şükela:  tümü | bugün
  • şu an için en yüksek çözünürlüğe sahip notebook. 15.6 inç ekranı 3200x1800 piksel çözünürlükte. retina ekranlı macbook pro'nunki 2880x1800 piksel.

http://www.dell.com/…0-02-venue-tablets-xps-laptops
  • 2015 versiyonu 4k ultra hd ekranla gelmekte olan cihaz
  • şimdiki tüm macbook veya ultabook pc veya bildiğin tüm laptop ekran kenarlarında 4 yandan ikişer santim mal gibi çerçeve var fonksiyonsuz, aslında 15 inç sığacak ekranda 13 inç var. veya 17 inç sığacak ekran alanında 15 inçlik ekran var.

dell bu ekran çerçevesini inceltip sıfıra yakınsatıp, bkz: (bkz: dell xps 13)

13,3 inç laptop kasasında 15 inç laptop ekranı kullanmak lüksünü sağlıyor. dell xps 15 (2015) denilen modeller bunu sağlamıyor. ancak bu yaz başında fuarlarda gösterilen bir modelinde çerçeve inceltilmiş ve işlemci intel skylake belki bu sene sonunda piyasaya çıkacak.
  • ekran çerçevesi küçültülmüş 2015 dell xps 13 mantığında küçültümüş kasalı 15 inçlik modeli çıkmış.

http://www.anandtech.com/…-xps-12-xps-13-and-xps-15

aynı 15.6 inç ekranlı standart bir laptopa göre enden ve boydan 2 ve 1.5 cm küçülmüş. ve 1 cm kalınlığında. tek falsosu diyelim o da 1.78 ve 2 kg arası bir ağırlık vermişler. muhtemelen ssd'li modeli hafif 1.8 falan olacak. nerdeyse 14 inçlik laptoplardan daha ufak.
  • ces 2017'de tanıtılacak olan 9560 modeli ile major tick yapacak dell dizüstü bilgisayar modeli.

böylece kaby lake i7 ve gtx 1050kombinasyonu olan en hafif ve ince ve güçlü ultrabook olacak. tıpkı bir zamanların sony vaio z serisi gibi.
    apple için gayet yerinde bir mesaj, bunun satışlara yansımasını da umuyorum ki piyasa kendine çeki düzen versin.
  • dell xps 15 9550 ultrabook aldım, acayip ısınıyor. browser'ı açmam ile birlikte fan çalışıyor. bu sebep ile teknik servise gitti, işlemcisi şusu busu değişti dediler, sonuç hala aynı. 3 aydır bende ve bu süreçte full teknik servise gidip geldi. en son dün makina ile cinema 4d açıp 800x800'lük bir render alana kadar sıcaktan kapandı makina "çat" diye. çok üzgünüm.
  • 9660 modelinin 15" uhd ekran, 16 gb ram, 512 gb ssd'li versiyonunun amerika satış fiyatı amazon.com'da 1,834.99 dolar iken; türkiye internet satış fiyatı 8600 - 10000 tl arasında değişmekte. ben bu işten sıkılmaya başladım ciddi ciddi.
  • 4k ekran ile geldiği belirtilen notebook. ama asıl kalın çizilmesi gereken özellik igzo oluşu.
  • 9560 modelini yaklaşık 1 aydır kullandığım laptop. her şey iyi güzel de o webcam oraya mı konur? macbook killer diye lanse edilen bir laptop üretmişsin, premium bir ürün yaratmışsın her şey iyi güzel ama skype konuşmalarında karşı taraf benim sol aşağıdan gıdımı izliyor. klavye kullanıyorsam parmaklarım karşı tarafın gözüne gözüne giriyor.

webcam pozisyonu dışında gayet memnun olduğum; gerçekten şık, ince ve güçlü bir laptop. 4k ekran çok güzel fakat şarjı götürüyor. full parlaklıkta kullanınca günlük işlerde 4 saat falan gidiyor. ekran parlaklığını kısarak 7-8 saat falan alınır. daha ekstrem durumlarda dokunmatik ekranını kapatarak veya işlemci güç ayarlarını değiştirerek şarj süresini uzatmak mümkün.

video editleme, 3d modelleme,uygulama geliştirme gibi işler için çok güzel. 16 gb ram sayesinde render su gibi akıyor. 4k filmler jilet gibi. ekranı gündüzleri biraz fazla yansıtıyor gerçi. bir de macbook pro'dan sonra daha az parlak geliyor. ses kalitesi ise pek iyi değil. nedense hoparlörleri laptopun alt kısmına koymuşlar ve bu yüzden ses çok boğuk. ama eksiklerine rağmen macbook işçiliğine en yakın windows laptoplardan birisi.
  • 9560 modelini kullandığım laptop.

şöyle bir derdim var ki aynısını yaşayan var mı merak ediyorum. arada sırada oyun oynadığım oluyor. sistemi yorabilecek ağır oyunlar değil. şimdi şöyle ki şarja takılı değilken normal açtığımda makine rahat bir şekilde çalıştırıyor oyunları. ama şarja takılıyken oyun açtığımda makine ısınıyor ve aşırı fan sesi çıkarıyor. bu normal midir? normalde prize takılıyken makinenin daha rahat çalışması gerekmez mi? (şarj kablosu dell'in kendi orijinal kablosudur.)

kullandığım ilk dizüstü bilgisayardır. çözüm önerisi olanlar yeşillendirirse sevinirim.