• hala hakkında kandırılıyorsunuz inanmaya devam edin falan yazanlar olan sars-cov-2 varyantı. bir buçuk yıldır dünyanın ekonomisi kan ağlıyor, herkesin hayatı aksamış, en az dört milyon insan ölmüş daha fazla olduğu tahmin ediliyor, hindistanda üniversitelerde öğretim üyesi kalmamış, brezilya sağlık bakanı ne olur bu aralar gebe kalmayın açıklaması yapmak zorunda kalmış, olmuş da olmuş bunlar hala komplo teorisi hala fantastik masallar... yakında 2+2=5 ama bill gates 4 olduğuna sizi inandırıp o 1i cebine indiriyor da diyecekler, güneş kuzeyden doğuyor ama illuminati sizi doğudan doğduğuna ikna etmeye uğraşıyor da diyecekler. virüs belası zaten yordu da bu paranoyakların kafa ütülemesi beş misli yordu be.
  • suriyeli'nin biri elini sikini sallayarak ülkeye yeni giriş yapıyor, çok öksürüyor diye kendisi teste geliyor, pandemi hastanesi'nde kardeşim dahil 3 hemşireyi pozitif yapıyor, kardeşim dolayısıyla annemde pozitif oluyor.

elini kolunu sallayanı neden alıyoruz? pcr test sonucu bu ülkede neden istenmiyor? burası afrika mı? burası dingonun ahırı mı? turizm kalkınacak diye vakaları coşturmanın manası nedir?

edit: delta varyantı kol geziyor, dikkatli olun.
  • 1 temmuz 2021 genelgesi'ne bakıldığında ülkemizdeki etkinliğin arttırma olasılığı bulunan bir maddeye işaret edilmektedir:

"bangladeş, brezilya, güney afrika, hindistan, nepal ve sri lanka’dan ülkemize gelen kişiler ile son 14 günde bu ülkelerde bulunduğu anlaşılan kişilere yönelik zorunlu karantina uygulamasına son verilecek ve bu kapsamdaki kişilerin ülkemize girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu pcr test raporu ibrazı yeterli görülecektir. "

yaz ortalarına dikkat. allah, hem covidiotlara hem de turizm lobisine karşı halkımıza yardım etsin. zor günler yaklaşıyor.
  • dsö'nün yaptığı açıklamalara göre hindistan'da virüs'ün 30 farklı varyantı görülmüş ve aşılar işe yaramayabilir diyorlar.

umarım bu kadar aşılanan ülke tekrardan bir tehlike ile karşı karşıya kalmaz.

virüs hindistan'a bulaşmadı resmen hindistan virüse bulaştı virüs evrim geçirerek kendisini yok etmeye çalışıyor nasıl pis bir ülke hala aklım almıyor.
  • herkes covid bitmiş gibi sosyalleşiyor. tek doz aşı olan ertesi gün maskeleri çıkarıp arkadaşlarıyla toplaşmaya başlıyor.

bu pandemi insanlığın aptallığı yüzünden bitmeyecek. havalar az soğuyup turizm geliri bittiği anda yine kapanacağız. herkes psikolojik olarak kendini hazırlasın. açıkçası ben delirmek üzereyim.
  • delta varyantı eski adıyla hindistan varyantı. hindistanın 2 nci dalgasının bu kadar kötü gecmesinin sebeplerinden biri olarak kabul ediliyor burada, hindistan medyasında.3 tane sublineage ı var yani bundan türeyenler.

b1. 617 delta varyantın kodu : gectiğimiz kasımda hindistanda keşfedildi

b1.617. 2 — delta plus denen varyant : hindistanın güney bolgelerini domine eden varyant , singapur varyantı olarak da geciyor. cocukları da kötü etkilediği soyleniyor bunun

b1.617. 3 — bir başka türeyen varyant. delta plus kadar etkin değil,

spike proteininde oluşan mutasyonlar sonucu olusuyor bunlar ve antijenlere ve aşıya dayanıklı olabilecekleri konusunda endişe mevcut. ozellikle delta plus için gecerli bu soylediğim. yuzde elli daha bulaşıcı ve semptomatik.

