*

şükela:  tümü | bugün
 • israil devletinin yeni füze savunma sistemi. demir bir kubbe gibi gökyüzüne sürekli sinyal gönderip gelen karşı sinyallere göre hareket eden sistem.

  gerçi buna yakın bir sistem eskiden beri mevcut israilde..ülkenin üzerine konuşlanmış bir füze varsa ve bu füze gönderilmiş ise,otomatik olarak israilin füze rampalarından füzeler ,diğer füzenin atıldığı yere yönlendirilir.o bakımdan geçmiş yıllarda israil devleti pazar yerine roket attı, piknik alanına füze yolladı gibi haberler çok çıkardı..oysa israil askerleri bilmezler bile neyin nereye gittiğini,sistem sadece otomatik olarak gelen füzenin koordinatlarına füze gönderir.

  bu sistemin eksisi kodlaması olmadan uçan amatör bir rc helikopterlere bile milyon dolarlık füze gönderebilecek olmasıymış.

  tabi buradan sallamak kolay,adamlar bir şekilde onu da düşünmüşlerdir değil mi? çocuk oyuncağı mı bu ? obama bile 223 milyon dolar ödenek istemiş israilin bu projesine destek olmak için..anla sen artık teknolojiyi..
 • israilli rafael advanced defence systems firmasının geliştirdiği kısa menzilli roket saldırılarını önlemeye yönelik hava savunma sistemi.patriot un daha küçük hedeflere yönelik olanı denebilir.
 • kullandigi fuzeler milyon dolarlik degil, israil in kendi uretimi olan 50.000 dolarlik tamir fuzeleri olan; kisa menzilli gudumsuz fuzelere karsi gelistirilmis hava savunma sistemi. dogrusal rotali ve yuksek hizli hava hedeflerine karsi etkin olup rc helikopter veya planor vurmasi soz konusu degildir.

  en buyuk handikapi, hedefi olan fuzelerin (qassam) ucus suresinin kisaligidir.
 • (bkz: kipat barzel)
 • son catismalarda gazze'den atilan 230 civari fuzenin %85'ini takir takir imha etmis bir sistem.
  silahtan iyi para yapan israil'in bu kubbeyi dunyaya satarak ile paranin amina koyacagini su andan goruyorum.
 • 21. yüzyılın savaş teknolojisine getirdiği mühendislik harikası füze savunma sistemi. özeti şu, israil topraklarına doğru fırlatılan roketi tespit ediyor, ondan sonra olabilecek en yakın noktadan atılan füze ile kesişecek şekilde bir füze ateşliyor ve havadaki füzeyi imha ediyor. birkaç on santimlik roketleri bile tespit edip imha ettiğine göre, aletteki hassasiyeti siz düşünün.

  ayrıca bugün israil ordusunun hamas liderini öldürmesinin ardından başlattığı operasyonda, gazze tarafından son birkaç saatte fırlatılan 300'den fazla roketi etkisiz hale getirdiği açıklanmış.

  adamlar ülkelerini öyle bir koruma altına aldılar ki, hayretler içerisinde kalmamak mümkün değil.

  http://en.wikipedia.org/wiki/iron_dome
 • iş üstündeyken amatör kamera tarafından kaydedilen görüntüler:

  http://www.youtube.com/…kayqbkwd1o&feature=youtu.be

  http://www.liveleak.com/view?i=918_1352982373

  halkın panik yapmaması teknolojilerinin ne kadar güvenilir oldugunun kanıtı olsa gerek.

  nasıl çalışıyor?
 • amerika tarafından finanse edilen israile ait hava savunma sistemlerinin tamamı. bu yıl amerika sadece demir kubbe için 900 milyon dolarlık bütçe ayırmıştı ve bu miktar geçtiğimiz yıllarda 1 milyar doları geçiyordu.

  dünyadaki en başarılı sistemlerden birisi olan demir kubbe kesinlikle kusursuz değil, atılan füzelerin çoğu hantal olmasına rağmen her 5 füzeden 1 tanesini içeri alıyor. bugüne kadar toplanan istatistikler bu şekilde ancak belirtmek isterim patriot füze sistemi ile aynı füzeyi vurmak için aynı anda 1 den fazla füze ateşlenmesi gerekir ve bu füzelerden sadece bir tanesi karşı istikametten gelen füzeye isabet eder. işte medyada sürekli bahsi geçen bu patriotlar türkiyenin sırtına sadece yük olacaktır, almanya personel gönderse bile emin olun füzelerin parası bizim cebimizden çıkacaktır ve çok eski bir sistem olan patriotlar kesinlikle başarısız olacaktır.
 • (bkz: iron dome)
 • mesnetsiz olarak abartılan, fazlaca övülen sistem. şu kadar roket düşürmüş, ispatı yok. harpte dezenformasyon esastır, dünyanın medya zengini israil de bunu yapıyor.
hesabın var mı? giriş yap