şükela:  tümü | bugün
  • bir adet uyuz etkeni, tipi kaymı$ prostigmata, uzun ince bir yol.
  • lezyonlu bölgeden alınacak deri kazıntısının potasyumhidroksitle muamele edildikten sonra mikroskop altında incelenmesiyle küçük kurtçuklara benzeyen etkenler görülerek hastalığın teşhisi kolayca konur. zoonoz bir parazittir yani insanlara da bulaşabilmektedir.
  • insanlarda da yüz ve başta kıl ve saç köklerine yerleşen bu kökleri sahiplenip oradan beslenen, yumurtlayan değişik bir parazit, mite türü. mikroskopta gördüğüm kadarıyla da oldukça iğrenç ve hareketli. yüzde deri döküntüsü, kuruluk, sivilce, akne, kızarıklık, kaşıntıya sebebiyet vermekte ve normal temizlik aparatlarıyla ne yazık ki ölmemekte ve etkilenmemektedir.
  • florada normalde bulunabilen, ancak yüzeyel deri biyopsisi ile incelenen 1 santimetrekarelik alanda 5 veya daha fazlası olması durumunda patojen kabul edilen bir arthropod.
  • yaklaşık 65 türü bulunan ve kirpik köklerinde/diplerinde yaşayanlarının insanların %95'inde bulunduğu kurtçuk.çok küçük olduğundan görmüyoruz neyseki.
    sayıca çok arttığında kirpikte kepeklenme ve iltihap yapıyormuş.
    görselleri
  • yayılıp patojen haline geldiğinde oldukça inatçı bir parazittir. tedavide en önemli etken, canlının bağışıklık sistemidir. tedavi sürecinde mutlak suretle hayvanın bağışıklık sistemi yükseltilmelidir. ki genellikle bu hastalık ortaya çıkmadan evvel bağışıklık sisteminde bir düşüş yaşanmıştır.
  • bunun insanda olani mahfetti beni. surekli tekrar ediyor surekli basa sariyor. cok inatci bir parazit. doktor sabirli olmalisin diyor ama biktim artik eskisi gibi puruzsuz cildimi ozluyorum. bugun de vucudumda cesitli dokuntuler oldu yine doktor yollarina dustum. neyse sarimsak tedavisini okudum bir de ondan medet umacagim bakalim.