şükela:  tümü | bugün
  • asus notebook teknik servisi gibi çalışmayan teknik servistir. dell avrupa yı aramanızı isterler, onlar sizi yunanistan merkezli teknik servise bağlarlar, cihaz bilgilerinizi verirsiniz ve size yerinde müdahale için tarih verirler. gelir, sorununuzu hallederler. türkiye'de ulaşabileceğiniz bir teknik servisi yoktur içinde bulunduğumuz zamanda, ileride belki olur ama tavsiyem, direkt ulaşabileceğiniz bir teknik servisi olmadan dell laptop almamanız olur, ulaşana ve size geri dönüş yapılana kadar " acaba almasa mıydım bu laptop u" diye kendinize sormak istemiyorsanız.
  • ücretsiz telefon hattıyla sorununuzu çözmek için bayağı uğraşan servistir, çözemediği durumda modelinize göre kapınıza teknik elemanla birlikte yedek parçaları gönderir ve sorununuzu çözer. dell, toshiba ve asus teknik servisleriyle muhattap olmuş biri olarak söyleyebilirim ki dell bu konuda eşsizdir. en azından adamlar bilgisayarınıza el koymuyor, gelip evinizde halledip gidiyorlar.
  • 1 yıl dolmadan elektriksiz çalışmamaya başlayan laptopuma ek kuvvet olarak yeni sıfır pil gönderen servistir. tam aynı zamanlarda arkadaşımın asus notebooku nedensiz yere bozulup çalışmamaya başlamış, asus servisi ise bunun içine su girmiş gibi bir bahane üreterek çok yaratıcı bir çözüm bulmuştur.
  • iki gündür ulaşmak için bir tarafımı yırttığım servistir. en sonunda prosedürel yollardan ulaşmayı bırakıp araya adam sokup dell türkiye'de çalışan birini buldum ve aristokrat vampir sülalesi olmadıklarına yemin ettirdim.

gariptir, dell türkiye'nin bir ofisi var mı, varsa nerede sorularını da web sitesi üzerinden bulamadım. belki ben çiçek göndermek istiyorum ofisinize verdiğiniz acayip servis numarası için?
  • önce ücretsiz numarayı arıyorsunuz, birkaç basit işlemle yardımcı oluyorlar. sorun çözülmezse evinize teknik eleman gönderiyorlar. bilgisayarınızdan 1,5-2 saat uzak kalmış oluyorsunuz, bütün değişimler gözünüzün önünde oluyorlar. kullanım hatasından kaynaklanan adaptörümü bile değiştirdiler.

söylemeden geçemeyeceğim o nasıl teknik elemandı öyle yunan tanrısı sanki...
  • 3 yil once yurtdisindan alinan su an kullandigim bilgisayarin garanti suresinin dolmasina bir hafta kala tanismak durumunda kaldigim teknik servis. telefonla hata tespiti yapildi ve gerekli parca degisimi garanti kapsaminda yapilacak. dediklerine gore 10 dakika surecek bir parca degisimi ile sorunu giderip gerekli kontrolleri yapip gideceklermis.

ayrica ayni 00800'lu numaradan garantinin turkiye'de uzatilabilecegini de soylediler. koc sistem olmayacagini soylerse tekrar kendilerine danisabilecegimi de soylediler. bilgisayar gibi eksikligi pek bir fazla hissedilen bir esya icin oldukca iyi bir servis anlayisi oldugunu soyleyebilirim.
  • bi tanedir, bi tanee!

