şükela:  tümü | bugün
 • bulgaristanın kuzeyinde türklerin yoğun olarak yaşadığı bölge
 • pehlivanlari buyuk ormanlari ve tarim alanlari ile animsanan yer.
 • bölgede oturanların türkçesinin güneydekilere göre daha kötü olduğu yer
 • duvar kagidi, bordur vs. ihtiyaci gideren firma..
  http://www.deliorman.com/
 • seyh bedreddin isyaninin ciktigi yerlerden biri. hatta bir menakıpta anlatildigina gore isyandan sonra osmanli ordusu bedreddini bulabilmek icin ormani yakmaya niyetlidir; durumu ogrenen bedreddin askerlerin karsisina cikar ve "beni ariyorsaniz buradayim, agaclara kiymayin" diyerek kelepcesini kendi elleriyle takar.

  "bu orman ki deliormandır
  gelip durmuşuz
  demek ağaçdenizinde çadır
  kurmuşuz."
 • dedelerimin göçüp geldiği yer kalsalardı pehlivan olurdum
 • köftesi meşhurdur. deliormanlı köftesi derler çorluda yapan vardır.
  ayrıca literatürde nasıl bilemem ama günlük kullanımı "deliorman" değil "deliormanlı" dır.
  - nerdensin abi
  - deliormanlıdan
  gibi...
 • doğduğum yerdir.
  dedemin deyişiyle:"gevurun eline bıraktığımız dede topragıdır."

  aslı, karamanoğulları beyliğinin osmanlı devleti tarafından yıkılması sonucunda dağıtılan karamanoğlu nufusunun balkanlardaki topraklara dagıtılmasına dayanır.
  halis muhlis türk toprağıdır deliorman. aksini iddia edecek olanları çiftesiyle kovalayacak insanlar tanıyorum.
  o kadar ki; sosyalist düzenin kooperatifcilik anlayısını dahi, kendi özünde yorumlayarak imece usulünde uygulamaya gecirmiş insanları vardır.

  yüksek ve verimli yaylalara sahiptir.
  yaz aylarında cennetten bir köşedir.

  eski resimlerden ve anlatılanlardan görülüyorki: egemen olan gücün altında ezilmeden yasamayı becerebilen değil; basarabilen insanların yasadıgı vatan.

  fakat artık bu ruhu kaybetmeye baslamıs olan toprak parcası. tipik bir deliorman ailesinin terbiyesiyle istanbulda büyüyen ben, ait olduğum toprakların orjinal dokusunu yasamak için her sene gittiğim bu nadide toprakların her yıl daha bir yozlastıgını görmekteyim.
  bölgedeki türk nüfusunun terbiye, ahlak ve kültür acısından git gide acizlestiğini görmek beni fazlasıyla üzmekte.

  hala nüfusunun %70 i türk tür. fakat alarm canları çalmaya baslamıstır. böyle giderse 1989 da yapılamayan asimilasyon birkaç seneye kalmaz kendiliğinden gerceklesecek.

  ben bunları niye mi yazdım. istanbul un zürriyetsiz metropolitan hayatından kacıp kurtulabildiğim zamanlarda saf ve asil gecmişime yolculuk yapmaya karar verdikten sonra cıktığım yolculuktan hayak kırıklıgı içinde geri dönmekten korktuğum için.
 • romanya'nın güneyinde, merkezi alexandria olan, 430.000 nüfuslu 5.800 km2 yüzölçümlü bir il. bükreş'in batısında, bulgaristan sınırındadır. rumencesi teleorman. bulgaristan'da yer alan deliorman bölgesinin kuzeybatısında kalır. isim kökeni aynıdır. ilde çok az sayıda türk kökenli insan yaşamaktadır.