şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ilk entry'si (hem de ukte başlık) böyle olsun istemezdim bu bilgisayarın. ama yapacak bir şey yok, kısmet böyleymiş, yazacağım.

notebook alanında kendisine en çok güvenilen markalardan biri olan dell'e yakışmayacak tasarıma sahip bir bilgisayardır. kendisiyle çok uzun münasebetimiz olmadı. bilgisayar desen iyi bilgisayar. ısınma yok, ses yok, fiyatı uygun, performansı iyi. yani oyun falan oynamadım ama herhangi bir aksaklığı yok.

tek sorunu ise gudik tasarımı. tek tek sayayım.

1. f tuşları. ilginç bir şekilde f tuşlarının birincil görevi olarak, her bilgisayarda fn tuşu ile basılınca aktif olan ekran parlaklığı, ses, wireless açma kapama, harici ekran vs. gibi fonksiyonlar atanmış. yani bu fonksiyonları yapmak için f tuşlarına fn ile birlikte basmıyorsunuz. direkt basıyorsunuz. f tuşunu f tuşu olarak kullanmak istediğinizde fn tuşu ile basmanız gerekiyor. mesela internet explorer'ı yenilemek istediğinizde fn+f5 yapmanız gerekiyor. sonradan keşfettik ki windows mobility center'dan ayar yapılıp tersine çevrilebiliyor.

2. ayarı keşfettik keşfetmesine de, bilgisayarı tasarlayanlar f tuşlarının birincil görevini ayar, ikincil görevini f tuşu olarak düşündükleri için, tuşların üstündeki yazılar da ters. yani normal bilgisayarda nasıl olur? f1 f2 f3 yazıları beyaz olur, volume+ volume-, mute, parlaklığı gösteren güneş işareti falan koyu mavi olur. bunda ters. ayar simgeleri beyaz, f simgeleri siyah üzerine koyu mavi. yani eğer f tuşlarını yoğun kullanan bir program çalıştırıyorsanız, ortam da biraz loşsa f5 hangisi, f9 hangisi büyüteçle bakmak, dibine girmek gerekiyor. bazı klavyelerdeki gibi f tuşları dörtlü dörtlü de gruplanmamış. hani öyle olsa üstündeki yazıyı okumadan da anlayabiliriz. hepsi göt göte yapışık. f tuşunu f tuşu olarak kullanmak işkence.

3. aletin nümerik klavyesi var, lakin num lock ledi yok. caps lock ledi de yok. yani caps lock'a bastınız büyük harf oldu, bunu görebileceğiniz hiçbir yer yok. ilk basınca windows görev çubuğunda "caps lock on" diye bir yazı çıkıp anında kayboluyor. açık duran bilgisayarınızın başında saatler sonra geldiğinizde caps lock açık mı kapalı mı diye anca yazarak anlayabiliyorsunuz. ya da hafızanız kuvvetliyse en son nasıl bıraktığınızı hatırlayabilirsiniz. çok mu zormuş iki tane minicik led koymak acaba.

4. kabartmalı oymalı kakmalı mat gri dış görünüm dükkan ışığı altında güzel gibiydi. evdeki sarı ampulde soba boyasıyla boyanmış kara murat kılıcı misali yarak gibi kaldı.

hülasa, eğer f tuşuyla işiniz yoksa, tasarım önemli değil, word excel kullanmam, caps lock ile nümerik klavyeyle işim olmaz derseniz, tipine bakmam işlevine bakarım derseniz alabilirsiniz, fena bilgisayar değil.
  • yurtdışında dell inspiron 15r adıyla satılan, ülkemizde de dell inspiron n5010 adıyla bulabildiğiniz dell'in her cebe ve isteğe uygun laptop serisi, şöyle ki;

işlemci: i3-370, i5-460, i7-740
    ekran kartı: amd 5470, amd 5650
    ram: 2 gb, 3 gb, 4 gb
    chipset: intel hm55

