şükela:  tümü | bugün
  • eğitim olsun iş olsun herhangi bir amaç uğruna memleketinden kopup istanbul'a gelenler için ayrı bir anlam taşıyan şarkıdır. ayrıca haydar ve yosmalar içinde kepaze olan diğer arkadaş bizlere derin mesajlar vermektedirler. şöyle ki sekiz aydır istanbul'da bulunmaktayım ve istanbul'un yuttuğu bir düzine adam tanıyorum. (bkz: aman ha) (bkz: dikkat)
  • ahmet kaya'nın pek bi güzel parçası. özellikle sonunda alaycı bir gülümsemeyle ve haydar'la dalga geçer gibi söylemektedir.
  • 2004 senesinde kayıt olduğu sözlükte şifresini unutması, hesabının kapanması ve bunun gibi pek çok talihsizliklerin sonunda 10. nesil olarak sonunda ekşisözlük bünyesine yazar olarak katılmış mis öğrencisi, profesyonel bisikletçi, fena sayılmayacak fotoğrafçı. he bir de abim. sözlük camiasına hayırlı olsun efenim.
  • etrafındakileri bisiklete heveslendiriyor. sonra bakıyorum milletin avuçları, dirsekleri yara bere içinde. sonra utanmadan sigarayı bırakmaya heveslendiriyor. bir tanecik sigara keyfinizden de oluyorsunuz. iyi arkadaş mı kötü arkadaş mı belli değil*. etraftan duyduğuma göre bisiklette on kaplan gücündeymiş. bisiklette on kaplan, muhabbette on numara, onuncu nesil, ve nihayet sözlükte online bir adam. "on on on on kırk puanla şampiyon oldun!" diyor, el sallıyor, nanik yapıyorum kendisine.
  • ahmet kaya'nın beni bul albümünde yer alan, sözleri yusuf hayaloğlu'na, bestesi ahmet kaya'ya ait olan şarkı.

biz dağlarda keklik idik
    şimdi bu çöplükte karga olduk
    bizimde boyumuzu aştı bu şehir
    yerlere serildik madara olduk

demedim mi haydar demedim mi sana
    bu istanbul yutar adamı
    bu şerefsiz geceler satar adamı

biz umutlar yolcusuyduk
    rakı sofrasında bir meze olduk
    bizimde harcımız değildi sevmek
    yosmalar içinde kepaze olduk

bu istanbul yutar adamı
    bu şerefsiz geceler satar adamı
  • rakı ile iyi gider.
  • ahmet kaya'yı ahmet kaya yapan şarkıları listesinde on şarkı seçilecek olsa ilk beşe girebilecek bir şarkı .
  • en başarılı ahmet kaya şarkılarından bir tanesidir. efkarlı iken daha da bir güzel gelir adama.
  • sabaha karşi akliniza düşerse uykunuzdan olursunuz. ahmet kaya'nin sesi ne kadar da güzeldir, dinleyince daha iyi anlarsiniz bu sarki sayesinde.
    bizim de boyumuzu aşar zaman zaman bu şehir. o zaman şarki, dilinize takiliverir.