şükela:  tümü | bugün
 • karşıyaka'nın kenar yerinde kurulmuş ve çoğunlukla göçmenlerin yerleştiği serserileri ve kavgalarıyla meşhur bir mahalle. maltepe adlı uzak-komşu mahalleyle karşıyaka-göztepe çekişmesinden beter bir düşmanlığı dillere destan. her maçta polis ekipleri bir derbi maçını hatırlatır. işin ilginci maltepe mahallesi genelde demirköprü'nün yakın akrabalarından müteşekkildir. bayramda kucaklaşan tipler maçlarda kafa göz yarar. resmi küfürleşme dili elbette makedoncadır. dışarıdan gelenlere ksk-gözgöz maçlarıyla birlikte aksiyon babında tavsiye edilecek harika maçlar çıkarırlar... demirköprü işte böyle bir yerdir ve ortasından geçen dere* her yağmurda taşan o bilinen izmir selinde* 60 kişinin canını alan deredir.
 • ömrümün ilk ondört senesini geçirdiğim eski mahallem.mahalle halkının çok büyük bir kısmı makedonya göçmenidir.sokaklarda konuşulan dil de genellikle makedoncadır.çocuklar bile makedonca konuştuğu için sokakta veya arsada oynadığımız maçlarda sanki yabancı bir takımla oynuyormuşuz hissine kapılırdım.kavgaları hiç eksik olmazdı.kafakıran osman abi en tanınmış mahalle delikanlılarından birisiydi bizim zamanımızda.bir de hatırladığım en ilginç kişilik gerçek adını bilmediğim ve herkesin müfettiş dediği efemine hareketleri olan , kadın kıyafetleri giyip sokakta kadınlarla çiğdem çitleyen adamdı.çocuklar hep onla dalga geçtiği için sürekli onları kovalardı*.

  sokağımız da şaşıfelek çıkmazı , yeditepe istanbul ve sultan makamı dizilerinden bir kolaj gibiydi sanki.karşı komşumuz osmanlı kadını cevriye teyze ve onun birbirinden ilginç dört çocuğu**** , sadece sokağın değil civar mahallelerin de enformasyondan sorumlu devlet bakanı olan emine teyze , emine teyzenin sünger lakaplı kocası mustafa amca , ev sahibimiz alamancı muradiye teyze , muradiye teyze ile her daim sokağın çöp bidonu mevzusundan kavga eden kuaför ismet amcanın karısı* , ve 50'li model bir kamyoneti olan* pazarcı yılmaz amca sokağımızın enteresan kişilikleri idi.

  5 kasım 1995 izmir sel felaketi en çok bu mahalleyi etkiledi.bizim sokakta su seviyesi 2 metreyi biraz aşmıştı.zemin katta oturduğumuzdan eve de bir buçuk metre kadar su girmişti.ev sahibinin de yardımı ile elektronik eşyaları yukarı kata taşımıştık.üst katta pencereden bakarken arabamızın bir anda suyun içinde kaybolması bir süre kabuslarıma girmişti.o geceden daha kötü bir felakete de şahit olmadım henüz.

  futbol takımı da doksanlı yıllarda bir-iki sezon 2. amatörde çılgın atmıştı.1. amatöre çıkıp aynı sezon düşse de mahallede bir süreliğine üç büyükler ve karşıyaka'nın ikinci planda olması ve herkesin en başta demirköprü'yü desteklemesini sağlamıştı*.

  şimdilerde mahalle o eski silüetini kaybetmeye başladı.mahalle sınırlarından içeriye girmeye başlayan inşaat firmaları eski evleri yıkıp yerlerine son teknoloji apartmanlar dikiyorlar.mahalle sakinlerinin genel profili de değişiyor dolayısı ile.ekonomik açıdan alt-orta sınıf denilebilecek olan eski mahalle halkı profili yerini 21. yy türkiye'si orta sınıfına bırakıyor.mahalle dışından gelip yerleşenler de mahallenin göçmen mahallesi olma niteliğini ortadan kaldırıyor.benim gibi bir kamu yönetimi öğrencisi için ise kentsel dönüşümü yakından gözlemleme şansı doğuyor böylece.bilimsel olmasının yanında hüzünlü de olan bir gözlem aynı zamanda.bu mahallede yaşadığım iki evin de* yıkılması , futbol maçları yaptığımız su savaşlarımıza ve mahalle kavgalarına sahne olan o dar sokakların ortadan birer birer kaybolması bazen gözlerimden birkaç damla yaş süzülmesine neden oluyor.sanki birileri geçmişimi siliyor gibi hissediyorum...
 • izbanın en cool kızlarının indi bindi yaptığı istasyon.
 • aynı zamanda hatay merkeze bağlı bir köy.
 • yaptığım uzun uzadıya mülahazalar neticesinde izmir'in fiyat performans olarak en top semti olduğuna kanaat getirdim demirköprü'nün. gün sazak bulvarı ile izban hattı arasında kalan bu kısım bostanlı'ya yürüyerek 15 dk'dır. yapılan yeni alt geçit ile arabayla 2, bisikletle 4 dk'dır. izban durağı zaten dibinizdedir. anadolu caddesi'ne de 5 dk yürümek suretiyle bornova'ya, menemen'e, dikili'ye, foça'ya, ayvalığa vs doğrudan dolmuş veya otobüs bulursunuz. bunun yanı sıra atakent'e, oradan mavişehir'e ve mavibahçe'ye yürüme imkanınız vardır.

  denize, bostanlı sahiline, 3 km'dir. evler yenidir. ortanın bi tık yukarısı segment insan profili vardır (izmir'i bilmeyen için şöyle söyliyim chp'li ama cem uzan'a da oy vermiş olabilir zamanında.) güvenlidir. çarşı pazar muazzamdır. mavişehir'e de çok yakındır. her yer dümdüz olduğundan bisiklet için çok uygundur.

  fiyatları bostanlı'ya göre yüzde 40 civarında oynar. yani bostanlı'da 350bin'e alacağınız ev demirköprü'de 210 bin civarıdır. arada sadece izban hattı veya alt geçit var.

  evet demirköprü, güzel demirköprü. buna yakın tatta bir de hemen yanındaki nergiz vardır. onu da başka zaman yazarım.

  maalesef kendim ankara'da yaşıyorum ama neyse ki evim demirköprü'de.
 • adana il merkezi içinde yer alan; seyhan ve yüreğir ilçeleri arasında, seyhan nehri üzerinde uzanan; üzerinden demiryolu geçen, beton ayaklı, demirden yapılmış köprü. berlin bağdat demiryolu projesinin bir parçası olarak 20. yy başlarında almanlar tarafından yapılmış.

  köprünün bu kadar eski olduğunu bilmiyordum. ayrıca köprü bir süredir fotoğraf çektiren gençlerin, dış çekim yaptıran çiftlerin uğrak yeridir. mavi renkli, güzel bir köprüdür.

  tr.wikipedia.org/...

  ayrıca bkz: varda köprüsü.
 • kentsel dönüşüm sayesinde (ki buna kentsel dönüşüm değil yerinde dönüşüm demek daha doğru olur) yepyeni son model binalarla döşenen bunun sayesinde de kiraların abuk subuk seviyelere yükseldiği izmir karşıyaka'nın güzide semti. ha berduşlar hala mevcut o ayrı mesele hepsi bu yeni binalarda oturuyor.
 • 20.yüzyılda berlin bağdat demiryolu'nun bir parçası olarak almanlar tarafından inşa edilmiş köprü.

  gece ışıklandırmasıyla güzel bir görünüme kavuşur.