şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
167 entry daha
 • olm bu cümlede bir yanlışlık yok mu diye sorduran cümle.

  ben mi anlamıyorum yoksa? yani şöyle dense eyvallah; demokrasi 1 hamalın 100 profesöre karşı zaferidir. yani demokrasi öyle güzel bir şeydir ki ister hamal ol ister profesör falan gibi bir anlamı olsa tamam diyeceğim.

  100 hamal 100 profesör olsa da tamam. demokrasilerde 100 hamal da bir 100 profesör de bir anlamı çıkacak.

  100 hamal ile 99 profesör hiç bir şey anlatmıyor ki...
 • buradaki herkes de kendini 99 oyu olan profesör yerine koymuş da arkadaşlar karşınızda hamal var diye siz profesör olmuyorsunuz. :)
 • kendini aristokrat sınıftan gören malların desteklediği içi boş söylem.

  emin olun demokrasi olmasa siz de şu an ahırda yaşıyor olacaktınız.
 • demokrasi zengin ve gelişmiş ülke rejimidir.

  ülkenin kaynakları halkına yetecek kadar fazla değilse insanlar birbirine düşüyor hemen. türkiyenin de problemi tamamen bu.

  2002 yılından sonra ülke dindar-laik diye ikiye bölündü. biraz düşününce bu bölünmenin tamamen sınıfsal olduğunu göreceksiniz. yaşam standardı daha yüksek olanlar, fakir ve eğitimsizlerin nefret objesi haline geldi. sonrası malumunuz zaten, ülkede azıcık demokrasi vardı o da yok oldu gitti.
 • aysun kayacı bunu beğendi

  şaka bir yana, o profesörlerin başarılı olabilmek için o hamalı tercih edebilecek halkı ikna edebilmesi gerekmektedir.

  zor olanı yapmak iyidir, güzeldir, ama profesörlük gibi ermiş, erişmiş bir unvanla artık yapılmayandır.
 • neymiş profesörler hammalları ikna edecekmiş. ne alakası var amk. siz profesörlüğü ne zannediyorsunuz, adamların görevi cahil cühelaya laf anlatmak mı?

  profesörler adamsa gitsin napoliyi şampiyon yapsın.
 • çok popüler ama katılmadığı önerme. farklı şekillerde de söylenmişi mevcut. kolaya kaçıldığı için doğru olduğu beyan ediliyor bence. bir ülkede yetişip büyüyen değerlerin(sadece profesör değil) sadece o mesleği yapmaları mı görevleridir yoksa bunun yanında atatürk tarafından önerilen beyaz zambaklar ülkesinde kitabında belirtildiği gibi bildiklerini halka anlatmaları mı? yani önceki yıllarda bir entryde de belirtildiği gibi (bkz: #41579024) 99 profesör gerçekleri anlatamamışsa başka bir yerde yanlışlık var demektir.
  muhtemelen bu başlık altında bir çok kişi mevcut siyasi iktidardan dolayı bu önermeye katılıyor ama şu anda bu iktidarı destekleyenler arasında iş adamlarından, yargı mensuplarına, profesörlerden, hamallara kadar her kesimden insan olduğunu belirtmeye gerek yok sanırım.
 • yavaş beyler, sakin.

  demokrasi mutlak olan değil. insanlık, hâlâ arayış içerisinde. günümüz durağı ise "demokrasi". bir kaç yüzyıla kalmaz, bunun bi üst leveli tedavüle çıkacaktır, çıkmak zorunda.
 • tartışma programlarına denk gelmiyor musunuz hiç?
  güce tapan satılık profesörden geçilmiyor.
  insanda önemli olan; vicdan,etik,adalet duygularıdır.
  duyarcı değilim ama,birçok hamala kurban olun.

  uç örnek ama aklıma düştü.
  ahmed arif'in mecbur kalıp hamallık yapması...
 • hayır. demokrasi 100 insanın 99 insana zaferidir.
188 entry daha