şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kac kisi bu satirlari kendinden emin bir sekilde, yuksek sesle haykirabilir merak ediyorum, ben utaniyorum sahsen
  • demir ağlarla ördük anayurdu dört baştan
    siyasetçi elinde başa çorap olaraktan
  • bundan 81 yıl önce kurulan ve sonrasında bir cıvata dahi eklenmeyen demiryolu ağına bir dikiz atmak için,

http://www.tcdd.gov.tr/genelbilgi/harita.htm

tabii bir küçük karşılaştırma fırsatı vermek lazım, ağ nasıl olurmuş demiryolundan, memleketin dört bir yanı nasıl örülürmüş raylarla diye. mesela fransa'ya ve meşhur demiryolu işletmesi sncf'ye bakalım. aslında binali bey de bir gözatsa fena olmaz hani... ağı o örmedi diye değil. geldikleri siyasi hareketin "gomanist işi" diye adlandırıp kolları sıvamadığı siyasi geleneğin bir üyesi olduğu için... bilimsellikten uzak bir şekilde tayyip abisinin "medeniyyet" diye adlandırdığı uygarlığa öykünüp batıya hızlandırılmış bir trenle gitmek isterken raydan çıktığı için... süleyman karaman da baksın diye bizden bir hizmet.

http://www.ter-sncf.com/
  • cumhuriyetin 10. yılı için yazılan marştan bir dizedir. 10 yıl içerisinde yaklaşık 8000km demiryolu yapılmıştır türkiye'de. günümüzde ise toplam 9000km anca vardır. tam sayıları araştırmak gereksede, ilk on yılda yapılan demiryolunun %10 'unun bile sonraki 70 yılda yapılmadığı açıktır. ayrıca hiç bir yenileme, geliştirme çalışması da yapılmamıştır. malesef 50'li ve 60'lı yıllardaki hükümetlerin politikası olarak demiryolu gözardı edilmiş, yerine karayolu yapımına ağırlık verilmiştir. günümüzde de aynı anlayış devam etmektedir.

cumhuriyetin 10. yılında, sıfırdan başlamış bir ülke vatandaşı için bu sözler gurur kaynağı olabilecekken, günümüz için malesef gerçeği yansıtmamaktadır.
  • genellikle irticai bir olay gördüğümüzde, onları korkutmak için söylediğimiz, cumhuriyetin onuncu yıl marşının dizeleri arasında, yapılan gurur verici bir iş olarak yer alan, ancak pek çok konuda olduğu gibi, aradan 71 yıl geçmesine rağmen, hâlâ aynı yerde saydığımızın farkında olmadan haykırdığımız bir dize...
  • cumhuriyet'in simgesi bir marsta bangir bangir ovundugumuz o demir aglar simdiki hukumeti protesto mu ediyor nedir, artik demiryolu kazasi olmadan hafta gecmiyor, her seferinde kabak hukumetin basina patliyor. (bkz: ironik)
  • cumhuriyet devrimleri sırasında yapılan bazı işleri eleştirenlerin bile demiryolu hadisesi geldiğinde sus pus olmalarını sağlayan dizeler.

endüstrileşme konusunda *beklenen* atılımı yapamayan cumhuriyet, en azından gelecekte gelişecek endüstri için ulaşım altyapısını sağlamış oldu.

şöyle yorumlar okudum ama; bu iş için ayrılan ödenek ve uzun vadeli borçlanmalarla(sanırım almanlara ve fransızlara) demiryolu altyapısı yerine başka endüstrilere para harcanılabilir miydi? ama o zamanda ürettiğin malzemenin taşımasını nasıl yapacaksın derler adama. diyorlarda zaten.
  • behiç erkin'in demiryollarına yaptığı hizmetler nedeni ile mustafa kemal atatürk tarafından marşa yapılan tek müdahale ile "yurdun her bir tepesinde dumanlar tütüyor" dizesinin yerine geçecek şekilde eklenmiştir.