şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çocuklarda takıntı haline gelmiş sözcük. örneklerle incelersek:

  "aşk nedir yavrucuğum?"
  "aşk demek evlenmek demektir, annemle babam aşık, işte bu aşk demektir, bizim sınıfta hale var ben ona aşığım mesela, hale demek yani aşk. aşk işte böyle bir şey demektir."

  veyahut:

  "savaş nedir evladım?"
  "savaş çok kötü bir şey demektir. savaş olunca insanlar ölüyor hep, ama benim tüfeğim var evde, onla kimse ölmüyor, bazen de kötü bir şey değil demektir. geçen gün, babam... babam bana su attı, su savaşı yaptık, suyla olunca da savaş demektir. ama yine de savaş olmasın, bu demektir."

  bir çocuğa "x nedir yavrucuğum?" diye sorduğunuzda alacağınız 5 cümlede toplam 15 tane "demektir" kelimesi geçmiyorsa, o artık bir çocuk değildir, kazık kadar adam olmuştur.
 • [demek ki yazar yönetici "seçkin sınıfın" asalağıdır. ama, görevi dolayısyla o, kendisine bakanların çıkarlarına aykırı düşen bir yolda ilerler. yazarın durumunu belirleyen temel çatışma da budur işte. kimi zaman çatışma açıktır. yönetimin ölüm çanlarını çaldığı halde, figaro'nun düğünü'nü başarıya ulaştıran saray nedimelerinin hala sözü edilir. kimi zamansa çatışma gizlidir, ama gene de vardır; çünkü adlandırmak göstermek, göstermekse değiştirmek demektir.] jean-paul sartre - edebiyat nedir

  "ille de bir isim verilecekse,
  ulu olsun adı.
  ululuk yola devam etmektir,
  devam etmek uzağa gitmek,
  uzağa gitmek geri dönmek demektir." (25. sırrı hayal etmek)
  lao tzu - ursula k. le guin yorumuyla lao tzu tao te ching

  (ilk giri tarihi: 31.1.2018)