şükela:  tümü | bugün
  • zaman gastesinin cagrisi. vatandas nobet tutmaya baslamis. nerde bu geziciler???
    millet hadi demokrasi elden gidiyor

http://www.zaman.com.tr/…okrasi-nobeti_2263658.html

link kurbaga olmus, zaman kurbaga olunca.

ironik olarak fetoculerin baslattigi , gercek halkin sahiplendigi nobet.
  • demokrasi nöbeti diyorlar, dört parti ortağız diyorlar.
    türk bayrağının ellerde, dombıra çalınıyor. madem parti ayrımı yok madem birlik bütünlük söz konusu o zaman "recep tayyip erdoğan" diye bağırmamalı.

not: milliyetçi falan değilim.
  • olmayan demokrasi için tutulan nöbet.
  • izmir'de bir vatandaşın uğruna dayak yediği, linç edilmek istendiği sorunun özetlediği durum: ''burası akp standı mı?'' insanları hastanelik eden nöbet
  • nöbet dediğin dönüşümlü tutulur. millet top yekin nöbet tutup uykusuz kalmış. sabah iş yerinde onlarca uykusuz ile mesaiye başlamak zorunda kaldık
  • "demokrasi; dünyadaki tüm vatandaşların, devlet politikasını şekillendirmede eşit hakka sahip olduğu bir tür 'yönetim biçimi'dir. yunanca dimokratia (??µ?? yani dimos (halk zümresi) + ?????? yani kratos (iktidar)) sözcüğünden türemiştir. dilimize fransızca olan 'démocratie' sözcüğünden geçmiştir. genellikle devletlerin yönetim biçimi olarak değerlendirilmesine rağmen üniversiteler, işçi-işveren organizasyonları ve bazı diğer sivil kurumlar da demokrasi ile yönetilebilir.

demokrasi diğer yönetim şekillerinin arasından sıyrılarak günümüzde en yaygın kullanılan devlet sistemi haline gelmiştir. öyle ki siyaset bilimciler hangi sistemin daha iyi işlediğinden çok hangi demokrasinin daha iyi işlediği tartışmasına girmişler ve liberal, komünist, sosyalist, muhafazakar, anarşist ve faşist düşünürler kendi sistemlerinin erdemlerini ön plana çıkarmaya çalışmışlardır. bu sebeple demokrasinin çok sayıda değişik tanımı ortaya çıkmıştır.

demokrasinin tanımı tartışması günümüzde hala devam eden bir tartışmadır. bunun sebeplerinden bazıları; ülkelerdeki 'bazı kurumların görüşlerini haklı çıkartmak adına demokrasi tanımını kullanmaları', 'demokratik olmayan devletlerin kendilerini demokratik olarak tanıtma çabaları' ve aslında genel bir kavram olan demokrasinin tek başına kullanılmasıdır.

demokrasiye farklı atıflar:

çoğunluğun yönetimi,
    azınlık haklarını güvenceye alan yönetim,
    fakirin yönetimi,
    sosyal eşitsizliği yok etmeye çabalayan yönetim,
    fırsat eşitliği sağlamaya çalışan yönetim ve
    kamu hizmetinde bulunmak için halkın desteğine dayanan yönetim."

doğruluğu ve güvenilirliği hakkında kimsenin şüpheye düşmeyeceği vikipedi'ye göre genel olarak demokrasinin tanımı bu.

birkaç gün öncesine kadar bu halka "demokrasi nedir?" diye sorsan bu terim hakkında hiçbir bilgisi olmadığı için çoğu insan ya saçmalardı ya da gözüne ışık tutulmuş tavşan gibi kalırdı öyle. fakat son günlerde ülkedeki bir kesim kendini yüzyılların özgürlük koruyucusu olarak görüp 'demokrasi nöbeti'ne çıkmaya başladı.

*gerçekten demokrasiden kastettikleri şey ney?

*demokrasi yirmisindeki bir gencin köprüde boğazını kesme özgürlüğü müdür yoksa tanktan çıkmaya çalışan askerin kafasına tekme atma hakkı mıdır?

*eğer bir ülkede gerçekten demokrasi varsa, var olan demokrasiyi korumak için nöbete çıkılması ne kadar mantıklıdır?

*altına arabayı, yanına ailesini, eline bayrağını alan herkes demokrasi koruyucusu olabilir mi?

*sözde şu an koruma altına alınan demokrasi nereye kadar korunmaya devam edilecektir ve bunun sonucunda ne olacaktır?

*demokrasi koruyuculuğu yapan bir insanın ülkenin ulusal bir kanalına çıkıp düşünce özgürlüğünü hiçe sayarak kendinden olmayanlar için idam istemesi ne kadar doğrudur?

*demokrasi denilen olgu cübbeli, sarıklı, sakallı insanların mı eline düşmüştür ve camilerden yedi yirmi dört sela verilerek mi kurtarılır?

*doktorun işi hastaları tedavi etmek, öğretmenin işi öğrencileri eğitmek, polisin işi bulunduğu yerin güvenliğini sağlamak ise demokrasiyi korumak da ülke yöneticilerinin ve hukuk sisteminin görevi değil midir? eğer öyleyse bu görevi neden halk üstlenmiştir ve devlet tarafından da teşvik edilmektedir?

*eğer demokrasi bir yönetim biçimiyse ve bu ülkenin kurucusu olan ulu önder mustafa kemal atatürk bu topraklar için en iyi yönetim biçiminin demokrasi olduğuna karar vermişse; bugün neden ülkenin yarısı yönetim biçimi olarak 'başkanlık sistemi'ni istemektedir? eğer gerçekten başkanlık sistemi isteniyorsa o zaman neden demokrasinin koruyuculuğunu yapmaktadırlar?
  • bu amaçla sokağa dökülenlere demokrasi nedir diye sorulsa yüz kişiden kaçı doğru cevabı verir acaba.
  • yüksek volümlü ilahi, marş, tekbir, zikir esliginde, sabahın 2 sinde, 3 ünde, elini dakikalarca arabanın kornasından çekmeden yapılan şeye deniyor zannedersem.
  • demokrasi nobetiymis, kendilerinden farkli olanlara en ufak tolerans gostermeyenin nobeti baska turlu nobet olur. oraya elinde bir kadeh sarapla, bir cigarayla, bir gay arkadasimla gelsem, allaha inanmiyorum tanri yok desem, kürtlerle baris surecine bi an once donelim, ermeni soykirimi olmus olabilir arastiralim ve olmussa yuzleselim desem, ama darbeye ben de karsiyim demokrasi kazansin desem, buyur kardesim der mi o güruh? yoksa linc edip kafami keserler mi? bu soruya cevap veremeyen demokrasiden nobetinden filan bahsetmesin.