şükela:  tümü | bugün
  • bir süredir aklımı kurcalayan, genelin farkında olmadığı ve büyük oyunların, düzenbazlıkların döndüğünü düşündüğüm durumdur.

demorasi neydi? halkın kendi kendini yönetmesi durumu. direkt demokrasinin tanımını hepimiz orta öğretimde öğrendik. nasıl ortaya çıktığını, sonra kalabalıklaşan toplum nedeniyle temsili hale geldiğini de öğrendik. *

insanlar, toplumun genelini ilgilendiren konular hakkında karar vermek için önceleri şehir meclislerine gidip oy kullanırmış. sonra kalabalıklaşan toplum nedeniyle temsilciler seçilir olmuş. burada halkın irade gücü, bireylerden toplanıp seçtiği temsilciye aktarılıyor. bu kısmı biliyorsunuz. zaman içinde bu kabullenilmiş bir yönetim şeklini almış. bunun en son örneğini amerika'da başkanlık seçimlerinde gördük.

zaman içinde temsilci gruplarının belirli ideolojileri benimsediklerini gördük. muhafazakarlar, liberaller, sosyalistler vb. fakat nüfus o kadar arttı, hayat o kadar karmaşıklaştı ki artık bir çok konuda bu ideolojilerin net cevaplara sahip olmadığı gri alanlar var. misal muhafazakar bir insan daha çok liberallerin destek verdiği bir düşünceyi benimseyebiliyor. sadece ideoloji olayı da değil. yaş grupları arasında da fikir farklılıkları var. gençlerle ilgili konulara yaşlılar karar veriyor. problemler çıkıyor. cinsiyetler arası görüş farklılıkları var. dünya eskisi gibi tek düzen insanların yaşadığı bir yer değil artık. çeşitlilik var.

şimdi durumun can alıcı noktasına gelirsek, artık teknolojik altyapımız temsilcilere ihtiyaç duymadan kendi kendimizi yönetebileceğimiz duruma geldi. sosyal, bölgesel, ülkesel ve hatta küresel konuların herkes tarafından öğrenilebileceği ve bu konularda isteyenlerin fikirlerini, tercihlerini paylaşabileceği teknolojik altyapıları oluşturulabilecek durumdayız. yıllardır yazılım sektöründe yazılım mimarı olarak çalışıyorum. çok ciddi kararlar verilmesine olanak sağlayan erp projelerinde çalıştım. bu konuyu açtığım herkes neden olmasın diyor. tabi böyle bir sistemin dezavantajları olacaktır ama en azından şu anki temsilcilerin, temsilci grupların güç manyaklıkları ortadan kalkacaktır.

tabi bu anlattıklarım çekirdek fikir. inception'daki gibi. filizlenip yeşermesi lazım. yayılması lazım. sorgulanması, mükemmelleştirilmesi lazım.