şükela:  tümü | bugün
  • demir çağı tarih öncesi devirlerin sonuncusudur.

    bu dönemde bulunan demirin bulunup işlenmesi, sanayinin gelişmesine neden olmuştur. bakır ve tunçun yerini demirden silah ve eşyalar almıştır. ticaret hızlanmış, toplumların birbirleriyle ilişkileri sağlanmıştır. devrin sonlarında yazı bulunmuş, tarih öncesi çağlar bitmiştir.
    klasik olarak,demir çağı i.ö.1200 yıllarında başlar;antik yakın doğu,antik hindistan ve antik yunanistan' da yunan karanlık çağları ile. avrupa'nın diğer bölgelerinde çok geç başlar.demir çağı merkezi avrupa'da i.ö.800 ,kuzey avrupa'da ise i.ö.600 tarihlerinde başlar.demirin eritilmesi ve onun ocakta kızdırılarak şekil vermek suretiyle kullanımı i.ö.1200 civarında batı afrika'da görülür.bu olay burayı demir çağı'nın doğuşunun ilk yeri yapar. demir çağı genel olarak ege denizi bölgesinde hellenizm ve roma imparatorluğu,hindistan' da budizm ve jainizm,kuzey avrupa'da erken orta çağ early middle ages ın başlamasıyla son bulur. demir işçiliği amerika kıtası'na ve avustralya'ya avrupalı koloniler tarafından götürülüp tanıtıldığından buralarda demir çağı asla yaşanmamıştır.

    kaynak: vikipedi.

    ha ne bu saatte demiri, çağı manyak mısın diyenler olursa, trivial pursuit isimli acaip bilgi oyununda bakır ve tunç'tan sonraki maden devri dönemini bilemeyince ve demir çağı olduğuna inanmayınca insan sorguluyor tarihi.
  • milattan sonra 500 değil hala yaşıyor olduğumuz devirdir. erken demir çağı bir bakıma geometrik dönemin de başlangıcıdır. bir çok bölgede tarih olarak farklılık gösterse de ülkemiz sınırları için m.ö 1250 olarak başlangıç tarihi kabul edilebilir.
hesabın var mı? giriş yap