seçenekleriyle 2010 yılı için gayet uygun bir fiyatlandırma ile uygun özellikleri bir araya getirebilmişti. model kodlandırması g37h33 gibi yapılırdı ki buradan 37=i3-370m işlemci, 3 gb ram, 320 gb harddiskin bir nevi kısaltmasıydı bu. ttnet de bu seriden bilgisayarları kampanyalı olarak verdi ki tanınmasında büyük etken oldu. paketinde ya da sitesinde 32bit driver vermemesi, onu da geçtim 64bit için verdiği driverların bazı sürüm bilgisayarlarda uyumsuz olması sebebiyle biraz küfrü hak etti. 15r ya da n5010 serisi yurtdışında gayet renkli bir satış seçeneğine sahipken ülkemizde piano black tarzı siyah kasa ve metalik/gümüş kapak gibi iki seçeneğe sahipti. ben aldığım dönemde daha uygun bir fiyatta olduğu ve amd hd-5650 barındırdığı, metal kapağın da herhangi bir mahsuru olmaması sebebiyle g37h33 gibi bir seçim yapmıştım. kendisinden gayet memnunum bir yıla yaklaşan kullanım deneyimimden sonra. gelir gelmez kurduğum windows 7 32bit'e de henüz bir halel gelmediğinden gül gibi geçinip gidiyoruz. sıkıntılı olabilecek driver kurulum vb. tüm deneyimlerimi şurada da yazmıştım http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=44987554 . bunca zaman sonrasında biraz şikayetim ısınmaydı. bir iki aydır özellikle havaların ısınmasıyla iyiden iyiye ayyuka çıkan ve touchpadin sol tarafına dokunmayı güçleştirecek seviyelere erişen bu ısınmayı tezdi projeydi derken okul uğraşları sebebiyle bugüne kadar erteledim. sorunun sebebi belliydi çünkü, yapışan irili ufaklı tozlar sebebiyle tıkanan havalandırma kanalı.

dell'in bu kasaları maşallah bilmece gibi. önce açarım diye bir yeltensem de sökme takma kolaylığı açısından bir asus olmadığını yarım saat debelendikten sonra anladım ve telefondan google amcaya "dell n5010 disassembly" yazarak http://www.youtube.com/watch?v=t-5yspimzck videosuna eriştim. sağolsun güzelce açtı söktü eleman. ben de ondan feyz aldım sökme takma esnasında. http://i.imgur.com/qtjta.jpg buradan da görüldüğü üzere anakarta ve bileşenlere ulaşmak için arkadaki 10+ vidayı, dvd sürücüsünü ve ram soketinde gizli 2 vidayı söktükten sonra klavyeyi yerinden kaldırıp daha sonrasında üst taraftan tüm bloğu kaldırmak gerekiyor. http://i.imgur.com/dwnsr.jpg çıplak hali budur. bu arada üstten kaldırılan blok metal olduğundan ve soğutma kanalına temas ettiğinden aşırı ısınmanın neden lokal olarak kalmayıp gövdeye yayıldığını da anlıyoruz.

çıplak hale getirdikten sonra sorunun kaynağı fanı önce elektrik süpürgesiyle kabaca bir çektikten sonra havanın dışarıya atıldığı ızgara tarafının kanallarının boşluklarını bir ince tel vasıtasıyla tek tek kurcaladım ve açtım, bir yandan da süpürgeyle çektim, kanalın temizlendiğine emin olduktan sonra yapbozu tekrar tamamlayıp bilgisayarımı açtığımda sonucun gayet iyi olduğunu görüyorum. işlemci sıcaklığı şu anda boşta çalışma için 8-10 derece fark etmekte ki kabaca yapılan bir fan temizliği bile laptopumla yaşadığım tek sorun olan ısınmanın ortadan kalkmasını sağladı.

sene oldu 2011 elbette bu seri de kendini dell inspiron n5110 olarak değiştirmiş. güncellenmiş anakart (intel hm57), usb 3.0, daha iyi ve yeni işlemciler (i7-2630qm, i5-2410m, i3-2310m), daha yeni ekran kartları (amd 6470m, nvidia geforce gt 525m (performans amd 5650'ye denk sayılır aslında ama orta seviye için hala iyi, i7 serisi için farklı bir versiyonu sunulmuş)) ile yine güzel fiyatlandırmalarla kendine edindiği yeri koruyabilir, yine de üst seviye ekran kartlarını seçeneklere dahil etmesi gerekli.
  • pili bana internette gezinirken 2 saat giden bilgisayar, gpu'ya abanmadığınız sürece ısınmaz, ses yapmaz. üzerindeki ekran kartı ile (hd5650) piyasada fiyat/performansı en iyi modellerden biri (idi - 1180 lira). ayrıca eğer hibernate ettiyseniz desktop 20 saniyede gelir.
  • kimseninki ısınmazken sahip olduğum modeli ısınan bilgisayar. hatta bazen kendi kendini de kapattığı oluyor, ama bir hp değil.

