şükela:  tümü | bugün
 • demir alım satımı ile uğraşan kişi.demir tüccarı.
 • kıraç'ın babasının derlediği maraş/göksun türküsü...rahatsız bir intro ile başlıyor, kanımca kıraç'ın sesini en güzel kullandığı türkülerden biri...

  sözleri yazmak gerekirse;

  "...
  giden ay tutulur mu
  oy demirci demirci
  bala tuz katılır mı
  çalsana aslan davulcu
  şu uzun gecelerde
  oy demirci demirci
  yalnız yatılır mı
  çalsana aslan davulcu

  şu taşı kaldırsalar
  oy demirci demirci
  yılanı öldürseler
  oy demirci demirci
  güzel seven yiğidi
  oy demirci demirci
  cennete gönderseler
  çalsana aslan davulcu

  kara taş boyanır mı
  oy demirci demirci
  öpsem yar uyanır mı
  çalsana aslan davulcu
  sen orada ben burda
  oy demirci demirci
  buna can dayanır mı
  çalsana aslan davulcu

  yolda buldum bir namlu
  oy demirci demirci
  kaşları gamlı gamlı
  çalsana aslan davuldu
  iki gerdan arası
  oy demirci demirci
  istiyor delikanlı
  çalsana aslan davulcu
  ..."
 • manisanin bir ilçesi.. konum ve sosyal durum itibariyle manisanin güneydogu anadolu yöresi olarak nitelenir.. cbunun egitim bilimleri fakultesini izmire yakin diye tercih edenleri hayal kirikligina ugratabilir..
 • gidilmeyesi gorulmeyesi sehirlerdendir. ille de gidicem diyenler otobüsle gideceklerse yaklaşık 5* saatlik bir yolculuğu göz almalıdır. salihli üzerinden gidilir ve baraj gölünün etrafından kıvrım kıvrım dolanan, daracık , adeta keçinin geçtiği yere yol yapılmış gibi bir izlenim veren yoldan gidilir. kuzeyden gelecekler akhisar üzerinden gördesten geçip gelebilir. yol yine keçiyolu gibi uzun ve yıpratıcıdır. doğuda simava yakındır.
  ilginç bir coğrafyası vardır. çok az olan düz alanları değerlendirmek için halk bir tepenin* üzerinde yerleşmiştir. işbu yüzden olsa gerek şehir içinde eşyükseltide olan 2 sokağa rastlanmamıştır. yokuş inip çıkmaktan insanın imanını gevretir. en düz yer top sahasıdır.
  demirciye gitmek için tek bir sebep olabilir. ehliyet almak. eğer durum değişmedi ise bu şirin ilçemizde sürücü kursu olmadığından hala trafikten ehliyet verilmektedir ki sanmıyorum kurs açılmış olsun, çünkü trafikten ehliyet almaya gelenler ufak çaplı bir turizm geliri getirirler yöre halkına.
 • çingenelerde sık rastlanan soyadlarından biri.
  (bkz: kalaycı)
  (bkz: bakırcı)
  (bkz: çalgıcı)
  (bkz: bohçacı)
 • ehliyet almak için kursların zorunlu olduğu ilk dönemlerde, demircideki trafik amirliğinde sınava girerek 1 günde, kursa mursa gitmeden ehliyet almanız mümkündü. *
 • temel geçim kaynağı olan halıcılığın, evde dokumadan yavaş yavaş fabrikalara taşındığı, bir çok yangın geçirmiş olmasına rağmen hala çok eski ve çok güzel taş-aşhap karışımı evlerin bulunduğu, hemen herkesin birbirini tanıdığı, şirin ama fakir bir kaza.
 • haçlı seferleri dönemlerinde avrupa'da ortamın en has playboyları olarak konjonktürün kaymağını yemiş meslek gurubudur. sahip oldukları zanaat sayesinde am üstünde önce kilit (bkz: bekaret kemeri), akabinde de fındık kırmak* suretiyle soylarını diğer hiçbir meslek grubunun muvaffak olamadığı bir başarı ölçüsünde sürdürmüşler, böylece de bugünün avrupası'nda ve amerikası'nda aşağıdaki soyad ve benzerlerinin ezici bir üstünlükle en yaygın soyadlar olmasına yol açmışlardır:

  (bkz: smith) (bkz: schmidt) (bkz: ferrari) (bkz: herrero) (bkz: ferrero)
 • vjjjttttt czzzzzzt sesleriyle kafaya tecavüz eden sesler çıkaran yerlerde çalışan kişiler.
 • el arabasıyla gezen demir alımı yapan küçük esnaf tipi.

  daha çok d-yemiralıyooğm, d-yemirciieeyyy şeklinde bir sloganları vardır, sokak aralarında gezerken çığırırlar..

  (bkz: demir alıyom)
hesabın var mı? giriş yap