dell'den önce hp ve asus dizüstüleri kullanıp, her ikisinde de teknik servise işi düşmüş (bkz: #17772148) sıradan bir kullanıcı olarak henüz yaşadığım güzelliği anlatmam boynumun borcu: dell vostro'mu yaklaşık 1 senedir kullanıyorum ve ilk kez küçük bir sorun yaşadım.. o da adaptörümün led'inin zaman zaman kafasına göre takılıp, yani elektrik alamayıp dizüstümü elektriksiz bırakmasıydı son birkaç haftadır.. giderek bu sorun sıklaştı ve ev bilgisayarım olarak kullandığım vostro'mu kullanamaz oldum.. bu arada ikide bir zikrettiğim üzere, gayet taşralık bir yerde yaşıyorum.. neyse, nihayetinde kıçımı kıpırdatıp, perşembe günü şu meşhur 800'lü dell servisini aradım.. garanti süresinin dolup dolmadığını bile bilmeyen bir saftirik olarak derdim, garantim bitmiş dahi olsa, adaptörümü hiç değilse orijinalinden almak ya da en azından bunun için ne yapmam gerektiğini danışmaktı.. önce şu "zor ulaşılır" servis numarasını işyerimden aradım.. zırt diye çıktı karşıma kayıttan bir konuşma ve bilgisayarımın yanımda olmasının servis hizmeti açısından daha iyi olacağını söylediği ve benim de dizüstüm evimde olduğu için müşteri temsilcisine bağlanmadan kaçar adım kapadım.. ertesi gün aleti götürdüm işyerime.. gene şu "zor ulaşılır" numaraya nasıl olduysa dakikasında ulaşaraktan, kısa bir bekleme süresinin ardından müşteri temsilcisine bağlandım.. karşımda gayet konuşmasını bilen, nazik birisi.. kibarca derdimi sordu.. kendimi tanıttım, "böyle böyle, adaptörüm bozuk, ne yapabilirim?" filan dedim.. karşımdaki beklemediğim bir şekilde ve gülümser bir ses tonuyla "öncelikle size sahiden şu yaklaşımınız ve tarzınız için çok teşekkür ederim" gibisinden bir şeyler dedi! "nası yani ya?" dediğimde de, "valla pek böyle ılımlı yaklaşımlarla karşılaşmıyoruz aslında, size hakikaten bunu belirtmek istedim, sağolun" filan dedi.. azıcık gülüştük arada (kibarlık gırla gidiyor ortamda bu arada).. sonra gene nazikçe dizüstümün altındaki servis şeylerini filan kontrol etti, garantimin de bitmediğini öğrendim o sıra.. sevindim.. sonra karşımdaki başkaca bir sorunum olup olmadığını sordu.. yok dedim.. "efendim, size en geç 2-3 iş günü içerisinde servis elemanımız uğrayacak, adaptörünüzü ulaştıracak" dedi.. öpüşüp, vedalaştık..

akabinde aramamdan sonraki 2. iş gününe tekabül eden pazartesi (yani dün) işyerimin 100 metre ötesinde olduğunu tarif eden bir bey beni aradı, gene had safhada nezaketle.."adaptörünüzü getirdim de" dedi.. hemen buyur ettim ama hazırlıksız yakalandığımdan, ne dizüstüm, ne adaptörü yanımdaydı.. bunu söyleyince "olsun, ben size uğrayıp adaptörü bırakayım, siz mağdur olmayın daha fazla.. sonra getirirsiniz siz onları, önemli değil.. ben gene uğrarım" dedi.. 5 dakika sonra odamın kapısında belirdi ve gayet güler bir yüzle hemen adaptörümü verip gitti.. bugün de uğradı, sadece bozuk adaptörümü aldı ve olay tamam!

budur işte olması gereken! böyle güzel bir yaklaşım ve böyle kendini güvende hissettiren bir servis anlayışı bence her şeye bedel.. artık hiç takmıyorum valla dell'imin başına yarın, öbür gün bir şeyler gelirse diye çünkü bu basit de olsa başka bir markada beni kanırtacak olan sorunun çözümünde ilk andan sonuna dek öyle hoş bir yaklaşım sergilediler ki, gerçekten takdir ettim.. aslında normalde olması gereken buyken, öbür türlü hizmetimsilere o denli mahkum kalmışız ki, bu adamların yaptığı yanlarında olağanüstü kalıyor..

bundan sonra sloganım: "dell sizi dellendirmez!"
  • (bkz: #16586956)
  • bozulan harddiskimi daha yüksek kapasitelisiyle değiştirmişlerdi. kraldır.
  • 10 yıldır dell marka bilgisayar almamama ve çevreme aldırtmamama neden olan birim.

mesele şudur :
    - kardeş bu laptopun ekranı bozuk. ne ise günahı verelim ekranı değiştirin ama makinayı bugün alalım. çünkü içinde yazdığımız programlar var ve bekleyecek zamanımız yok.
    - tamir maliyetiniz 750 dolardır (10 yıl önceden bahsediyorum) ancak şirket prensiplerimiz gereği cihazınız 2-3 gün burada kalacak ve kontrol sonrası size teslim edilecek.
    - yapma etme birader. verelim parayı alalım makinayı... bugün. sorumluluk bizde.
    - olmaz. şirket prensipleri.
    - birad...
    - olmaz.

aynı gün alet kadıköyde sıfır hataya gider 400 dolara tamir olur gelir... budur.