şükela:  tümü | bugün
 • yaklaşık 15 gün önce , bütçem dahilinde en uygun olduğunu düşünerek satın aldığım makine.

  paslanmaz çelik kasası, dinamik ve şık görüntüsü ile güzel bir ürün. bir çok ev tipi espresso makinesine göre daha kaliteli duruyor. tabi bu görüntüsün altında, ürün ile birlikte gelen aparatların kalitesizliği çelişki yaratıyor olabilir ama olsun. dediğim gibi kaliteli duruyor. önemli olan algı sonuçta... aparat kalitesizliğine örnek olarak en başta, bir çok yerde de denildiği gibi çakma tamperlı ölçü kaşığı, sonrasında ise sgl ve dbl için ayrı ayrı sunulan portatif süzgeçler ve esas oğlan kahve podu. podun içi plastik olması hezeyan bir durum. ama yapacak bir şey yok. dediğim gibi bütçem dahilinde olduğu için satın aldığım bir alet sonuçta.

  kullanımı ve sonuçları ile ilgili olarak ise;

  doğru öğütülmüş kaliteli çekirdeklerden gayet güzel sonuçlar vermekte. ancak ayarlarını deneme ve yanılma yöntemi ile kendinize uygun biçimde yapmanız şartıyla.

  bunun için ölçü birimi gösterir şeffaf bir bardağa ihtiyacınız olacaktır sgl(30 ml) ve dbl(60 ml) ayarlayabilmek için. bu miktarların üzerinde yapılan ayar iyi kahve kreması almanıza engel oluyor.

  bir diğer özelliği buhar çubuğu. cappuccino için ideal bir köpük yakalayabiliyorsunuz. ancak latte ve flat white için biraz dikkatli ve titiz bir işleme ihtiyaç var. çubuğun üst kısmında aşağı(cappuccino için) ve yukarı(hot milk için) kolayca kaydırılabilen bir bilezik var. amaç cappuccino ise 250 ml soğuk süt için 30-35 sn köpürtme işlemi yeterli oluyor. hatta buhar bitene kadar bassanız bile sıkıntı olmaz.

  latte için ise; aynı miktar soğuk sütü(250 ml) yaklaşık 15 sn'ye bilezik cappuccino bölümündeyken köpürtüyoruz, akabinde buhar basılma işlemi devam ederken ve çubuk sütün içerisindeyken bileziği yukarı çekip (hot milk ayarına) bir 15-20 snye daha işleme devam ediyoruz. kullandığınız süt kabına göre değişir tabi ama parmak yanma seviyesine gelene kadar bu işlemi sürdürebiliriz.

  flat white içinse biraz daha farklı bir işlem yapıyoruz. bu işlemde buhar çubuğu önce hot milk ayarında çalışıyor; yaklaşık 15 sn'ye. akabinde bir miktar 10 sn'ye kadar cappuccino ayarında kullanıp tekrar bir 10 sn'ye kadar hot milk ayarına geçiyoruz. bu işlemleri yaparken çubuğu kabın içerisinde olabildiğince sabit tutmakta fayda var. zira her hareket süt boloncukları oluşmasına neden olur. takdir edersiniz ki flat için hazırlanan sütteki asıl amaç; olabildiğince az boloncuklu süt kreması elde etmek.

  eğer her şey yolunda giderse 280-310 ml'lik bir latte veya flat white hazır olacaktır. afiyet olsun.
 • (bkz: selamün aleyküm) hangi acans?
 • bir önceki versiyonuna (delonghi dedica ec680) sahip olduğum espresso makinesi. birçok özelliği aynı olduğu için ayrıca başlık açmayayım, bilgilerimi buradan paylaşayım dedim.

  bu iki modelde de (ec680-ec685) aynı filtre sepeti yapısı kullanılıyor. bu makinelerde kullanılan filtre sepetinin tipi basınçlandırılmış filtre (pressurized filter) olarak adlandırılıyor. bu filtre sepetlerinde tabanda bir ızgara (filtre) bölümü bulunuyor ve filtre bölümünün altında da minicik deliği olan bir bölüm var ve espresso bu minicik delikten geçiyor. bu tarz basınçlı filtre sepetlerinin esprisi, filtre içindeki kahveyi çok sıkıştırmadan bile suyun neredeyse tüm kahve parçacıklarından geçerek kahvenin özünün daha iyi alınması. bu yüzden de özellikle profesyonel olmayan ev kullanıcıları için nispeten iyi sonuçlar veriyor.

  ancak delonghi dedica'larda kullanılan filtre sepetlerinde şöyle bir sıkıntı var, çıkış deliği ile filtre bölümü arasına erişemiyorsunuz. delonghi'nin farklı cihazlarındaki filtre sepetlerinde basınçlandırma bölümü ayrılabiliyordu ama özellikler dedica'larda (başka modellerde de olabilir) daha kompakt bir yapı kullanılmış. bunun da şöyle bir dezavantajı var, belirli bir kullanım sonrasında filtre ile çıkış deliği arasında kahve taneleri birikiyor (filtreleri sürekli temizleseniz de) ve bu bölmeye erişemediğiniz için de delik tıkanıp su geçişine izin vermiyor. bu delikten iğne vs. sokarak temizlik yapmayı en az 10 defa denedim ama başarılı olamadım. sonrasında da nasıl temizleyebileceğimi araştırırken çok mantıklı bir çözüm buldum ve çözüm işe yaradığı için buradan da paylaşayım dedim (sonuçta burası kutsal bilgi kaynağımız). şöyle ki, tıkanan filtre sepetini bir süre ateş üzerinde (örneğin yanan ocakta) tutmak gerekiyor. filtre sepeti ateş üzerindeyken içindeki kahve parçacıkları önce kuruyup sonra da yanıyorlar. yanık kokusu aldıktan kısa bir süre (10-15 saniye) sonra filtre sepetini ateşten alıyoruz. burada, yanan kahve parçacıkları hem yanma sebebiyle küçülüyor hem de ufalanıyor. filtre sepetini yerine takıp üzerinden su geçirince (makineyi boşta çalıştırınca) ufalanmış olan bu parçalar çıkış deliğinden akıp gidiyor. az önce bu yöntemi uyguladım ve filtre sepeti ilk günkü gibi oldu.