şükela:  tümü | bugün
  • dell in çok tutulan 7566 modelinin yenisi. kendisi ile çok taze bir birlikteliğimiz var. (bugün aldım)

özellikleri şöyle. 7.nesil i7 7700hq işlemci + geforce gtx 1050ti 4 gb ekran kartı + 16 gb ddr4 2400 mhz ram + 256 gb ssd + 1 tb hdd

rakiplerinden gtx1050ti ve 256 gb ssd nin yanında en az 500 tl daha ucuz olması ile sıyrılıyor.

kullandıkça yeni bilgileri paylaşırım.
  • fiyat-performans canavarı cihaz.

intel i7 7700hq
    nvidia gtx 1050ti 4gb
    1x16gb ram
    128gb ssd
    1tb 5400rpm hdd
    15.6" tn ekran
    1920x1080 çözünürlük

4200tl fiyatı ile göz kamaştırıyor. monster bilgisayarlar ile aynı fiyata ama daha çok özellikle geliyor.

sadece the witcher 3 ile oyun performansını test ettim ve oldukça memnun kaldım. yüksek ayarlarda (hairworks kapalı) 50-60fps arasında değişiyor.

ofis işleri içinse batarya süresi 12-13 saati gösterse bile 8-9 saat arası dayanır gibi duruyor. internet bağlantınızı keser sadece word ile uğraşırsanız muhtemelen 10 saatten fazla bir batarya süresi alabilirsiniz. bu bakımdan beni fazlasıyla memnun eden bir ürün oldu.

genellikle makale vb. işlerle uğraştığım için batarya süresi benim için önemliydi, öte yandan canım sıkıldığında kafa dağıtmak için oyun da oynayabileceğim bir cihaz olmalıydı. bu bakımdan kendisi tüm ihtiyaçlarımı karşıladı gibi duruyor.

görsellerde klavyenin enter tuşu küçük görünse de büyük enter tuşuna sahipmiş. ayrıca klavyesinin üzerindeki doku çok hoş ve yumuşak bir hissiyata sahip.

illa ips ekran istiyorsanız bekleyebilirsiniz, belki ips ekranlı modelleri de gelebilir. fakat benim için ips bir ihtiyaç değildi.

ürün eşimden hediye geldi, kendisine bu vesileyle sevgilerimi yolluyorum.

edit: windows artik guncellemelerde ne yaptiysa pil suresi 5 saatin altina indi. system surekli olarak %5-%10 arasi cpu kullaniyor. sorunun bundan kaynakli oldugunu dusunuyorum.
    edit2: sorunun kaynağı msi afterburner çıktı. kendisini kapatınca system cpu kullanımım tekrar düştü ve pil süresi 11 - 12 saat göstermeye başladı.
  • bende yaklaşık 2 aydır ürünün i7, ips modellisini kullanıyorum ... öncellikle ürünün en kronik sorunu işçilik hatasından kaynaklı menteşe problemi ; fakat problem dediğime bakmayın 1mm hafif eğik benim bu yazdığımı okumasanız hayatta fark etmezsiniz.. ürün tescilli 2017 nin en iyi fiyat performans ürünü seçildi .. 1050 ti ekran kartlı modeller 5,5-6 bin civarı başlarken bu ürünü 4.3 bine alabilmiştim.. şuan ki dolar kurundan dolayı biraz fiyatı artmış olabilir..

genel olarak çok memnunum daha çok "ofis işleri" dediğimiz şekilde kullanıp günlük 10-12 saat arası batarya kullanımı alabiliyorum.. piyasada bu anlamda en iyisi.. çift fanı sayesinde ısınma problemi de yok.. bilgisayarın kusurlu yanı ise dell teknolojisinin kronik windows işletim sistemiyle stabil çalışamaması.. yani daha basit bir dille yazılımsal sorunlara sahip .. bazen windows güncellemelerinden sonra pc nizde çeşitli sorunlar meydana gelebilir ama bu sorunlar yazılımsal olduğu için düzeltilmesi kolay ve geçiciler.. zaten dell malzeme kalitesi ve servis kalitesiyle farkını bu camiada hissettiren bir şirket..
  • korkunç bir sarj problemi barındıran cihazdır, aaa oyun açtığınız zaman 40 dakika sonra sarjınız %94'e düşer yavaş yavaş ve her oyun oynadığınız zaman pilin ömründen yersiniz. büyük ihtimalle 180w verilmesi gerekirken 130w'lık sarj aleti verdiklerinden kaynaklı yüksek performans gerektiren oyunlarda sarja yetişemiyor alet. şimdi işin yoksa gönder servise 1 hafta bekle her şeyin sıfırlansın tekrar yüklemekle uğraş dur...
  • windows creators update (build 1709) sonrasında can sıkan cihaz olmuştur. sorun yalnızca bu bilgisayarda değil, nvidia'nın optimus teknolojisini kullanan tüm cihazlarda görülüyor.

(bkz: chrome) ya da (bkz: firefox) açarken çok kısa süreliğine bir takılma oluyor. bu durum insanın canını sıkıyor elbette. hatta bazen kullandığınız programlar kilitlenebiliyor.

traypwr3d gibi bir program ile sorunu çözebiliyorsunuz. program nvidia gpu'yu sürekli boşta bekletiyor ve bu takılmalar olmuyor. fakat bu durum pil süresini yarı yarıya düşürüyor. ben çözüm olarak 1703'e geçtim. güncellemeleri yaptım, sürücüleri yükleyip wi-fi bağlantımı tarifeli hale getirdim. şimdilik sorun görünmüyor.

sorun microsoft kaynaklı olmasına karşın, microsoft cephesinden bu konuyla ilgili yapılan bir güncelleme yok.