(bkz: yanıyoruz reyiz)
  • windows 7 ultimate in driverlarını otomatik yükleyemediği bilgisayar.

bilgisayarın yanında verilen cd ile driverlar yüklenebiliyor, fakat wireles sürücüsünün yazılımı bu cd nin içinde mevcut değil, aslında mevcut ama benim sahip olduğum model tanımadı...
    neyse biyerlerden bulduk ettik bi sürücü yükledik, tam oldu derken bilgisayar arada sırada bağlı bulunduğu ağ ile bağlantıyı kesmeye başladı bende deli olmaya başladım.

bu bilgisayara sahip olup sistemini yenilemek isteyenler iki kere düşünmelidir.
  • 13 aydır kullandığım notebook.
    batarya 1,5-2 saat gidiyor. oyun oynamam, bazen ps, bazen üzerine ftp ve onlarca chrome açık olabiliyor.
    sağlam. 2 kere kötü düşürdüm. kenarları çatladı, klavye gevşedi ama başka tık yok.
    içini açmak zor. 10 küsur vida çıkarıyorsunuz. bilmiyorsanız laptop işlerini hiç girmeyiniz, pişman olmayın benim gibi.
    klavye kullanımı kötü. tuşlar sağlamken (düşürmeden önce) bile çok oynak. toshiba, hp daha iyi.
    tasarım idare eder.
    fiyat /performans: çok iyi.
    servisi iyi. hızlı olmasa da pişman etmiyor.
  • (bkz: #24363752) 2. yılımı tamamlamak üzereyim bu arkadaşla. şimdi fişi çeksem 1,5 saat daha götürür şarjı. daha önce de uğraştığım üzere bu zaman zarfında tek şikayetim ısınma yönünden olmuştu. http://i.imgur.com/wunsl.png ayarı ile geçici bir çözüm üretsem de yok yere işlemcinin yarısını kullanamamak da hoşuma gitmiyordu. bu yaz sıcaklarında da ısınma iyice ayyuka çıkıp oyun oynamaya kalktığımda bilgisayarı resetlemeye kadar işi vardırınca (90+ derece) galiba artık yazılımsal ayarlamaları bir yana bırakıp bir ameliyata daha girişmenin zamanı gelmişti.

http://blog.parts-people.com/…val-and-installation/ bu linkte bu modele ait şahane bir video ve anlatım var. her ne kadar daha önce parçalara ayırmışlığım olsa da ilk defa anakart ve fanı sökecek kadar ilerleyeceğimden videoyu adım adım takip etmeyi seçtim. anakartı gövdeden ayırdıktan sonra fanı ve bakırı yokladığımda ilk dikkatimi çeken fanın işlemci üzerine binen kısmındaki vidaların tam manasıyla sıkılı olmadığıydı. belki sadece bunu sağlamlaştırmak işimi çözebilecekken parçalamışken termal macunu da değiştireyim dedim. fanı ve bakır bloğu işlemci/ekran kartının üstünden ayırdıktan sonra mevcut macunun kupkuru hale geldiğini ve tam sıkılı olmayan vidalardan sonra asıl şüphelendiğim şey olan termal macunun fonksiyonunu yitirmesi hadisesinin meydana gelmiş olduğunu gördüm. elimde çok saf bir temizleyici olmadığından bloğu ve işlemci/ekran kartının üzerini çok ıslak olmayan bir kolonyalı mendil ile sildim, bir pamukla da kalıntı bırakmadan pürüzsüz hale getirmeye çalıştım. elde mevcut olan standart bir termal macundan mercimek tanesi kadar hem bloğun hem işlemci/ekran kartının üstüne sürdüm ve vidalamaları gerçekleştirerek dualarla güç düğmesine bastım. sonuç muhteşem. en son bilgisayarı ilk aldığım zamanlarda gördüğüm 40'lı dereceler şu anda internette gezinirken bile aldığım değerler oldu http://i.imgur.com/rfw4j.png . fan daha sessiz, ayrıca daha etkin bir soğuma sağlıyor (sıcaklık çok ani yükselmiyor, yükselse de işlemci yükü azaldığı anda paldır küldür normal seviyelere iniveriyor). velhasıl bu işlemden gayet memnun kaldım. bundan sonraki adımım daha etkili bir termal macunla (arctic cooling mx-4'te gözüm) daha güzel sonuçlar elde edebilmek. o da önümüzdeki ayların bir entrysi olur artık.*
  • kasası n5110'un aynısıdır. görebildiğim tek fark klavyede. n5010'unkini bilemicem ama n5110 ile gelen klavye tek kelimeyle berbat. o kadar laptop klavyesi gördüm ama bu n5110'un sahip olduğu kadar kötüsünü görmemiştim.

