şükela:  tümü | bugün
 • en kısa ve net tanım olarak "çayevi" diyebiliriz. sanırım 4-5 ay önceydi. buraya bir kafe açılacakmış dendi. sonra özel bir fransız pastanesi açılacağı söylendi. derken; 2 gün önce levhaları asıldı ve yaptığım ufak çaplı bir araştırma ile çayevi olduklarını öğrendim. 60 civarı çay çeşidi olacakmış. buzlu çay tutkunu biri olarak heyecanla bekliyorum. umarım hayal kırıklığına uğramam.

  karaköy'ün yenisi. istanbul'un çay noktası.

  çay, yeni kahve!
  açığı, koyusu, paşası geride kaldı; binlerce çeşidi, demleme yöntemleri, teknik aksamıyla dev bir kültür halinde çay. yakında kahve kültürünü öğreneten barista kursları gibi çay kursları açılmaya başlarsa hiç şaşırmayın. starbucks gibi büyük kahve zincirlerinin ‘dem’lenmeye hazırlanmasının yanında mine çayı, isli çay, beyaz çay en fine dining restoranların mutfaklarına girmeye yemeklere katılmaya da başlandı. hatta ardı ardına sadece çay üzerine uzmanlaşan butik dükkanlar açılıyor. (hürriyet alıntı)

  şu anda nerede bulurum?
  the haze otel / forneria ve maliye binasını kabataş istikametine doğru geçtikten sonra sağdan ikinci sokak olan karaköy başcerrah sokak ile hoca tahsin sokağın kesişim noktasında açılmak üzere. sanırım birkaç günleri kaldı. konumları güzel. sokağın iki tarafına da bakan pencereleri var. bulundukları sokağa medeniyet getirme potansiyelleri olduğunu düşünüyorum. dış mekana masa atma işini nasıl yapacaklar bilemiyorum. bekleyelim ve görelim. gelişmeleri yazarım. sosyal medyada twitter dan tut da g+ a kadar her yerde varlar zaten.

  ssg'ye not: seneye raat #2 yapabilirsek açılış kokteylini burada veririz.
 • bugün gitme şerefine nail oldugum tatli mi tatli mekan.

  lokasyonu biraz karmaşık oldugundan henuz talan edilmemis, tum samimiyeti ve sirinligiyle karsiliyor bizi. mekan güzel, insanlar guzel, müzikler güzel, isletmecileri güzel. tabi 4sqde check-in yapmak, twitter'da twit atmak, facede "x ile cay keyfiii" yazmak için gelenler de yok degil. simdilik çoğunlukta değiller, o yuzden rahat olunabilir.

  neyse efendim giderseniz chocolate dream'i mutlaka deneyin...
 • ilkokul arkadaşım açmış, bir tirebolu çayı içmeyi planlıyorum ama biraz tuzlu olması yüzünden bir süre daha erteleyeceğim gibi görünüyor.
 • menüsünde 60 çeşit çay bulunan, karaköydeki çay cafe.

  mekan fikir açısından benzersiz olmuş. genellikle böyle mekanlarda değişik harman kahveler satılır, kahve içilir, burada ise çok değişik harmanda ve aromada çay içiyorsunuz. menüyü incelemeye başladığınızda ne kadar çok çeşit ve aromada çay olduğuna şaşırabilirsiniz. 5 ana katagoride çayları sınıflandırmışlar (siyah, yeşil, kırmızı, beyaz, oolong), ve bu çayların çeşitli aromalar ile birleştirilmiş hallerini sunuyorlar. bununla birlikte tabii klasik türk çayı da var, hatta o da 3 farklı aromada. tüm çaylar sınıfına uygun demlik yada bardaklarda geliyor önünüze. garson seçerken çok yardımcı oluyor ve kararsız kaldığınız çayları ufak kavanozlarda getirip, koklatarak seçmenize yardımcı oluyor. biz oolong sınıfı bir çay içmek istedik, demlik ile sipariş ettik. adı tayvan bilmem nesiydi tam hatırlamıyorum 23 numara menüde. önümüze çok şık bir şekilde geldi, garsonun uyarısıyla 3-5 dk kadar demliğin içerisinde demlenmesini bekledik, fakat tadı hiç umduğumuz gibi çıkmadı malesef. küçük kavanozlar içerisinde kokladığımız çayın tadını ve aromasını alamadık. yalnızca yeşil çay tadı vardı o kadar. herhalde bizim seçtiğimiz çayda iş yoktu bilmiyorum. mekan kesinlikle ikinci bir şansı hak ediyor, sanırım bir daha ki sefer siyah vanilya aromalı çay deneyeceğim.

  fiyatlar çayın sınıfına ve demlik yada bardak istemenize bağlı olarak değişiyor. oolong çayının demliği 20 tl. diğerleri de 17 - 23 tl arası değişiyor sanırım.
 • turkiye'de cok onemli bir boslugu dolduran kafe. acildiklari icin mutluyum. yalniz 20 liraya bir demlik cay veriyorlarsa bence biraz yuksek fiyat cekiyorlar, zira iyi bir espresso/cappucino/latte satmak icin iyi kahve cekirdekleri kadar cok iyi bir makina almaniz gerekir, ki bu da bir kac bin liralik ekstra masraf demek, cay satarken boyle ekstra bir masraf yok ve eminim kullanilan caylar yapraklarinin fiyatlari iyi kahve cekirdeklerinden cok cok fazla degildir. umarim nispeten yuksek fiyatlari nedeniyle karakoydeki yogun bohem burjuva kafe rekabetinden olumsuz etkilenmezler ve uzun yillar istanbullulara hizmet etmeye devam ederler.
 • benim gibi çay düşkünü biri iseniz , birbirinden lezzetli 60 çeşit çayı koklamaya çalışırken kendinizi kaybedebilirsiniz. detaylar, ince düşünülmüş ayrıntılar ve sunum çok başarılı. müzikler ise huzur verici. ilk denememde montagne bleue'ye vuruldum ! (no:38) daha denemem gereken 59 çeşit çay ver! siz de gelin , deneyin.
 • bir bardak çaya 4-5tl vermek çayın mantığına ters. kimse maval okumasın.

  ekleme: çay 7tl olmuş
  ekleme: 5tl'ye düşmüş.
 • karaköy'deki soylulaştırma hareketinin neferlerinden. ama konsepti açısından tebrik etmek gerekiyor, oldukça başarılı. ayrıca burada otururken bir ünlüyle karşılaşma ihtimaliniz %1500 falan.
 • çok geniş çay yelpazesi ile karaköy'ün arka sokaklarında, ortodoks kilisesinin karşısında bulunan nezih kafe.

  az ünlü kişileri görme ihtimali yüksek olan kafedir.