şükela:  tümü | bugün
 • adını çevresindeki ormanlarda bulunan şu an kullanım dışı olan demir madenlerinden alan ilçe.
 • bilecik civarlarinda bir koy. hatta tcdd'nin karakoy istasyonu aslen bu mevkidedir.
 • saadettin teksoyun da irdelediği ama "aman allahım sayın seyirciler" demekle yetindiği; motoru çalışır vaziyette bıraktığınızda kendi kendine aracı yukarı doğru çeken doğaüstü bir bayıra sahip kırklareli ilçesi. genelde iğneadaya denize giderken içinden geçilir. güzel köy kahveleri mevcuttur.
 • edirne'nin lalapaşa ilçesinin bir köyü. bulgaristan'a giderken hamzabeyli'den hemen önce.
 • demirköy isminin, çevredeki demir madenleri ve osmanlı zamanında savaşlarda kullanılmak üzere demirden topların hazırlandığı dökümhanenin burada bulunması sebebiyle verildiği söylenmektedir. meşhur bayırında otomobillerin, topların vs. bayır yukarı gitmesinin sebebi uzunca süre manyetik alan etkisi zannedilirken daha sonra tamamen göz yanılgısı olduğunu duymuştum. yani aslında çevresine göre yukarı gibi görünen kısmın yerküreye göre aşağıda kalmasından kaynaklanıyormuş. her zaman arabasını durdurup bu şaşırtıcı deneyi yapan sonrasında "allah allah ne gerip lan" diyerek yola devam eden bir çok vatandaşımıza rastlayabilirsiniz. hatta yanlış hatırlamıyorsam bu yol üzerinde "manyetik alan dinlenme tesisi" gibi küçük çaplı bir işletme bile vardı.
 • eski adı samokov veya samako olarak geçer. bulgaristan'daki adaşından daha küçük olduğu için samokovcuk ya da küçük samokov diye de bilinirmiş eskiden. yörede dağ çileği ile ünlüdür. eskiden bir çilek festivali de yapılırdı burada. karagöz'ün de buradaki demir madenlerinde çalışmış olduğu söylenir. istanbul'un fethinde kullanılan top gülleleri buradaki dökümhanede üretilmiştir. köprülülü hamdi bey'in kaymakamlık yaptığı bir yerdir.
 • demirköy (fatih) dökümhanesi bu beldemizde bulunmaktadır. çok önemli ve stratejik bir önemi vardır. ancak, fatih zamanından kalan bu dökümhane, bakımsızlıktan dolayı kaybolmak üzeredir.
  (bkz: demirköy dökümhanesi)
 • bu bölgede ki inanılmaz güzellik adamı içmeden sarhoş eder, bulutlara değecek kadar yaklaşır insan, araçtan indiğinizde basınçtan dolayı bir kaç saat aptal gibi dolaşırsınız. manyetik yol denilen yere yukarıdan bakıldığında düz görünür, üzerine geldiğinizde ise şaşırtıcı bir doğa ilizyonu ile karşılaşırsınız. demirköye varmadan önce bir sürü doğal güzellik ile karşılaşırsınız, vardığınızda da devam eder.
 • tecrit edilmiş bir ilçedir burası. yıldız dağlarından aşağı döne döne inerek ulaşırsınız. gitmeden arabanın frenlerini kontrol ettirmekte fayda vardır. mükemmel bir doğası vardır ilçenin. demirköy'ün iğneada çıkışında güzel bir tesis vardır. bahar aylarında güzel oğlak yaparlar. yolunuz düşerse uğrayın derim..
 • yollarının bol virajlı, ulaşımın zor olmasına rağmen, kırklareli'deki en güzel yerlerden biridir. ormanları, iğneada'sı, dupnisa mağarası ve diğer doğal güzellikleriyle gezilmesi görülmesi fazdır.