şükela:  tümü | bugün
 • normalde kimseye karşı bir cinsel çekim hissetmeyen (aseksüel), bir kişiyle güçlü duygusal bağlar oluşturunca bir cinsel çekim hissetme imkanı doğan insan. romantik çekim duyduğu kişilerle yakın ilişki yaşamamış aseksüellerin bir kısmı aslında demiseksüel olabiliyor yani. yarı-cinsel diye bir türkçesi yok henüz herhalde.

  edit: demiseksüeller ve gray asexuallar hakkında açıklayıcı bir soru-cevap silsilesi: http://www.asexualityarchive.com/…the-ace-umbrella/
 • demiseksüellik, seksüellik ile aseksüelliğin arasındaki bir cinsellik durumudur. demiseksüellerin en belirgin özellikleri hormonları ile hisleri arasındaki güçlü bağdır. bir demiseksüel tipik bir aseksüel gibi tamamen cinselliğe kapalı değildir, ancak ciddi bir duygusal yakınlık kurabildikleri kişileri cinsel olarak arzularlar. bu anlamda cinsellikleri genellikle o bağın kurulabildiği belirli bir partner üzerinden gerçekleşir.
 • "sevmeden sevişememek" bu saf cinselliğin en yalın tanımlanmasıdır. aşkı (veya bağlılığı) hiç yaşama şansı olmayan bir demiseksüel bu durumundan mütevellit kendisini bir aseksüel sanabilir. ancak birine gönül verdiğinde o hiç tatmadığı duyguları hem ruhsal, hem de fiziksel boyutta keşfedebilir.
 • götünden element uydurmanın başka bir versiyonu. türk milleti daha lgbt'nin ne olduğunu kavrayamadan böyle fantastik şeyler üretmeyin, kalp kırarım.
 • tonla bilimsel çalışmaya konu olan cinsel psikolojinin aseksüalite ve seksüaliteden sonra en temel 3 kavramından biridir. fakat hayatı salt çeşitli cinsel uzuvlar üzerinde algılayanların zerre empatisini yapamayıp ancak zeka seviyeleriyle paralel maytaplar geçebildikleri bir konudur.
 • cinsel psikoloji literatürünün a'sından bile haberi olmayan embesillerin kıçlarını referans alarak adeta kırk yılık seksologmuş gibi yok saymaya çalıştıkları bir yönelim. üstelik demisekseüllik nedir niye bir arama yapmaktan bile aciz olan bu eşşekten alim kişiler sadece gördükleri kaynaktan ibaret sanmaları da kesinlikle zeka seviyeleriyle doğru orantılı.

  bu arada ne kadar isabetli sonuçlar vereceğine emin olmamakla beraber aseksüel, grey-seksüel ve demiseksüellik arasındaki ince çizgilerden mütevellit durumunu kestiremeyenler şu teste bir göz atabilir.
 • vay amk gerçekmiş. yok artık dedim google'ladım. harbiden varmış bu da.

  duygu olmadan sevişemeyenlere verilen isimmiş. kendimi resmen hayvan gibi hissediyorum şu an.

  bütün demiseksüeller yalancıdır arkadaş. duygu ne demek bilmiyorlar, sonra gelip "ay strong emotion yoksa valla sevişemem" diyorlar.

  yok aga bu heteroluğun iyice modası kaçmış. bi grup falan bulup katılmak lazım, yaş geçiyor hacı öyle bakma.
 • benim bu.

  eğer gerçekse bu içinde olduğum durum isimlendirilebiliyormuş demek sevindim. en azından kendimi tanımlayabilirim artık.
 • bu kişilere aynı zamanda demiromantik denilmektedir. "gri romantik" veya "gri aseksüel" olarak tanımlanabilir.

  şöyle düşünülebilir;

  normalde aseksüel olan ve kimseye karşı cinsel çekim hissetmeyen bir kişinin, güçlü ve yoğun duygusal bir bağlantı yaşadığında romantik veya cinsel çekim hissetmesidir.

  bazı aseksüel insanlar, partneri mutlu etmek için cinsel etkinlikte bulunmaktadır. ayrımı o yüzden iyi yapmak lazım.