şükela:  tümü | bugün
  • diyarbakır 2'nci asliye hukuk mahkemesi'in gerekçeli kararında geçen ifade. hdp'li selahattin demirtaş'dan ''vatan haini'' diye bahseden akp'li izmir milletvekili hüseyin kocabıyık'a, 4 bin tl manevi tazminat cezası verilirken aynı mahkeme "davacının siyasi kişiliği nedeniyle hakkında yapılan bu sert eleştiri ve ifadeye katlanması gerektiğine karar verilmiştir" denildi.
    http://www.hurriyet.com.tr/…i-ifadesine-ka-40705623
  • türkiye sinirlari içerisinde vatan sözcügünün anlami hükümetle es oldugu icin normal olan aciklamadir.
  • "davacının siyasi kişiliği nedeniyle hakkında yapılan bu sert eleştiri ve ifadeye katlanması gerektiğine karar verilmiştir"

demirtaş zerre umurumda değil. ama bu nasıl bir zihniyet ya. sert eleştiri ve ifade ne demek mesela. adam hakaret etmiş bildiğin. aynısı hakaret eden tarafın vekiline söylense gene "katlanılması gerektiğine" karar verilir miydi gerçekten.

yapılmayanlara takılmaktan usandık be. takıldığım şey falan filana ne demiş değil. filan falana aynı şeyi dese aynı şekilde davranacak tutarlılıkta olmayışımız.

peşin edit: siyasi başlıklardan hoşlanmıyorum ama merakımdan bazen açıp okuduğum oluyor. şunun bunun taraftarı değilim. halimiz içler acısı zaten de doluyor doluyor en sonunda kendimizi tutamayıp konuşuyoruz.
  • bunun, bu olanların hukuk diliyle ifade edilmesi pek olası görülmüyor. o yüzden sokak dili biraz daha uygun. aynı karar tersi durumda, yani birisi akp li bir vekil için söyleseydi karar bu şekilde çıkar mıydı? çıkmazdı. bana öyle geliyor ki akp ( ya da hsk ) içinde bir ofis bütün mahkemeleri takip ve kontrol ediyor.
  • tutarsızlık içermeyen ifade. mecliste ypg güzellemesi ve pkk sözcülüğü yapmak zoruna gitmiyorsa vatan haini denildiğinde de zoruna gitmeyecek.
  • ağzını açtığında apo'dan pkk'den başka laf etmeyen, canlı bomba cenazelerinden beri gelmeyen vekillerine ses etmeyen bir insan söz konusu. ne varsa yine de hukukta var.
  • tayyip erdoğan'a vatan haini demenin önünü mü açıyor bu karar yoksa bana mı öyle geldi?
  • davalı ve davacının birbirine bu kadar uyması asırda bir olur...

hiç taraf seçmeye kalkıp, hukuk, adalet falan demeyin, mevzu bu

davacı;

[çözüm sürecinde tarihi durak çözüm sürecinde tarihi durak]

http://www.cagdasses.com/…elasini-versin-mi-huseyin

davalı; (bkz: #72494167)
  • benim yazacağım 5 dakika önce yazılmış, aihm içtihatları bu yöndedir. aihm tüm toplum içinde en sert eleştirilebilecek ve tolerans boyutunun en yüksek olması gereken kişilerin politikacılar olduğunu ilgili kararlarında ifade eder ve türkiye'yi de bu yönde uyarır. demirtaş'ı severim yanlış anlaşılmasın konu işin hukuki yanı ve ifade özgürlüğüdür.

dolayısıyla bana kalırsa olaydaki mahkeme elbette talimatlı olsa da keşke bu kararlar yerleşmiş içtihad haline gelse hukukumuzda. fakat hepimiz erdoğan'ın fotoğrafını paylaşıp, diktatör diyip vs. tutuklanan gençleri bildiğimiz için bu karar nahoş duruyor.
  • uzunca bir süredir hapiste olan meclisin 3. partisinin liderinin katlanmasının zor olmadığı durumdur.

şu dönemde akp-mhp'li olmayan herkesin karşılaştığı ya da karşılaşabileceği tanımlama haline geldi bu iki kelime.

eş/dost sohbetlerinde bile muhalif olmak "vatan haini" olmakla eş tutuluyor,öyle sık ve saçma kullanılıyor ki artık anlamı kalmadı zaten.

nazım hikmet ne kadar da haklıymış o meşhur şiiri yazarken.
    çağ değişti ama bunlardaki kafa sabit.