şükela:  tümü | bugün
 • çayın başına gelen şey. (bkz: demlik)
 • dinlenmek, keyif yapmak manasına da gelmektedir. en birinci ornegi gun ortasında yataga uzanıp gozu acık yatmaktır.
 • herhangi bir uyusturucunun (tütün, alkol, ot, vs) vücut dahilinde yavasça kana karismasi, etkisini göstermesi. bu katalizörlerin vücuttaki tepkisi de (keyif) ayni sekilde isimlendirilir..
 • acı acı tütmek.
 • demlenmek, orta asya saman kulturunden kalan bir guzelliktir. tanriya yapilan bir ibadettir aslinda. alkol ya da ne iciliyorsa artik, ilk basta tanriya sevgi selam yollamak icin alinir, ikinci evrede tanri sizle beraber olur yani karsinizdaki kisiyi tanri olarak algilarsiniz, ucuncu evrede tanri artik sizin icinize girmistir. bu ibadet bicimi daha sonralari anadolu islamina girmis ve arap islamindan cok buyuk tepkiler toplamistir dogal olarak. yunus emre, pir sultan abdal, seyh bedrettin gibi kisiler bu kulturden etkilenmistir. ayni kultur shintoizm'de de vardir. nitekim, girei, naorai ve bureikou denilen uc asamaya ayrilir onlarda da tanriya yaklasmak ugruna yapilan ibadet.
 • turkiyede doktora (bkz: phd) yapmaya calisan bircok kisinin doktora almadan onceki 2-3 sene boyunca yaptiklari eyleme verilen isim.
  turkiyede doktora oncesi arastiriciya duyulan ihtiyac yuzunden uzun bir sure boyunca prof'larimizin vazgecmeyecegi aliskanlik yuzunden kac yuz bilim insani daha kusturulur bu isten bilinmez.
  eylem soyle gerceklesir;
  makul bir surede sonuca yaklasip, bilimsel bir temelde savi, orneklemleri, karsilastirmalari, metotu, cozumu ve sonuclari olan doktora ogrencisinin onunde sadece, hocasi ile son virajda siki bir calisma ile gecmis senelerin isinden tez cikarmak kalmistir. ama mezun ettikten sonra degerli bir yardimci, bir sag koldan olacak olan hoca, ogrencisini sonuca yaklastirmak, son virajda hizlandirip, duzlukte de son hamleyi yaptirmak yerine tribunleri selamlamasini, durup dinlenmesini istemektedir.
  ogrenci bekler de bekler, ta ki hocasi onun juriye girmeye yetecek kadar demlendigine karar verene kadar.
  sonu belirsiz bu sureye de bu tur hocalari elestiren diger hocalar tarafindan demlenme denmektedir.
 • gece sehirlerarasi otobus yada trene binmissinizdir. herhangi bir nedenle birkac saniyeligine arac durur ortaligi sessizlik kaplar. uyuyanlar gözkapaklarini acarak ne olup bittigini , neden duruldugunu anlamaya calisirlar iste tam o anda uykusuna kendini kaptirmis dunyadan bir haber keyifli bir sekilde uyuyan bir yolcunun horlama sesinin tum otobusu yada vagonu doldurmasidir demlenmek. cay demligi sesi ile özdestir.
 • sık sık ağzımıza dolanan bir lâftır. gelgelelim, aslında o kadar da "sıradan" bir şey değildir. bir kere, içki özelinde konuşursak, her içki 'seansı' demlenmek olarak adlandırılamaz. öncelikle, 'demlenme'nin kendine has bir halet-i ruhiyesi vardır. bir nebze de olsa, dünyevîlik'ten çıkmayı gerektirir ki, bu aslında en önemli husustur. eğer, bu değilse amaç, gidip herhangi bir disko'da da içebilirsiniz. burada demlenmeye özgül olan şey, yudumladığınız içkinin, damarlarınızda her zamankinden farklı bir şekilde dolaşacak olmasıdır.

  bu 'seans'ı tek başınıza yapabileceğiniz gibi, arkadaşlarınızla da yapabilirsiniz; fakat, size yârenlik edecek kişileri de iyi seçmeniz elzemdir. aksi takdirde, keyfinizin içine edilmesi muhtemeldir.

  bir diğer önemli husus da, alkol sınırını iyi belirlemektir. buradaki kerteriz noktamız 'çakırkeyif'liktir. zira, o bahsettiğimiz, dünyevilik'ten uzaklaşma yolculuğundaki en önemli mertebe burasıdır. gerisi, yani daha ne kadar 'uzaklaşacağınız', sizin o ânki durumunuza, ya da -eğer varsa- arkadaşlarınızın durumuna bağlıdır. eğer ki, demlenmek niyetiyle yola çıkıp sarhoşluk mertebesine ulaşırsanız, niyetinize uzak kaldığınız söylenebilir.

  tabii, bu dediklerimin hiçbiri de facto şeyler değil. yalnızca, kişisel "demlenme" anlayışım. ama gene de, ne olursa olsun, 'demlenme' öyle hafife alınacak bir şey değil. zaten şamanlar da bunu ibadet olarak yaşıyorlarmış. o zaman şöyle dersek, sanırım iyi olur: "nice güzel ibadetlere."
 • pahali icki mekanina gecmeden evde veya ucuz bir mekanda icki tuketerek geceyi hesapli sekilde bitirme yarayan yontem