şükela:  tümü | bugün
  • tam olarak delirildiğine emin olunan andır.
    bu anın belirsizliği bazı soruları sordurur:
    sorgulama nasıl yapılır.
    neye göre deliyiz?
    belki çoktan delirdik farkında değiliz.
    belki de ramak kaldı.nasıl farkına varacağız?
  • delirdiğinin farkında olmanın henüz delirmemiş olmanın göstergesi olduğuna inanıyorum. belki öyle değildir ama eğer deli olduğumu bileceksem delirmenin manası nedir ki?
  • bi sütlü tatlıcıya girip üç tabak keşkül yediğin an.
    ya da bi kitapçıya girip putların alacakaranlığı'nı alıp çıktığın an.
  • kulaklarımda deli gibi macar marşının çaldığını duyduğum andır.
  • bilinçle doğru orantıda bir sanma anı, daha çok bir his.
    ürperirsin ve seslice şunu tekrar edersin: "eheh kayış koptu galiba."
    bu noktadan sonra geri dönmek için iki seçeneğiniz var; ciddi bir şizofren olup olayları kendi içinizde çözümlemeye çalışmak* ya da insanlara karışıp bol bol kusmak.

aha, sözlük bu yüzden var. sıç buraya.
  • ölümün senin için de geçerli olduğunu idrak ettiğin gündür.
  • deli olsak da olmasak da, hepimiz sonsuz bir öznellik (subjektivite) içerisinde yaşıyoruz. belirli bir tarih ve coğrafyanın içinde, genlerimizin güdümünde, beynimizin bize oynadığı oyunların oyuncusuyuz, ancak gene de dünyayı ve kendimizi "olduğu haliyle" gördüğümüze inanıyoruz. bu açıdan baktığımızda, zaten üzerinde herkesin anlaşabileceği nesnel bir gerçeklik bulunduğunu söylemeye imkan yok.

deli olmanın bundan tek farkı, artık gündelik hayatımızı sürdüremeyecek hale gelmemizdir. yani bir hastalık anlamında delilik sosyal normlara göre ve ortaya çıkardığı negatif sonuçlara göre tanımlanabilir ancak ve bu da çok subjektif bir tanımdır.

ancak, diğer bedensel rahatsızlıkların tersine, zihinsel hastalıklarda hasta olan (beyin) ile hasta olduğunu tespit edecek merci (beyin) aynı olduğundan, kişinin genellikle, delirmiş olduğunu kendi kendine tespit edebilmesi hemen hemen imkansızdır. hasta olan beyin de size gene normal olduğunuzu söylemeye devam edecektir.

bu sebepten ötürü, eğer "günlük yaşantı, ilişki ve alışkanlıklarınızı sürdürmenizi zorlaştıran" bir sıkıntı hissederseniz, hiç duraksamadan kendinizi doktorlara emanet edin ve onların profesyonelliklerine güvenin.
  • kendi kendine salakça konusup bir de gülüyorsan belliki delirdin. bosver keyfini çıkar artık, oh mis valla.
  • son bir senedir; bilgisayar başında, duş alırken, yemek yerken... eski sevgililerimin adlarını sesli olarak söylüyorum. fakat yanımda kimse yokken bunu istemsizce yapıyorum. kendi kendime niye söyledim ki diyip devam ediyorum. hayır yanımda olmadıklarını biliyorum.