buna ek olarak, kasası aşırı dandik. öyle ki, elimi klavye pozisyonuna her getirdiğimde oluşan baskı yüzünden kasa gıcırdıyor. 30 santimden yere düşürüp -malesef evet- kasayı çatlatmayı da başardım bu arada. düştükten sonra ise kasa 4 ayak üzerinde durmuyordu yani yamulmuştu. ufak bir kalibrasyon ayarıyla yeniden dengelemeyi başardım.

başka bir sorun ise parçaların diziliminde. hdd'te bad sector meydana gelmesi nedeniyle yenisini aldım ve değiştirmek için nerdeyse bütün parçaları söktüm (klavye, monitor, anten bağlantıları, anakart vs.).

not: yaptıgım bu yorumlar n5010'un bir üst serisi olan n5110 içindir.
  • ısınma sorununu ele aldıktan sonra (bkz: #29990784) arctic cooling mx-4'te gözüm demiştim ki sonuçlar gayet olumlu. ortalama bir 4-5 derece daha kazandırdı bu gümüş renkli macun.

biraz sorunlu geçeceğini düşündüğümden windows 8 kurulum deneyimlerimi uzun uzun yazarım diye hesap ediyordum. bugün bu laptopa kurmayı denedim. anlatacak çok bir şey yok. kuruldu (kablosuz sürücüsü yüklenmişti), bitti, güncelleştirmeler denetlendi, sürücülerin alayı (entegre kamera, chipset, ses, ati 5650 ekran kartı) kuruldu, kart okuyucuyu deneyeyim dedim http://i.imgur.com/u6dxgna.png tak diye aktifleştirdi. bir tek bluetooth cihazını nedense sadece bir hid olarak görüp bırakmıştı. elle driver kurulumunu sadece bu cihaz için yaptım. (bkz: dell wireless 365 bluetooth). şu an için her şey güzel gitmekte.

ssd içermeyen bir bilgisayar olmasının dezavantajını "hızlı başlatma" olayı ile en azından başlangıç safhasında azaltabiliyoruz, bu yeni özellik gerçekten işe yarar görünüyor. 10 saniyenin altında bir sürede masaüstünü görebilmek güzel.
  • 2.5 senedir kullandığım laptop serisi. 500gb hdd i5 480mobile ati radeon mobility 5650hdli cihaz ısınmıyor.3-4 ayda 1 kez elektrikli süpürge ile cpu fan kısmı temizlenirse ömürlük makine. dezavantajı parlak kasa teriniz ph açısından yüksekse renk değiştiriyor ve touchpad kısmı bakır oksit bir renge bürünüyor ama hala çalışıyor. en son versiyonu dahil nfs serisi ve call of duty serisi bir iki ufak trick ile çok rahatça oynanabilir. cs-go oynarken bazen fps 70 lere kadar düşüyor ama yinede eşdeğer serilerine göre 2011 yılında ankara nova bilgisayar'dan 1049 tl'lik 12 taksitli fiyata alınabilecek en iyi pc idi.halen hp denilen o firmanın i5li serilerine nal toplatacak kadarda iyidir.

(bkz: dell'lendirmeyin adamı)