şükela:  tümü | bugün
  • delphi tekniği, 1950'li yıllarda abd'de rand şirketinde çalışan olaf helmer ve norman dalkey adındaki iki araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. delphi tekniğinin amacı; geleceğe ilişkin tahminlerde bulunmak, uzman görüşlerini ortaya çıkarmak ve uzlaşma sağlamaktır. delphi tekniği özellikle politik ya da duygusal ortamlarda karar verme durumunda kalındığında veya kararların güçlü gruplar tarafından etkilenme olasılığı olduğu durumlarda kullanılabilir. genel olarak delphi tekniği üç özelliğe sahiptir: (1) katılımda gizlilik, (2) grup tepkisinin istatistiksel analizi, (3) kontrollü geri besleme. delphi tekniğinin kullanımında, genellikle uzmanlara uygulanan ardışık anketler yer alır. her bir uygulamadan sonra uygulama sonuçları katılımcılara iletilir. bu işlem uzlaşma sağlanıncaya kadar devam eder. sağlanan uzlaşma, bu sürecin ürünüdür. delphi tekniğinin üstünlükleri yanında bazı sınırlılıklarından da söz edilebilir.

    kaynak: http://www.efdergi.hacettepe.edu.tr/…ilgi/20/d6.htm
  • (bkz: org metodu)
  • çok sayıda kişiye aynı anketin tekrar tekrar uygulanarak cevaplar konusunda netlik kazanmak amacıyla uygulanan yöntemdir. riskleri en az indirmek en doğru öngörüyü oluşturmak için kullanılır.
  • adını eski yunanda çok gizli bilgileri bildiğine inanılan delphi adında bir tanrıdan almıştır.
  • uzmanlik gerektirecek bir konuda, konuyla ilgili uzman goruslerinin anket yoluyla alinma teknigi. amac ise, konuyla ilgili gelecek tahmini yapma. bu teknikle, pazar arastirmasi, egitim politakasi gelistirme, genel egitimde ne gibi ihtiyaclarin olabilecegi ile ilgili konular uzerinde calisilabilir. ozetlemek gerekirse, uzman gorus ve fikirlerinin alindigi anket yoluyla alinarak ihtiyac belirlendigi bir tekniktir.