldi. hahayt.

  deli dahiligini dogru kullanamayandır. aklı degisik calısır. ama ne kendine ne cevresine faydası vardır. bir masada otururken cafenin diger ucundaki bocegin sesini duyan yek insan bir delidir misal. bir parkta bir bakısta etraftaki herkesi gorebilen, her hareketlerini agır cekimde suzebilen bir delidir. otobus yolculugu sırasında butun plakaları, butun tabelaları, butun yoldaki insanları makine gibi bir beyinle aklında tutan bir delidir. tum seslere, tum renklere, tum hareketlere, tum sozlere, tum goresellere acayip farklı ve ozel ajan gibi bir algı acıklıgıyla duyarlı olan bir delidir.
  simdi bu dahilik gibi duruyor uzaktan. yalnız deliye tum bunların gram faydası yoktur. ve algısı secmez, her seyi emer. beyni yorulur ve en sonunda iflas eder. gelsin agır ev nobetleri.

  dahi ise pek cok insanın goremedigini goren ama bu artısını vatana milete faydalı bir seye cevirendir, cevirmese bile bu algı acıklıgının kolesi olmaz, ona emreder.

  tuzbuzz akıl hastanesinden bildirdi.
  ahah.
 • başarıya ulaşan deliye dahi denir
 • (bkz: ayşe şasa)
 • ikisi de olaylara, normal insanlardan farklı bir kaç açıdan bakma yeteneğine sahiptir. dahi ispat eder, deli ben biliyorum ya ne gerek der, akışına salar kendini.

  (bkz: balık düşünmez, her şeyi bilir)
 • yanılsamalarla dolu dünyada sadece algıladığımız ve anlamlandırabildiğimiz kadarı ile yorum yapabildiğimizden asla emin olamayacağımız iki girift kavramdır. neye göre kime göre diye sorabildiğimiz her durumu bu kapsamda değerlendirebiliriz. bir togan gökbakar filmi olan gen aklıma geldi bu başlıkla...hangimiz deli hangimiz akıllı?! normal zekalı bir eğitimci ''gerizekalı'' olarak tanımladığı çocuğun velisine ''al bu çocuğu zanaate ver, belki karnını doyuracak bir iş yapabilir'' diyor. gelgelim o çocuk büyüsün, dehasıyla büyülesin, olacak iş değil! (bkz: einstein) bir diğeri çıkıyor; '' asla onlar kadar iyi notlar alamadım sınavlarda ama ben en tepedeyim, onlar maaşla, alt pozisyonlarda çalışıyorlar'' diyebiliyor. çılgınca, herkesin gittiği yolu değil daha az tercih edilen yoldan gitmeyi göze alıp ayak izini bırakabilecek olanlar deli diye görülen müstakbel dahiler oluyor çoğu kez...toplumların bir arada yaşama kabiliyetleri geliştirme programı kapsamında farklılıkları yok etme çabası ile flulaşan bu zıt kavramların farkına varmalı, gaza gelmemeli. toplum ileri düzeydeki zekayı hem tanımlayamaz hem verimli kullanamaz, ona marjinal damgası vurup cezalandırır. ayık olun, yani...
 • (bkz: ikili delilik)