şükela:  tümü | bugün
 • iflas masasina sirf iscilerinin kazanilmis haklarini ellerinden almak icin giden sirket. wall street journal'e verdigi mulakatta yeni ceo derdini acik eder, ve artik amerika birlesik devletleri'nde kimsenin saati brut altmis dolara fabrika isciligi yapamayacagini soyler. beyimize gore sirketin batma sebebi milyon dolarlar alan ust duzey yoneticiler degil, kuresellesmedir. manuel castells'in yazdiklarini tekrar eder, bu rekabet icerisinde ayakta kalmanin tek yolunun daha dusuk ucretler oldugunu soyler. ya daha dusuk ucret vereceklerdir, ya da emeklilerin saglik sigortasini keseceklerdir. uaw, yani otomobil iscileri sendikasi ikisi arasinda bir yere razi gelecek gibi gorunuyor. ve ceo robert miller kendisinin amerikan otomotiv sektorunde devrim yapmaya geldigini mustular, onun derdi sadece sektorun en buyuk sirketinin kicini kurtarmak degildir, butun sektoru yeniden yaratmaktir. mamafih, adamimiz daha onceden ayni seyi havayollari sektorunde de yapmis, kurtarilacak sirketleri iflasa giderek kurtarmistir.

  peki bunlar ne demektir? amerikan iscisinin tabutuna cakilan son cividir. general motors onu takip etti hatirlarsaniz isten cikarmalarla. bizim batik banka sahiplerinin izledigi yolu kuresel emperyalizmin liderleri de surdurmektedirler; batiniz, batiriniz,arkanizi temizleyen cikacaktir.
 • neredeyse 6 ay süren sap rollout projesinde abap programcısı olarak görev aldığım firma...
 • otomotiv sektöründe dünyanın en büyük tedarikçilerinden biridir.

  elektrik dağıtım sistemlerinden gps'e, aküden direksiyon sistemine, güvenlik sistemlerinden frenlere kadar envai çeşit üretimi vardır. hatta son yılların getirdiği - iflasla başalayan ve 2008 krizinin otomotive vurduğu darbeyle devam eden - malum küçülme öncesinde ürün yelpazesinin tümü bir araya getirildiğinde bir arabanın %60'ı oluşuyormuş.

  türkiye'de packard isimli kolu istanbul, bursa ve izmir'deki 3 fabrikasıyla harness denilen elektrik dağıtım sistemleri üretmektedir. bir de izmir'de delphi diesel vardı, o da ayrı bir kol...
 • birkaç aydır çalıştığım. müthiş mutlu ve enerji dolu insanların çalıştığı bir firma. insana insan gibi davranan mobing gibi şeylerin olmadığı (tabi ütopya değil kendine göre sıkıntıları olsada ki bu sıkıntılar firma değil kişiler arasında bende bi sorun yok mesela) inanılmaz firma. enerjik, insana değer veren. ilkeli önce eğitim diyen bir mottosu olan firma. başarılı olması,sektörde bir lider olması şans değil.
 • bir çalışanı olsada soru sorsam dediğim şirkettir.

  mümkünse izmir
 • dünün olmadığı, sadece anın yaşandığı bir fabrikadır burası. daha önce bu şirket için ne kadar fedakarlık yaptığının hiç bir önemi yoktur, ağzınla kuş, balina, yunus tutmuş olsanda daha önceden, bunların kıymeti yoktur, "takdir ve gelecek güvencesi" sloganı tüm yöneticilerin ağzında sakız olmuştur lakin yığınla takdir formları masalarında boş boş dururken, onlar ihtar ve savunma tutanaklarını imzalarlar. örneğin bir işçi on yıl boyunca hiç devamsızlık yapmamasına karşın bir kere bile takdir görmez, lakin bir kez geç kalınmış olması bile savunma istenir senden. yani kıssadan hisse bu fabrikada dün yoktur.
 • twitter üzerinden an itibariyle.

  izmir serbest bölgenin en büyük şirketi delphi otomotiv şu an itibariyle 3 bin çalışanının işine son verip fas’a taşınıyor. makinalar tır’lara yükleniyor, işçiler ağlıyor. #karaçarşamba

  https://twitter.com/…status/999208028015661057?s=19

  internet üzerinde kaynak arayıp doğrulamaya çalışıyorum. yalan haber de olabilir.

  edit: @othervoices1 arkadaşımız tarafından haber doğrulandı. ekim ayından beridir düzenli işten çıkarmalar varmış.

  edit 2 : beklenen kaynak bulundu.

  https://www.sozcu.com.tr/…sten-cikardi-2426966/amp/
 • emek yoğun çalışan global şirketler neden ülkeyi terkeder ; asgari ücretin orantısız artışı + yeni sonuçlanan toplu iş sözleşmesi ile saatlik işçilik ücretinin pahalı hale gelmesi + siyasi belirsizlik.
  kur ile biraz dengelendi ancak fas(izmirden fasa giden birşey yok),tunus, bulgaristan, sırbistan vs bizden daha mantıklı geliyor bazı şirketlere..izmir 'in lojistik dezavantajı da olduğu için işler fasa değil polonya ve bursaya kaydırılıyor...sözcü dahil kaynaklar hatalı bilgi veriyor.