şunu da ekleyeyim
    gectiğimiz ay hindistandan türkiyeye donuşumde ne bir karantina ne de bir kontrolle karşılaştım.
    legal olarak her yerde hindistana ugrayan herkese 14 gün karantina belirtilmesine ragmen uygulanmadıgını gördüm, bu halk saglıgını tehlikeye atmaktır, sonra delta varyantı geliyor eyvah demenin ne sana ne bana bi faydası var, acmısız kapıları sonuna kadar.
    şimdiye kadar bir cok yolcu orta dogu aktarmalı olarak hindistandan giriş yapmış olmalı ülkeye, muhtemelen ingiltereye de air bubble yani hava koridoru anlaşması oldugu için hindistandan direk ucanlarla gecmiştir. hindistana donunce dahi bi hafta karantinada kaldım tedbir amaçlı ama ülkemizde maalesef.

su an korku yaratan delta plus varyantidır , daha bulaşıcı ve semptomatik olması sebebiyle.
  • iki doz biontech aşısı üstüne bu varyant nedeniyle pozitif olan birkaç kişi oldu. ama aşılamanın 6.ayı falan.

ancakkkk, o kadar hafif atlatıyorlar ki, hafif halsizlik dışında hiçbir belirti yok. bu gerçekten umut verici. pcr testini bile halsizlik biraz uzun sürünce yaptırmaya karar vermişler.

aşı hayat kurtarır gençler.
  • hızla yayılan varyant.
    şu an aşısız rus turistler akın akın türkiyeye giriş yapıyor.

delta varyantı aşı karşıtlığının yüksek oranda görüldüğü rusyadan yürüyerek geliyor resmen.
    an itibarıyla türkiyede 77 vaka var ve sanıyorum birkaç güne artış başlar.
  • bir delta varyantı hastası olarak bendeki gelişimi şöyle oldu:

burun akıntısı, hapşırma ve halsizlik olarak başladı. bu sürede ilk gün ve dördüncü gün olmak üzere iki test yaptırdım. ikisi de negatif geldi.

dördüncü güne doğru burun akıntısı azalmıştı. hapşırma da kalmamıştı. ama halsizlik devam ediyordu. bu aşamada nezle olduğumu ve geçtiğini düşündüm.

sonrasında (ilk semptom olan burun akıntısı sonrasında 6. gün) boğazımda bir tahriş hissettim. ertesi gün ateşim çıktı ve 38 üstünü gördüm. bu aşamada yapılan test pozitif geldi.

4-5 gün boyunca ateş devam etti. ilk iki gün 38 derece üstündeydi. parol kullanmama rağmen inatçı ateş devam etti. sonraki günlerde 37-38 arasında devam etti ve asla 37 altına inmedi. bu zamanda koku da gitti.

2 gün 38 üstü, 2 gün 37-38 arası olan ateş dördüncü günün sonunda 37 altına indi. tabii bu arada ciddi öksürme nöbetleri de yaşamaya başladım.

velhasıl ilk semptomdan sonra 7. günde pozitif çıktım. 14 gün karantinada kaldım. karantina sonuna doğru öksürük de gitti.

bu sırada benimle teması olan bir saatten fazla benimle aynı ortamda bulunan herkese virüs bulaştı. inanılmaz bulaşıcı. toplamda 9 kişiyle temasım oldu, 7 kişiye virüs bulaştı.

bu 7 kişiden ikisi ben ve onlar maske kullanmasına rağmen enfekte oldular. yine iki kişi de çift doz aşıya rağmen enfekte oldular ama oldukça hafif geçirdiler.

ilginç olan durumsa benim gibi virüs bulaşan diğer kişilerden de ilk günlerde pcr testi yapanlar negatif sonuç aldılar. burun akıntısı ve hapşırma olarak başlayan süreçte 3-4. günden sonra sanırım pcr testi pozitif durumu yakalayabiliyor.

herhangi bir kronik rahatsızlığı olmayan genç biri olarak ben orta şiddette (yer yer cidden sıkıntı verdi özellikle 38 üstü ateş olduğu dönemler) geçirdim.

iki doz aşısı olan (50 yaş üstü ve birisi kronik hasta) kişiler hafif geçirdi. onlarda öksürük ve halsizlik dışında bir semptom olmadı ki bunlar da iki gün sürdü.

benim yaşıtlarım arasında 22-30 yaş arasında yani virüsü kapan 4 kişi ise hafif geçirmelerine rağmen şiddetli halsizlik, bir iki gün süren yüksek ateş ile semptom gösterdiler.

kısacası burun akıntısı, halsizlik ve hapşırma ile başlayan çok sinsi bir varyant. gençlerde oldukça etkili. benim diğer yaşıtlarıma göre ağır geçirme sebebim belki de 2020 ocak ayında korona olduğum içindi.

ama bulaşma oranı cidden inanılmaz. benim dışımda bir arkadaşım iş yerinde neredeyse bütün ofisine bir diğeri ise gittiği kursta o gün gelen on kişiden altısına bulaştırdı.

not: virüsü kaptığımda aşıya sahip değildim.
  • bu başlıktaki bütün bilgilerini bir araya toplamaya çalıştım.

delta varyantı nedir ve ilk nerede ortaya çıkmıştır?

