şükela:  tümü | bugün
 • bir adet uyuz etkeni, tipi kaymı$ prostigmata, uzun ince bir yol.
 • lezyonlu bölgeden alınacak deri kazıntısının potasyumhidroksitle muamele edildikten sonra mikroskop altında incelenmesiyle küçük kurtçuklara benzeyen etkenler görülerek hastalığın teşhisi kolayca konur. zoonoz bir parazittir yani insanlara da bulaşabilmektedir.
 • insanlarda da yüz ve başta kıl ve saç köklerine yerleşen bu kökleri sahiplenip oradan beslenen, yumurtlayan değişik bir parazit, mite türü. mikroskopta gördüğüm kadarıyla da oldukça iğrenç ve hareketli. yüzde deri döküntüsü, kuruluk, sivilce, akne, kızarıklık, kaşıntıya sebebiyet vermekte ve normal temizlik aparatlarıyla ne yazık ki ölmemekte ve etkilenmemektedir.
 • florada normalde bulunabilen, ancak yüzeyel deri biyopsisi ile incelenen 1 santimetrekarelik alanda 5 veya daha fazlası olması durumunda patojen kabul edilen bir arthropod.
 • yaklaşık 65 türü bulunan ve kirpik köklerinde/diplerinde yaşayanlarının insanların %95'inde bulunduğu kurtçuk.çok küçük olduğundan görmüyoruz neyseki.
  sayıca çok arttığında kirpikte kepeklenme ve iltihap yapıyormuş.
  görselleri
 • yayılıp patojen haline geldiğinde oldukça inatçı bir parazittir. tedavide en önemli etken, canlının bağışıklık sistemidir. tedavi sürecinde mutlak suretle hayvanın bağışıklık sistemi yükseltilmelidir. ki genellikle bu hastalık ortaya çıkmadan evvel bağışıklık sisteminde bir düşüş yaşanmıştır.
 • bunun insanda olani mahfetti beni. surekli tekrar ediyor surekli basa sariyor. cok inatci bir parazit. doktor sabirli olmalisin diyor ama biktim artik eskisi gibi puruzsuz cildimi ozluyorum. bugun de vucudumda cesitli dokuntuler oldu yine doktor yollarina dustum. neyse sarimsak tedavisini okudum bir de ondan medet umacagim bakalim.
 • ben yaptırdım bundan. dermatolojiye gidiyorsunuz o şüphelenirse sizi parazitoloji'ye gönderiyor.

  testten önce yüzünüzü bir temizleyici ile iyice yıkamanız gerekmekte. bu yüzden size tavsiyem gitmeden önce kendi temizleyiciniz varsa onu götürün.

  doktor lama uhu gibi bir şey sürüp cildinizde problemli yere iyice bastırıyor. yaklaşık 1 dakika iyice bastırdıktan sonra çekiyor. tabi çok güçlü tuttuğu için yavaş yavaş çekiyor. bunun amacı kıl folliküllerini iyice almak. (çünkü parazit ve yumurtaları orda bulunuyor.) sonra hatta geride kaldıysa birkaç şey diye bir de koli bandı ile iyice yapıştırıp çekiyor.

  sonra üstüne gliserin damlatıp (öldürüp sabitlemek için heralde) lamelle kapatıyor. daha sonra 4 lük büyütmede 1cm2 alanı iyice tarayıp parazit ve yumurtasını arıyor.

  bende 1 tane bile çıkmadı. hatta sordum hani 1-2 tane olması iyi olmaz mı diye :) çünkü okuduğum bir yere göre ciltteki ölü hücreleri sindirip bakterileri öldürüyormuş. bunu da belirttim.

  doktorun dediğine göre hiç olmaması en iyisiymiş. çünkü çok dirençli bir parazit ve tedavisinin zor olmasının yanı sıra, deride 1 tane olsa bile inflamatuar yanıta sebep olabilirmiş. yani zararı faydasından çok olurmuş.

  şimdiye kadar 1000 den fazla hasta gördüm benim görüşüm böyle diyor.

  ayrıca gidenlerin %90 i nda pozitif çıkmış. fakat dediğine göre dermatologlar (bu incelemeyi yapan kişi mikrobiyolog) zaten şüpheli kişileri gönderdiği için oran böyle yüksekmiş.

  dediğine göre de genelde rozasea li ciltlerde fazlaymış.

  insanların aklındaki soruları genel itibari ile sorup buraya aktarmaya çalıştım. merak eden danışabilir.

  cildiniz hassassa yapıştırıp çektikten sonra o bölge çok kızarıp sivilce çıkabiliyor maalesef haberiniz olsun.