şükela:  tümü | bugün
 • covid-19 hindistan varyantı'na dünya sağlık örgütü'nün verdiği yeni isim. artık haberlerde bu şekilde anılıyor. örneğin bkz.
 • ingiltere bugün (11.06.2021) 8000 yeni vak’a açıklamış, delta varyantı olduğu düşünülüyormuş.
 • amerika'da geçen ay yeni teşhis edilen covid-19 hastalarının %1'inde görülürken, bu ay bu oran %6'ya çıkmış olan, devletin önüne geçmek için özellikle 12-18 yaş aralığındaki gençleri hızla aşılamaya çalıştığı covid-19 varyantı.

  şu anda ingiltere'de yeni teşhis edilen covid-19 hastalarının %91'inde bu varyant görülüyormuş. cnn'in haberine göre, ingiltere'de son günlerde yeni vaka sayılarındaki artış çok yüksek olduğundan hükümet, vakaların en yoğun olduğu bölgelerde test ve hasta takip programlarını yürütme görevini orduya vermiş.

  uzmanlar, delta varyantının daha önce ingiltere'de ortaya çıkan alfa varyantı ile kıyaslandığında %40 daha hızlı bulaştığını tespit etmiş. ingiltere'de 38,805 hasta üzerinde yapılan çalışmalar neticesinde, delta varyantının alfa varyantına göre virüs bulaştıktan sonraki 14 gün içinde hastanın hastaneye yatma riskini 2.61 kat artırdığı tespit edilmiş.

  university of texas'ın yaptığı araştırmaya göre pfizer biontech aşısı delta varyantına ve diğer varyantlara karşı koruma sağlıyor, aşı olmuş kişilerin bağışıklık sistemleri bu varyantları etkisiz hale getiriyor.

  ancak, ingiltere'den gelen haberlere göre, pfizer biontech aşısı olan kişiler delta varyantına karşı korunuyor olsa da antikor sayılarının giderek azaldığı gözlemlenmiş. bu, delta varyantının giderek güçlendiği anlamına mı geliyor bilmiyorum.

  haber
 • kısa bir zaman önce covid-19 ingiltere’de mutasyona uğramıştı ve insanoğlunu oldukça kaygılandırmıştı. buna benzer şekilde, delta varyantı an itibariyle dünya’nın en dominant covid versiyonu olup, hindistan’da boy göstermektedir. tehlikesi ise etrafa yayılma hızının çok daha yüksek olması.

  muhtemelen şu soru merak ediliyordur: “aşı aldıysam delta varyantı benim için hala bir risk teşkil ediyor mu?” bu soruya dr sanjay gupta kısaca “hayır” olarak cevapladı.
 • ilk önce hindistan'da görülmüş sonra da ingiltere'de yayılmış bir virüs çeşidi. bir o eksikti zaten grip kılığına giriyormuş bir de. insanlar test yaptırmadıkları için virüsü yayıyorlarmış.

  delta-varyanti
 • aşılamada bu hızla devam edip, temmuz sonunda en az nüfusun %50'sini iki doz aşılamamız gerektiğini gösteren varyant

  ingiltere örneği ortada

  (bkz: #124715471)
 • hindistan varyantına denk gelir.
 • "made in turkiye" varyantini 4 gozle beklemekteyim.
 • hindistan versiyonuna ırkçılık olmasın diye bu ismi verdiler. covid-19'un hindistan'da evrim geçirmiş halidir.
hesabın var mı? giriş yap