ilk kez aralık 2020 tarihinde hindistan'da ortaya çıkan ve endişe verici varyant olarak tanımlanan sars-cov-2’nin mutasyonudur. kaynak-1

delta varyantının diğer varyantlardan farkı nedir?

delta varyantının en önemli farklarından biri bulaşıcılığının alpha varyantına göre %40 ile %60 daha fazla olmasıdır. kaynak-2
    iskoçya'da yapılan son araştırmalara göre delta varyantı ile enfekte olmuş hastaların medikal destek(hastane) ihtiyacı alpha varyantına göre 2 kat daha fazla olmuştur. özellikle bu medikal destek 5 veya daha fazla sağlık problemi olan insanlarda gözlemlenmiştir. kaynak-3
    delta varyantın neden daha fazla bulaşıcı olduğuna dair yapılan, daha hakemli bir dergide yayınlanmamış, bir araştırmaya göre: sars-cov-2’nin spike proteininde meydana gelen üç mutasyonun spike proteinin insan hücrelerindeki reseptörlere daha kolay tutunabildiğini ve böylece bulaşıcılığı arttırdığını öne sürülmüştür. kaynak-4

delta varyantın epidemiyolojisi ve dominant olduğu yerler hakkında neler biliyoruz?

2021 yılında hindistan'da vaka sayılarındaki artışın en büyük sebebi bu varyanttır. kaynak-5 kaynak-6
    14 haziran itibarıyla dünya genelinde 74 ülkede delta varyantı görülmüştür. kaynak-7 kaynak-8
    ingiltere de yeni vakaların %90’dan fazlasında bu varyant bulunmuştur. kaynak-9
    amerika'daki yeni vakaların en az %6’sı, en fazla ise %10’ u bu varyant yüzündendir. kaynak-10

aşıların bu varyant karşısında etkinliği hakkında ne biliyoruz?

iskoçya'da yapılan araştırmaya göre:
    1. delta varyantı daha çok gençlerde görülmüş.
    2. delta varyantı ile enfekte olmuş hastaların medikal destek(hastane) ihtiyacı alpha varyantına göre 2 kat daha fazla olmuş.
    3. medikal destek(hastane) ihtiyacı 5 ya da daha fazla ek hastalığı olan insanlarda daha yüksek olduğu saptanmış.
    4. oxford–astrazeneca ve pfizer–biontech aşılarının enfeksiyonu ve medikal destek(hastane) ihtiyacı düşürdüğü gözlemlenmiş.
    5. oxford–astrazeneca aşısının pfizer–biontech aşısına göre bu varyant'ta daha az etkili olduğu görülmüş. kaynak-11

ingiltere'de 12 nisan ile 4 haziran arasında 14,019 delta varyantı vakası incelenmiş. bunların 166 tanesinin medikal destek(hastane) ihtiyacı olmuş. buna göre:
    1. 2 doz pfizer–biontech aşısı %96 oranında medikal destek(hastane) ihtiyacını engellemiş.
    2. 2 doz oxford-astrazeneca aşısı %92 oranında medikal destek(hastane) ihtiyacını engellemiş.
    3. daha önce yapılan bir araştırmaya göre delta varyantından kaynaklanan semptomatik hastalıkları önlemede bir dozun alfa varyantına kıyasla %17 daha az etkili olduğunu ancak ikinci dozdan sonra sadece küçük bir farklılığın olduğu bulunmuş. kaynak-12 kaynak-13

ingiltere'de 5 nisan ile 16 mayıs arasında her yaş grubundan ve etnik gruptan 1,054 delta varyantı vakası incelenmiş. buna göre:
    1. 2 doz pfizer–biontech aşısı olduktan 2 hafta sonra aşının %88 oranında koruma sağladığı bulunmuş.
    2. 2 doz oxford-astrazeneca aşısı %66 oranında koruma sağladığı bulunmuş.
    iki aşının da ilk dozları vurulduktan 3 hafta sonra %33 oranında koruma sağladığı bulunmuş. kaynak-14

edit: 23 haziran itibarıyla dünya genelinde 85 ülkede delta varyantı görülmüş. kaynak-15
    amerika'daki son iki haftadaki yeni vakaların %20’si, bu varyant yüzünden. kaynak-16
    israil delta varyantına bağlı vaka artışından dolayı kapalı alanlarda maske takma zorunluluğunu geri getiriyor.
    kaynak-17

edit1: bangladeş, 29 haziran itibariyle bir haftalık kapanmaya gidiyor.
    sydney, geçtiğimiz cuma günü 2 haftalık kapanmaya gitti
    yeni zelanda avustralya ile yapmış olduğu karantinasız seyahat anlaşmasını 3 günlüğüne durdurdu. kaynak-18
hesabın var mı? giriş yap