şükela:  tümü | bugün
 • hem zeus'un kız kardeşidir hem de zeus'tan persephone'u doğurmuştur.
  (bkz: abi ayağı göt ayağı)
 • iki kucuk kelimeden meydana gelmis bir tanrica adi. cok eskiden deme toprak anlamina, meter de anne anlamina gelirmis. bu yuzden bu tanricanin adi toprak ana olarak demeter olmus.
 • çok güzel ve kalıcı parfümler yapan dünyaca ünlü parfüm markası. ürettikleri parfümlerin büyük çoğunluğu, bildiğimiz parfüm kavramından oldukça farklı, acayip, hatta uçuk kokulardan oluşuyor. bazı parfümlerini hiçkimsenin alıp kullanmayacağı bile düşünülebilir. ancak özellikle amerika'da en çok satan markalardan biri. örneğin clint eastwood 'un, çamur kokusunun en büyük hayranlarından olduğu biliniyor.

  parfüm çeşitleri arasında playdoh oyun hamuru kokusu, cenaze evi kokusu, ahır, çamaşırhane, cam temizleyicisi, tuzlu su, para, pastel boya, marul, domates, toz, kir, çamur, çimen, bozuk süt, çöp kutusu, solucan, at, saman, kutsal su, yanan odun, hayvan derisi, ekmek, karabiber gibi garip kokular dışında, pina colada, sex on the beach, bonibon, pamuk şeker, vanilya, dondurma külahı, çikolatalı kurabiye, brownie, hanımeli, marshmallow, gül, karamel, kavun, karpuz, mojito, tarçınlı muffin, muz, portakallı kek gibi tatlı kokular da mevcut. özellikle şekerli olan kokuları ofiste bir kaç kez sıkıldığında odanıza girenlerin "burası çok güzel kokuyor, pastane gibi" demesi sıkça yaşanmaktadır.

  (bkz: demeter fragrances)

  http://www.demeterfragrance.com/
 • atina'da ölülere demetreioi (demeter'in halkı) denirdi. o insanları öldüklerinde yeniden vücuduna alırdı. bu nedenle yanlız anneler ölüleri için yas tutarlardı. çocuğunun ölümüne ağlayan demeter, derin yeraltı mağaralarında sürdürülen yas kültünü başlatmış oldu.
 • demeter de bir kez inmiştir yeraltına kızını geri götürmek için.kızının yeraltında döktüğü gözyaşlarını hissetmiş,kalkmış,hiçkimsenin girip de canlı olarak dışarı çıkamayacağı söylenen underworlde inmiştir.fakat persephoneihadesi terk etmeye ikna edemeyince, hadesi;kendisi istemezse baharın gelmeyeceğini,bahar gelmezse insanların açlıktan öleceğini,taze insan gücü olmadan da underworldun bi halt olmayacağını söyleyerek tehdit etmiştir.kurt hades sallamayınca bi orta yol bulmuş, paylaşılamayan kızın yılın yarısını yukarıda ,yarısını aşağıda geçirmesinde anlaşmışlardır.bu arada persephone kendisi üzerinde yapılan planları hiç sesini çıkarmadan dinlemiş hem iyi karı hem iyi evlat rolüne devam ederek ikisinin de gönlünü hoş tutmuştur.
 • yeraltına inen demeter değildir, kızı persophone'dir kızı yılın 3/1 ini yer altında hadesin yanında geçirmek zorundadır, demeter'de onun üzüntüsünden, kızı yeraltına indikçe ayağını topraktan çeker ve kış gelir.
 • zeusa, persephone kacirilirken seyirci kalmasindan oturu cok bozulmus olan demeter, bir sure tanri katina cikmayi reddetmis, deo takma adiyla bir prensin dadisi olarak kendine is bulmustur, cok sevilen sayilan bir tanridir, kiskanani da coktur. en basta hz. isa tabii zira demeter'de ruhun olumsuzlugunden bahseder ve bu noktada hristiyanliga rakiptir. romali hristiyanlarin ilk islerinden biri helen eleusis tapinagini "isa ekmektir" nidalariyla yerle bir etmek olmustur. bundan boyle bereket ve ekmek isa olacaktir, demeter degil.
 • homeros destanlarındaki güzel saçlı, güzel örgülü kraliçe. toprak ve bereket tanrıçası. hesiodos'a göre kronos ile rheia'nın kızı, yani ikinci kuşak tanrılar soyundandır. ekinleri ve özellikle buğdayı simgeler. zeus ile birleşmesinden persephone doğmuştur.

  demeter ekinleri ve özellikle buğdayı simgeler. en çok tapınım gördüğü yerler italya, girit ve trakya'dır. onun tek efsanesi mevsimlerle ilgilidir. bu efsane yunan dünyasının daha çok buğday üreten bölgelerinde gelişmiş ve tutulmuştur. hem efsanede, hem de tapınımında kızı persephone ile birlikte anılır, bunlara "iki tanrıça" denir. efsaneye göre persephone bir gün oyun arkadaşlarıyla birlikte çayırda çiçek toplarken toprak yarılmış ve hadesarabasıyla çıkarak kızı yeraltı ülkesine kaçırmış ve orada ona nar yedirmiştir.inanışa göre ölüler ülkesinde bir şey yiyen hades'ten geri çıkamaz. çok üzülen demeter kızını aramak için yollara düşmüş ancak hiç bir yerde bulamamıştır. bunun üzerine yaşama küserek ıssız bir köşeye çekilmiştir. demeter'in küsmesiyle toprağın bereketi uçup gitmiş, kıtlık başgöstermiştir. tanrı zeus duruma müdahale ederek sorunu çözümlemiştir.bundan sonra persephone kışı kocası hades'in, bahar ve yazı demeter'in yanında geçirmeye başlamış ve toprağa yeniden bereket gelmiştir.

  demeter'in çeşitli sevgilileri ve bu ilişkilerinden pek çok çocuğu olmuştur.bunların içinde en ünlüsü, ölümlü bir erkek iasion'dan olan oğlu plutos (servet ve zenginlik tanrısı)'tur.
 • envai çeşit esin kaynağı olan parfüm markası. türkiyede satışı yok sanırım ancak gittigidiyordan bir kaç çeşidi bulunabiliyor. ben sırf merakımdan bebek pudrası ve sabun kokulusunu sipariş ettim. bebek pudrası iyi fena değil ama sabun kokulusu resmen muhteşem.

  edit: en son gratis mağazalarında gördüğüm ama her çeşidi hala bulunamayan parfüm markası. favorilerime tuzlu deniz kokusu da eklenmiş bulunmaktadır.
 • kızı kaçırılınca dünyayı kıtlığa boğar ama zeus müdahale eder; 'yapma etme bu kadar insan gel vazgeç' der, mesajcısı hermes'i hades'e yollayıp arabulmaya çalışır. sonunda anlaşma sağlanır, kız geri gelecektir, ama salak kız zehirli meyveyi -nar- yediği için yılın bir döneminde yeraltına girmek zorundadır. bir rivayete göre bu dönem kışı, bir diğerine göre de hasatla ekim arasındaki toprağın boş olduğu zamanı ifade eder.
  bu arada hades gibi bir kalpsizin kızı kaçırması da, eros'un attığı ok yüzünden ilk gördüğüne aşık olması yüzündendir.