*

şükela:  tümü | bugün soru sor
  • developer edition'ini (ubuntu linux'le geliyor) yakinda alacagim bilgisayar. 10 seneye yakindir mac kullaniyordum ama artik yaptiklari sacma dizayn acilimlari canima tak etti. neden macbook pro ile devam etmeyecek olmamin sebeplerini kisaca soyle siraliyabilirim:

macbook pro'nun laptop'in fanini cikarip temizlemek icin ameliyat yapar gibi birbirine yapismis bir suru parca cikarmam gerekiyor bu bir. yeni macbook pro'lardaki touch bar tamamen akla ziyan birsey, hicbir sekilde kullanacagimi sanmiyorum, touch bar'li modelleri alanlar da kullanmadiklarini soyluyorlar bu iki. giderek mac urunlerinin icine giderek cikmasi daha zor olacak sekilde gomuldugumu (tuzaga dusuruldugumu) dusunuyorum ve bundan muthis rahatsizlik duyuyorum bu uc. fiyat/performans olarak macbook pro olaganustu kazik. ayni paraya dell'den cok daha iyi performansli bir makine alabiliyorum bu dort. mac'e gecmemin ana sebebi zamaninda linux'e benzeyen ama beni de cok ugrastirmayacak tek alternatif olmasiydi (darwin unix uzerine gelistirilmis olmasi dolayisiyla) ama simdi gayet kullanilabilir bir suru linux surumu var (ubuntu, mint, arch vs.) bu bes. ve son olarak zamaninda cok dalga gecip elestirdigim dell direk linux icin surucu gelistiriyor ve linux'le yuzde yuz uyumulu bir suru tercih sunuyor, apple ise profesyonel kullanicilar icin hicbir yenilik sunmazken macbook pro'yu giderek ios cihazlara benzetmeye calisiyor. touch bar denen zamazingoyu profesyonel olarak photoshop kullanan hic kimse kullanmaz mesela. dolayisiyla "pro" olarak satilan bir makine de boyle zamazingolara gerek yok. bu da son.

dell inspiron 5530 gayet de guzel bir macbook pro alternatifi gibi gorunuyor. kullanip gorecegiz.