şükela:  tümü | bugün
  • uk fokuslu yemek siparis sitesi.

(bkz: delivery hero)
    (bkz: yemeksepeti)
  • 100 milyon dolarlik yatirim almistir: http://techcrunch.com/…15/11/23/deliveroo-series-d/

boylece 2012de kuruldugundan beri toplamda 200m$ yatirima ulasmis. ingiltere ve irlanda'dan sonra hong kong, singapur gibi bazi asya ulkelerine de acilacakmis.

bu sirketin yemeksepeti veya justeat gibi sirketlerden farki kurye hizmetini kendi karsiliyor olmasi. yani kuryeyi de restorana birakip siparis basina belirli bir pay alan diger sirketlere karsilik deliveroo genelde kendi kuryesi olmayan restoranlara hizmet veriyor, her siparisten de buz hizmet karsiligi belirli bir ucret kesiyor (irlanda'da 2.5 euro).
  • sistem şöyleymiş:

teslimatı yapanlar contractor statüsünde, yani deliveroo çalışanı değil. bisikleti ve akıllı telefonu kendisi temin ediyor, deliveroo ise t-shirt ve termal çanta veriyor.

kazandıkları para saatte 7gbp + sipariş başına 1gbp + tip. benim tahminim ortalamaya vurunca kazandıkları para 9-11gbp/saat şeklindedir zira uk öyle abd gibi bol tip verilen bir yer değil. ha tabi bundan da 1060l'ye uygun olarak ni ve vergi düşeceksin ki az buz değil.

mesaileri de 3'er saat şeklindeymiş ve 1 kişi günde en fazla 2 mesai alabiliyormuş. mesai başına ortalama 30km yol kat ediliyormuş ki bu muazzam bir şey aslında.
  • kredi kartimdan her gun ve gunde bir kac kere olmak uzere buyuklu kucuklu tirtiklayan web sitesi. 4 gunde yaklasik 5 bin tl gibi bir rakam cekilmis. saolsun her harcamada mesaj atan bankam da bu harcamalar icin mesaj atmamis. kendisiyle tanisikligimiz ise bu olaydan once, londra'da yasayan bir arkadasimin facebook statusunde bahsetmesiyle oldu. girdim baktim neymis bu diyerek. demez olaydim. bekliyoruz bakalim simdi bankanin miktari geri odemesini.
  • avrupa'nın çeşitli şehirlerinde glovo gibi benzeri uygulamalar ile birlikte deli gibi büyüyen bir networke sahip site/uygulama. her yer sarı glovo çantalı veya turkuaz deliveroo çantalı bisiklet kaynamaya başladı. türkiye'ye gelir mi, yokuş manyağı ve bisikletçi cehennemi olan istanbul'da tutar mı bilmiyorum, ama genel olarak fikir çok hoş, evlere sipariş kültürü pek oturmamış olan bir şehirde bile 2 yıl içinde mantar gibi çoğaldılar.
  • bugün almanya’da bu firmayla görüşmem vardı.
    ek iş yapmak istiyordum ve diğer arkadaşların dediği gibi kendi ufak şirketin oluyor dağıtım üstüne bir kerelik 33 euro ödeyip açıyorsun . aylık sağlık sigortanı karşılıyorsun o da 300 euro falan daha sonra kazandığın paradan sadece gelir vergisi ödüyorsun .kdv yi onlar ödüyor
    şirketin bana teklif ettiği servis başına 6 euro
    ortalama bir kişi saatte 2-3 servis yapıyor
    ek olarak bahşişler tabii ki