şükela:  tümü | bugün
 • tanım: delonghi 'nin termostatlı 10 dilimli yağlı radyatör ürünü.

  başlığı açıp giden arkadaşın yerine ben doldurayım madem. öncelikle belirtmem gerekir ki eve bir ısıtıcı alırken baya araştırma yaptım. önceden yalnızca infrared* ısıtıcı kullanmış olsam da düşük verimini bildiğimden alternatifler aramaya başlamıştım. klimayı saymazsak ısıtıcı tipleri infrared, konvektör, fanlı tipler ve yağlı radyatör şeklinde ayrılıyor. her birinin avantajları ve dezavantajları olsa da benim için en uygunu yağlı radyatör oldu. orta boy bir odada (6x4) kullanım için delonghi'nin bu ürünü gözüme çarptı. güzel alternatif sayısı fazla yoktu zaten. demem o ki ortamın genel ısısını artıracak bir ürün olarak bunun siparişini verdim. dün elime geçti ve akşam deneme fırsatım oldu. genel olarak şık bir duruşu var. tekerlekleri kapalı halde geliyor, onu açarken aleti ters çevirmek durumunda kalıyorsunuz. içinde su gibi yağ akıp duruyor.* buralar önemsiz, gelelim kullanıma. kılavuzunda ilk kullanımda en az 15 dakika boyunca max seviyesinde ve termostatı da aynı şekilde en büyük derecede çalıştırılması gerektiği yazıyordu. ilk kullanım kokusunun gitmesi için bu gerekiyormuş, hafif de duman yapabilirmiş uyarısını da göz önünde bulundurarak çalıştırdım aleti.

  peşin not: yaşadığım apartmanın 1970lerden kaldığını, yalıtım, ısıtma sistemi ve topraklaması olmadığını belirtmem de önem arz etmekle birlikte lojmanın en üst katında oturduğumu da söyleyeyim.

  saat 21.00'den yaklaşık 00.00'a kadar kullandığım alet hakkında ilk izlenimler:

  1. infrared ısıtıcılar kadar hızlı ısınmasa da yaklaşık 15 dakikada hissedilir derecede ısıtmaya başlamıştı. özellikle peteğin üst kısmından acayip güzel bir sıcak hava üfürme hissi veriyordu.

  2. kılavuzda uzatma kablosu kullanmayın demesine rağmen kablosu çok kısa olduğu için kullanmak zorunda kaldım. sanırım 1.5 mt gibi bir kablo boyu var. uyarının sebebi kabloyu çok ısıtması. deneyimim de bunu gösterdi. yaklaşık 3 saat en yüksek seviye kullanımda uzatma kablosu acayip ısınmıştı.

  3. havaların çok soğumadığını da belirterek 6mx4m ebatlarındaki -perdeleri ve kapısı kapalı- odada birinci saatte ısıtıcı odanın her yerini ısıtmıştı.

  4. bahsi geçen duman ve ilk kullanım kokusu ve aşırı sıcak hava gitsin diye kapıyı açtığımda ikinci saate geliyordu ve iki yandaki odanın -3,5x5lik yatak odası- kapısı açıktı. 3. saat sonunda odaların önündeki boşluk ve yatak odasında da hissedilir derecede soğuk hava kırılması söz konusu idi.

  ilerleyen günlerde buraya bir güncelleme gelebilir. konuyla ilgili yeşillendirebilirsiniz.

  ekleme: aprewday'in sorusundan sonra aletin fiyatlarına baktım. vay anasını dedim sayın seyirciler. ben aldığımda -ki bir ay bile olmadı. fiyatlar 500-550 lira bandındaydı. ben 500 liraya almıştım, şu an 650 lira. bu kış geçince performans açısından soruları daha kolay cevaplayabileceğimi umuyorum.

  ekleme 2: adam hakli olunca dagilan beylerden biri'nin sorusu "hocam koku durumu nedir?"e cevabımı da buraya yerleştirdim. "merhabalar. koku, kullanım kılavuzuna uyarak max derecede çalıştırdığım ilk kullanımda kendini gösterdi. kendilerinin de kılavuzda dediği gibi "ilk kullanım kokusu"nun çıkması için max seviyede min 15 dk kullanın diyordu. ben ne olur ne olmaz diyerek 2-3 saat max seviyesinde kullandım. hakikaten rahatsız edici bir koku ve hafif duman verdi. ama ondan sonra ne koku ne duman yaptı. şu anda da min. ve orta seviyede kullanıyorum hiç koku ve duman yok. saygılar."

  ekleme 3: yavlum mithat'ın ricası üzerine ihtiyacım olmasa da max seviyesine getirdim ve yarım saatlik kullanımda* duman gelmese de o kullanım kokusu tekrar geldi. koku, ilk kullanımdakinin yanında hiçbir şey değil. ilerleyen süreçte havaların iyice soğumasıyla birlikte deneyimler tekrar eklenebilir buraya.